...:: WYDARZENIA


 


 


BIEDRONKI  I MISIE W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ

Dnia 01.12.2023r. grupa "Biedronki" oraz grupa "Misie" wybrała się z wizytą do Domu Pomocy Społecznej przy
ul. Jagiellońskiej w Sosnowcu. 
Przedszkolaki po raz pierwszy stanęli na scenie, gdzie mogły zaprezentować seniorom przygotowany program słowno - muzyczny
o tematyce jesiennej. Wspólnie wszyscy podziwiali przepiękny występ naszych podopiecznych, tuż po nim poczęstowano nas słodkościami i pyszną herbatką.
Przygotowaliśmy również własnoręcznie wykonane laurki, które zostały wręczone wraz z koszem herbaty seniorom.
Przedszkolaki postanowiły ponownie zawitać w odwiedziny tym razem z programem bożonarodzeniowym.
Wrażeń tego dnia nie było końca.


MOTYLKI Z WIZYTĄ W SZKOLE
 
Korzystając z zaproszenia, grupa Motylki w dniu 23.11.2023 udała się z wizytą  do Szkoły Podstawowej nr 8 w Sosnowcu im. Karola Wojtyły. Dla sporej części przedszkolaków ten rok szkolny jest ich ostatnim rokiem w przedszkolu. Przed nimi nowe wyzwanie – nauka w szkole. Przedszkolaki zostały miło przyjęte przez panią Małgorzatę Siemińska, która pokazała jak wyglądają sale lekcyjne, świetlica, biblioteka oraz liczne pracownie, a także gabinet pielęgniarki szkolnej. Podczas wizyty pani Agnieszka Kołodziejczyk zaprosiła nas do klasy I w której, dzieci zasiadły do szkolnych ławek, aby poczuć się jak uczniowie. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć, jak wygląda klasa i aktywnie uczestniczyć w lekcji. Celem wizyty było ukazanie szkolnego świata, poznanie sal lekcyjnych, nauczycieli oraz integracja ze starszymi kolegami. Dzieci wykazały się ogromną wiedzą i umiejętnościami.Mamy nadzieję, że to cenne doświadczenie pomoże dzieciom i ułatwi im przekroczenie progu szkoły we wrześniu.

V INTEGRACYJNE ZAWODY BOCCI
 
Dnia 24.11.2023r. sześcioro dzieci z grupy „Motylki”: Tomek J. , Natalia K. , Natalia Cz., Fabian K. i Wojtek Ż. reprezentowali nasze przedszkole w V Integracyjnych Zawodach Bocci pod patronatem Prezydenta Miasta Sosnowca, które odbyły się w Arenie ArcelorMital Park, przy ul. Gen. Mariusza Zaruskiego 2 (organizatorami był ZSO5 w Sosnowcu). W zawodach rywalizowały m.in. drużyny z Sosnowca, Jaworzna, Chrzanowa i Dąbrowy Górniczej, a samą imprezę wspierali sponsorzy, którzy zapewnili uczestnikom:  herbatę, pizzę, hamburgery, słodkie bułki oraz upominki i gadżety. Zawodni rozegrali zawody w 3 kategoriach wiekowych: 6-13 lat, 14-20 lat i powyżej 20 lat. Dzieci z naszego przedszkola (podzielone na 2 drużyny) dzielnie walczyły w eliminacjach. Natalia Cz., Fabian K. i Tomek J. przeszli dalej i walczyli o 3 miejsce z uczniami z klasy 4! J Pozostałe przedszkolaki wraz z Paniami kibicowali naszej drużynie. Emocji było sporo! W końcu się udało i wywalczyliśmy 3 miejsce! Szliśmy łeb w łeb z 5 klasą, dlatego  mieliśmy okazję powalczyć z nimi o 2 miejsce! Dzieci mocno trzymały kciuki za swoich kolegów i koleżankę. Niestety nie udało się stanąć na wyższym podium, ale twarze dzieci i tak były uśmiechnięte, bo mieliśmy 3 miejsce! Dla naszych przedszkolaków jest to ogromny sukces, bo jako najmłodsi zdobyliśmy puchar dla przedszkola i medale! J Wszystkie dzieci biorące udział w zawodach otrzymały upominki i dyplomy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego niezwykłego, pełnego emocji dla nas wydarzenia i krótkiej relacji, która była emitowana w TVP3 (dnia 24.11.2023r.).
A teraz kilka słów o grze Bocci:
Gra polega na umieszczeniu, jak największej ilości bil jednego koloru (czerwonego lub niebieskiego – kapitan losuje kolor dla drużyny) w sąsiedztwie białej bili, wyrzucanej przez zawodnika rozpoczynającego grę. Zawodnicy wykonują po 2 rzuty, siedząc lub stojąc. 

Sędzia pokazuje kolor – wówczas zawodnicy, którzy wylosowali ten kolor mogą rzucać bile. Zawodnicy nie mogą jednak rzucać bil jednocześnie, muszą uważnie się obserwować. 
Boccia to wspaniała gra, która nie stawia ograniczeń sprawnościowych dla graczy, dlatego mogą w niej uczestniczyć osoby z niepełnosprawnościami. Boccia zachęca do myślenia, taktycznego planowania rozgrywki i  przewidywania „ruchów” przeciwnika. Towarzyszą jej ogromne emocje. Jest doskonałą grą integracyjną.
 
 
 
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA
 
Dnia 20.11.2023r. w naszym przedszkolu odbył się Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. We wszystkich grupach zostały  przeprowadzone  zajęcia o prawach dziecka, które powinny być respektowany przez wszystkich ludzi. Dzieci wiedzą, że mają prawo do radości, miłości, nauki, tajemnicy, dbania o zdrowie itd. Dzieci słuchały piosenkę: Prawa dzieci oraz kolorowały ilustracje z wybranymi przez siebie prawami. Taki dzień jak dziś jest okazją do tego, aby dorośli nigdy nie zapomnieli o prawach dziecka.

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
 
20.11.2023r. do przedszkola zawitał świat bajek. Dzięki zaangażowaniu rodziców dzieci były przeb
rane w przepiękne stroje. Wszystkie baśniowe przedszkolaki spotkały się w bajkowo udekorowanej sali, aby wspólnie się bawić. Były zgadywanki, zagadki, tańce i rebusy. A na koniec pokaz Mody Bajkowej.
Każda grupa dostała do wykonania bajkowe zadanie, 
które prezentowane było na wystawie w holu przedszkola
 

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

"W historii Polski, tak się składa,
był kiedyś ponad wiek niewoli.
Jedenastego listopada
nasz kraj z niewoli się wyzwolił."
 
Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Dlatego też w dniu 10 listopada 2023r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Przedszkolaki z  wszystkich grup od paru tygodni przygotowywały się do tego ważnego wydarzenia. Zgodnie z tradycja, wszystkie dzieci przyszły ubrane odświętnie  i uroczyście świętowały ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień.Tego dnia również wzieliśmy udziała w akcji „Szkoła ,przedszkole do hymnu”.
Dzieci wraz z Panią Dyrektor oraz personelem dokładnie o godz 11:11 odśpiewały  hymn, aby  w ten sposób uczcić odzyskanie Niepodległości.
Druga część obejmowała 
występy dzieci, które recytowały wiersze patriotyczne, śpiewały piosenki. Uroczystość miała na celu rozwijanie wśród wychowanków naszego przedszkola poczucia przynależności narodowej do ziemi rodzinnej oraz wpajamy szacunek dla polskich symboli narodowych. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia .

MEDIATEKA - MOTYLKI

W dniu 9.11.2023 r - dzieci z grupy ”Motylki", odwiedziły Mediatekę  w Sosnowcu, tematem naszego spotkania była Jesień.
Podczas spotkania przedszkolaki  dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o przyrodzie i świecie, kształtując także swój gust czytelniczy i nabierały wprawy w doborze literatury oraz miały okazję uczestniczyć w warsztatach plastycznych  "Jesień w wazonie "
Zakończyliśmy nasze spotkanie zabawa interaktywna. 
Przedszkolaki tak bardzo były oczarowane wizytą w Mediatece, że już zaplanowaliśmy kolejne spotkania.

MEDIATEKA - TYGRYSKI

Grupa Tygryski w dniu 13 października 2023r., w godzinach popołudniowych  wybrała się do Zagłębiowskiej Mediateki, ul. Kościelna 11.  
Celem wyjścia było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych dzieci, kształtowanie poczucia szacunku dla książek. W "Świecie  nauki i fantazji", czyli w jednym z działów, pracowni  biblioteki,  czekała na nas Pani bibliotekarka,  która opowiedziała nam, co to jest biblioteka, jak się w niej zachowywać oraz jak wypożycza się książki. 
 Na koniec nasi wychowankowie uczestniczyli w zajęciach kreatywnych z wykorzystaniem multimedialnej maty i tablicy, było dużo śmiechu i zabawy.
Tygryski z wielką radością wracały do przedszkola po wizycie w tym magicznym miejscu, jakim jest biblioteka. 
 

   SZKOŁA PAMIĘTA

Już po raz kolejny nasze przedszkole wzięło udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła Pamieta". 
Akcja ma na celu upamietnienie ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych. Przedszkolaki "Misie", "Biedronki" i "Motylki" w dzień finału akcji 30.10.2023r. wybrały się uczcić pamięć bohaterów historycznych pod Bazylikę Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu, gdzie symbolicznie zapaliły znicze.


TEATRZYK

W dniu 20.10.2023r. nasze przedszkolaki miały możliwość uczestniczyć w przedstawieniu teatralnym w wykonaniu aktorów teatru KANON z Krakowa pt. " Przygody Krasnala Pączka". 
Dzieci obejrzały historię krasnala , który był wielkim łakomczuchem i nieustannie objadał się pączkami, cukierkami i innymi słodyczami. Nie chciał się gimnastykować i zdrowo odżywiać. Efektem takiego trybu życia był brak kondycji. Jednak dzieki pomocy ze strony naszych przedszkolaków i małej pomocy czarodzieja Felka, krasnal Pączek zmienił swoje nawyki, Przeszedł na zdrowe odżywianie i zaczął ćwiczyć. Uprawianie sportu i właściwa dieta przyczyniły się do odzyskania zdrowia krasnala. Mógł już bez problemu robić przysiady i wesoło się bawić. Wszyscy byli z niego dumni.DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

„Nauczyciel to ktoś, kto widzi w każdym dziecku wyjątkową  osobę i  zachęca je do rozwijania jego indywidualnych talentów oraz mocnych stron”

Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowy dzień dla wszystkich pracowników oświaty.
Nasze przedszkolaki również chciały podziękować w tym dniu, swoim ukochanym  paniom i pracownikom przedszkola za uśmiech, życzliwość i trud włożony w ich wychowanie, za opiekę, dobre rady, czyste sale, wszelkie naprawy oraz smaczne posiłki.
W  tym uroczystym dniu grupa „Motylki” zaprosiła gości na akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Dzieci zaprezentowały przepiękny program artystyczny, w którym nie zabrakło wierszy, życzeń i piosenek prezentowanych przez wszystkie grupy przedszkolne.
Na zakończenie uroczystości wszyscy pracownicy zostali obdarowywani pięknie wykonanymi laurkami oraz kwiatami.       
Za część artystyczną przedszkolaki zostały nagrodzone gromkimi brawami.

 
KINO SFERYCZNE

9 października wnaszym przedszkolu gościło mobilne kino sferyczne. Dzieci miały niepowtarzalną okazję obejrzeć film wewnątrz kopuły w technice 3D. Mali widzowie byli pod ogromnym wrażeniem tego kina, gdyż oglądanie filmu odbywało się w pozycji leżącej na matach, co dawało możliwości odbioru obrazu na całej powierzchni kopuły. 
Wypukły obraz, jasne kolory oraz wygodna- leżąca pozycja ciała podczas seansu dostarczyły dzieciom pozytywnych wrażeń sensorycznych. Film sferyczny "porwał" widzów w świat ciekawostek, pozwolił stać się współuczestnikami zdarzeń. 
W pamięci przedszkolaków na pewno pozostaną niesamowite wspomnienia. Wszystkim bardzo podobała się taka forma poznawania świata.DZIEŃ JABŁKA
 
Zielone, czerwone, okrągłe, pachnące, a jako przekąska niezwykle sycące...
 
W dniu 28.09.2022r. w przedszkolu obchodziliśmy "Dzień Jabłka". Był to wyjątkowy dzień, trochę inny niż zwykle. 
Dzieci poznawały jabłka, chętnie rozpoznawały i określały kształt, zapach, kolor i smak. Ponadto, wzbogacały swoją wiedzę z zakresu walorów zdrowotnych, tych smacznych owoców, a także poznały możliwoći przetrwarzania jabłek np. na konfitury.
Poranne zabawy tego dnia dominowały pod znakiem jabłka. Dzieci wykonały prace plastyczne wykorzystując różne techniki.
Musical "Maja ratuje planetę"

W poniedziałek 25.09  dzieci z grup "Motylki" i "Biedronki", gościły w sali widowiskowo-koncertowej Muza na  Musicalu ekologicznym "Maja ratuje planetę". 
 
Spektakl opowiadał w sposób wyjątkowy a także pełen dobrego humoru i wartkiej akcji jak ważna jest ekologia w naszym życiu. Uwrażliwiał dzieci na przyrodę, zwierzęta i na to jak ważne jest bycie, a nie posiadanie.
 
Dzieciom spektakl bardzo się podobał, przyznały, że mają ogromny wpływ na naszą planetę i jej rozwój.


Dzień Przedszkolaka
 
 
20 września obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Przedszkolaka. To były niezwykłe przeżycia dla każdego z nas. Mogliśmy w tym dniu przebrać się w różnorodne stroje i być bohaterami dziecięcych marzeń.
Wszystkie przedszkolaki najpierw bawiły się na sali gimnastycznej, odgadywały zagadki, a także wykonywały różne zadania, które dotyczyły tego święta, nastepnie wszystke dzieci zostały zaproszone do ogrodu przedszkolnego, gdzie czekała na nich niespodzianka w postaci animacji, które poprowadziła Pani Dominika Bezdel.
Wszystkim dzieciom  nauczycielki odśwpiewały "Sto lat" z okazji wspaniałego Dnia Przedszkolaka.


To był niezapomniany dzień.

Dzień  Kropki 15 września 
 
Inspiracją do jego powstania stała się książeczka "The Dot" Petera H. Reynoldsa, amerykańskiego pisarza i ilustratora książek dla dzieci. 
Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce uwierzyła w swoje możliwości. Tego dnia wszyscy mieliśmy na sobie zakropkowane ubrania. 
Dzieci tego dnia odkrywały swoje talenty tworząc "kropkowe" dzieła sztuki, odbyły się także zabawy kropeczkami np.:
- Kto odnajdzie najwięcej kropek ukrytych w sali?
- Układanie kompozycji z kropek na dywanie 
- Piosenki 
- Zagadki 
 
Był to dla nas dzień pełen radości i zabawy. Dzieci wykazały się kreatywnością i pomysłowością podczas zajęć oraz po raz kolejny przekonały się, że w naszym przedszkolu jest naprawdę fajnie!


 

            
      
         
 
 
Copyright © 2013-23 przedszkole56.edu.pl || Wszelkie prawa zastrzeżone.                   Powered by Grupa VSC