...:: WYDARZENIA


 


 
 WYCIECZKA DO ZACZAROWANEGO LASU
 
Dnia 14.06.2022r. nasi wychowankowie z Biedronkowa i Motylkowa  wyruszyły na całodniową wycieczkę autokarową do Zaczarowanego Lasu Piasek k/ Janowa. 
Od samego rana dzieci nie kryły radości i pozytywnych emocji. Tuż po śniadaniu zasiedliśmy wygodnie w autokarze i wyruszyliśmy na oczekiwaną wycieczkę. Na miejscu powitała nas Wróżka, która towarzyszyła nam w bezpiecznej przejażdżce tramwajami konnymi  do Zaczarowanego Lasu. Po drodze spotkaliśmy ulubioną postać z bajki – Czerwonego Kapturka.  Ciasteczka, którymi obdarował  nas Kapturek miały spełnić nasze marzenia. Pozytywnym wrażeniom nie było końca; spotkanie z  panem leśniczym, Jasiem i Małgosią,  odwiedziny w domku Baby Jagi, spotkanie z Kopciuszkiem. Wszystkie postaci z bajek zamieszkiwały urocze miejsca Zaczarowanego Lasu.
W lesie czekała na nas niespodzianka – kiełbaski z grilla i  pyszna herbatka. 
Wszystkie dzieci z chęcią pałaszowały ciepły posiłek.
Zmęczeni, ale nadal  chłonni wycieczkowych wrażeń  doskonale bawiliśmy się na otwartej przestrzeni a w "Chacie za wsią" daliśmy popis naszych umiejętności tanecznych  w rytm dyskotekowej muzyki.
Wycieczka do Zaczarowanego Lasu była spełnieniem naszych marzeń.
Dziękujemy!
 
 
WYCIECZKA DO PRZYBYNOWA 

Po długim okresie pandemii nareszcie doczekały się przedszkolaki z grupy "Zajączki, "Tygryski" oraz "Misie" i dnia 10.06.2022r. wybrały się na wycieczkę do Agrogospodarstwa "Pod Skałką" w Przybynowie. Najmłodsi mieli okazję po raz pierwszy uczestniczyć w całodniowej wycieczce. Radości nie było końca, począwszy od jazdy autokarem po same atrakcje, które na nich czekały. 
Po przyjezdzie przywitał nas przewodnik, który zaprosił nas na odpoczynek po podróży i słodki poczęstunek, potem przedszkolaki wybrały się na przejażdżkę ciuchcią, która pokazała nam piękną okolicę.
Leśne zakątki cieszyły nasze oczy. 
W dalszej części wycieczki zaproszono nas do zwiedzania zoo, w którym czekały na nas zwierzęta: Kangur Paluszek, lamy, kozy, osiołki, ciekawe gatunkiem ptactwo, a nawet wielbłąd. Wspaniałe pawie podgłosy oraz pawie pióra przyciągały wzrok dzieci. Potem udaliśmy się do skansenu, aby zobaczyć, jak dawniej żyli i funkcjonowali ludzie.
Po długim zwiedzaniu wszystkie przedszkolaki posilili się zupką pomidorową, po czym zaproszono nas na warsztaty z cyklu " Skąd się bierze mleko". Wszyscy mieli okazję do degustacji prawdziwego mleka krowiego. Kolejno Pani opowiedziała nam o maśle i pokazała ręczne ubijaczki do masła, którymi dzieci starały się je właśnie zrobić. Oczywiście po długich staraniach, udało się... z wielką radością i ochotą dzieci pałaszowały prawdziwe, własnoręcznie zrobione masło. 
Na koniec już tylko czekała przemiła niespodzianka w postaci waty cukrowej.
Wycieczka do Przybynowa na pewno zostanie w pamięci naszych milusińskich :-)

DZIEŃ DZIECKA

 
Dnia 01.06.2022r. dzieci z grup: Tygryski, Biedronki i Motylki wzięły udział w uroczystym otwarciu ścieżki zdrowia "Cuda na kiju", która powstała w Ogrodzie Polisensorycznym przy ul. Ostrogórskiej. 
Dzieci wesoło i radośnie bawiły się na placu zabaw i dmuchanej zjeżdżalni, uczestniczyły w zabawach z chustą animacyjną, oglądały bańki mydlane i jeździły konno. Dla dzieci przygotowany był również słodki poczęstunek. 
To był dzień pełen niezapomnianych wrażeń! Przedszkolaki były zachwycone! Dziękujemy za zaproszenie i wspaniałą zabawę Radnemu Sosnowca - Panu Michałowi Kaźmierczakowi. 
 

WIZYTA W  SZKOLE PODSTAWOWEJ Nr 8 im. KAROLA WOJTYŁY W SOSNOWCU 

 
Dnia  27.05.2022r. dzieci z grupy Motylki złożyły wizytę w Szkole Podstawowej  Nr 8 im. Karola Wojtyły przy
ul. Teatralnej w Sosnowcu. Nasi wychowankowie uczestniczyli w lekcji z edukacji językowej w klasie pierwszej pod hasłem – Kochani Rodzice.   
Dzieci czynnie uczestniczyły w lekcji, pięknie odpowiadały na zadawane pytania, wskazywały różnice i podobieństwa   w obrazkach. Doskonaliły również swoją sprawność manualną . Aby uczcić Święto Rodziców zarówno przedszkolaki jak i uczniowie klasy pierwszej zaśpiewali piękne piosenki o mamie  i tacie.
6 – latki poznały tajniki  życia szkolnego i były zachwycone. W klasie pierwszej spotkały  przedszkolnych  kolegów          i koleżanki.Już po wakacjach my zasiądziemy w szkolnych ławkach. 
Do zobaczenia we wrześniu!
 OLIMPIADA SPORTOWA

13 maja o godz. 10.00 w Hali Sportowej MOSIR przy ul. Żeromskiego odbyła się XVIII Sosnowiecka Olimpiada Sportowa dla Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością pod patronatem Prezydenta Miasta Sosnowiec, w której uczestniczyły nasze przedszkolaki,
Celem olimpiady było:
-  rozbudzenie zainbteresowań sportowych dzieci i młodziezy z niepełnosprawnością,
-  podniesienie poczucia wartości, samooceny i wiary w siebie,
-  reintegracja dzieci i  młodzieży po okresie pandemii,
- kształcenie nawyku korzystania z różnych form aktywności sporotow - rekreacyjnej,
- wdrażanie do osiągania wyznaczonego celu (kształtowanie wytrwałości siły, woli, umiejętności ponoszenia porażki, zdrowej rywalizacji sportowej, przestrzeganie zasady fair play, oraz cech kulturalnego kibica sportowego).
W konkurencji indywidualnej rzut woreczkiem do celu udało się zdobyć Filipowi K. natomiast po obliczeniu punktacji ogólnej we wszystkich konkurencjach nasze przedszkole zdobyło zaszczytne III miejsce. 


XXVIII FESTIWAL PRZEDSZKOLNEJ TWÓRCZOŚCI MUZYCZNEJ NUTKA 2022

Dnia 24.05.2022r. w Miejskim Domu Kultury "KAZIMIERZ" odbył się XVIII Festiwal Przedszkolnej  Twórczości Muzycznej Nutka  2022! Nasze przedszkole reprezentowała wychowanka z grupy Motylków – Natalia Kaźmierczak.
Na scenie Domu Kultury prezentowała się wspaniale. 
Dla zgromadzonej publiczności zaśpiewała piosenkę pt: "Dbajmy o przyrodę". Uczestnicy festiwalu; dzieci                      z sosnowieckich przedszkoli, nauczyciele oraz przedstawiciele rodzin przedszkolaków nagrodziły naszą wokalistkę gromkimi brawami.  Natalia otrzymała z rąk organizatorów piękne nagrody a dla przedszkola sadzonkę drzewka, którą zasadzimy w naszym przedszkolnym ogrodzie oraz pamiątkowy Puchar, który zostanie wyeksponowany w gablocie naszych osiągnięć i sukcesów.
Dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów wokalnych!!!
 
DZIEŃ ZIEMI

Dnia 22.04.2022r. obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. W naszym przedszkolu był to dzień w kolorach: błękitnym – woda i zielonym – ląd. Dzieci uczestniczyły w zajęciach, podczas których miały okazję zobaczyć pomniejszony model Ziemi – globus. Podczas zabawy badawczej z globusem i latarką, dzieci poznały zjawisko powstawania dnia i nocy oraz dowiedziały się, że Ziemia obraca się wokół własnej osi i krąży wokół Słońca. 
Ponadto, przedszkolaki rozwiązywały zagadki oraz oglądały filmy edukacyjne pt. "Planeta Ziemia widziana z kosmosu" i "Światowy Dzień Ziemi", dzięki którym dowiedziały się m.in. jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę. 
Po południu, dzieci w każdej grupie wiekowej wykonały pracę plastyczną związaną z ochroną przyrody. W holu przedszkola, powstała wystawa prac. 
 

AKCJA INFORMACYJNO – EDUKACYJNA
WIRUSOOCHRONA
 
Nasze przedszkole już po raz trzeci przystąpiło do akcji informacyjno – edukacyjnej "Wirusoochrona". Akcja realizowana była od 23.03.2022r. do 25.03.2022r. na terenie przedszkola. 
Nauczyciele poruszyli z dziećmi następujące zagadnienia:
- Prawidłowa higiena rąk,
- Podstawowe zasady postępowania w czasie wzrostu zachorowań na choroby zakaźne oraz podczas epidemii koronawirusa, 
- Podstawowe zasady zdrowego stylu życia – prawidłowe odżywianie, aktywność fizyczna,
- Inne zasady higieniczne (np. dostosowanie ubrania do warunków pogodowych). 
W zajęciach wzięły udział wszystkie grupy. Dzieci posiadały dużą wiedzę nt. dbania o zdrowie.Chętnie uczestniczyły w proponowanych aktywnościach: rozwiązywały krzyżówkę, słuchały wiersza "Grypo nie chcemy Cię w domu!", omawiały plakaty: "Wirusoochrona", "Kiedy należy myć ręce?" oraz kolorowały kolorowankę. 
Ponadto dzieci wspólnie z nauczycielami:
- słuchały wiersza "Katar" J. Brzechwy, dzięki któremu mogły dowiedzieć się, jak rozprzestrzeniają się wirusy, 
- wykonały plakat: "Czyste ręce mam, bo o zdrowie dbam!" ,
- wykonały prace plastyczne; "Wirusy", "Czyste ręce mam",
- wykonywały ćwiczenia oddechowe,
- oglądały filmy edukacyjne: "Krótki film o wirusie na literę K" oraz "Bajka o wirusie",
- słuchały wiersza "Katar" J. Brzechwy, dzięki któremu mogły dowiedzieć się, jak rozprzestrzeniają się wirusy,
- śpiewały piosenkę "Mydło lubi zabawę" oraz "Szczotka, pasta kubek ciepła woda",
- rozwiązywały zagadki nt. higieny,
- degustowały owoce, warzywa i produkty mleczne (sery, jogurty, mleko), 
- dowiedziały się, jak ważne są szczepienia ochronne, 
- omówiły podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny obowiązujące w okresie pandemii,
- aktywnie uczestniczyły w zabawach ruchowych w sali gimnastycznej i w ogrodzie przedszkolnym.
Mamy nadzieję, że przekazana wiedza będzie owocowała w przyszłości.  
 
ŚWIATOWY DZIEŃ WODY


Dnia 22 03.2022r. dzieci 6 – letnie z grupy Motylki uczestniczyły  w spektaklu edukacyjnym       
"Niezwykłe przygody Psa Kropelki" 
w Sali Widowiskowo- Koncertowej – Muza w Sosnowcu.   
Przedstawienie powstało na potrzeby kampanii "Toaleta to nie śmietnik" a producentem jest Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego. 
To wspaniała akcja  edukacyjna ,która ma skłonić najmłodszych do wyrobienia ekologicznych nawyków. Scenariusz spektaklu opiera się na prawdziwej historii szczeniaka, który został wyłowiony w oczyszczalni ścieków. Główny bohater przeżywa wiele przygód.  Na koniec piesek Kropelka zostaje uratowany przez pracownika wodociągów.       On daje mu nowy dom i odbudowuje zaufanie do ludzi. 
To było niezwykłe przeżycie dla naszych przedszkolaków. Wszystkie dzieci  nagrodziły niezwykłych bohaterów spektaklu gromkimi brawami.
Na zawsze zapamiętamy, że toaleta, to nie śmietnik!!!

POWITANIE WIOSNY

21 marca Nasze Przedszkolaki z radością świętowały powitanie Wiosny. Była to doskonała okazja, aby uzmysłowić dzieciom bogactwo, które niesie ze sobą budząca się do życia przyroda.
Wielkie przygotowania do tego dnia rozpoczęły się już kilka dni wcześniej -wszystkie sale zaczęły zmieniać wystrój i zazieleniły się. 
W poniedziałek w przedszkolu królowały odcienie zieleni, zarówno w pomieszczeniach, jak i ubiorze przedszkolaków. Świętowanie powitania Wiosny rozpoczęło się od zabaw związanych z tematem Wiosny. Dzieci śpiewały piosenki, rozwiązywały zagadki oraz wysłuchały listu, który przeczytała nam Pani Wisona. 
Przygotowała ona dla nas zdania, które były ukryte w kopertach - przedszkolaki wzięły udział w wiosennym pokazie mody, a także świetnie bawiły się tańcząc z Panią Wiosną, która miała dla nas niespodzianki w postaci słodkości.
Po krótkiej przerwie wszyscy zgromadziliśmy się w ogrodzie przedszkolnym i namalowaliśmy wiosenną łąkę na folii strech, która już była owinięta wokół drzew. Jakże wspaniale się bawiliśmy, nasz ogród przedszkolny zamienił się w kolorową, wiosenną łąkę.
Aby podkreślić wyjątkowy charakter tego dnia, dzieci założyły w poszczególnych salach mini ogrody, sadząc i siejąc w nich warzywa, zioła i cebulki kwiatów, by mogły podziwiać jak pięknie rosną, a gdy dojrzeją oczywiście skosztować.
Jesteśmy pewni, że starania naszych wspaniałych przedszkolaków sprawią, że Wiosna zawita do nas na dobre.


DZIEŃ KOBIET


"Każda mama jest kobietą,
jest nią też w przedszkolu pani
więc od rana uśmiechnięci
dziś życzenia im składamy.
Niech żyją mamy,
niech żyją panie,
niech żyje cały kobiet świat.
I koleżanki w naszym przedszkolu
niech żyją nam 100 lat!"
 
8 marca to wyjątkowy dzień. Z tej okazji chłopcy w każdej grupie składali życzenia swoim koleżankom i paniom.
Nie obyło się bez kwiatów, drobnych upominków i słodkości. Dziewczynki cieszyły się, że mają swoje święto,
a chłopcy pomagali im w każdej sytuacji. Po zajęciach, dzieci z grupy „Motylki” zaprosiły wszystkie grupy i Panie na występ z okazji Dnia Kobiet. Przedszkolaki z najstarszych grup wręczyły każdej Pani własnoręcznie wykonane kwiaty. 
Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia, kwiaty i uśmiech.
 

DZIEŃ DINOZAURA25 lutego 2022 obchodziliśmy w przedszkolu nietypowe święto - Dzień Dinozaura.
Już w piątek rozpoczęliśmy niezwykłą wędrówkę poznając prehistoryczne zwierzęta. Tego dnia sale przedszkolne zmieniły się w niezwykłą przygodę: oglądaliśmy zabawki - dinozaury, albumy, plakaty, książki o dinozaurach, wspólnie czytalismy  list od Ostrozęba. Śladami dinozaurów przedszkolaki udały się w podróż do prehistorycznych czasów - Muzeum Dinozaurów, gdzie poznawały między innymi życie dinozaurów. W muzeum dzieci mogły zapoznać się z wybranymi gatunkami dinozaurów, uczestniczyły w pogadance, w zabawach "Lawa" i " Jak robi dinozaur", odkrywały wnętrza jaj Dinozaurów oraz odszukiwały kości dinozaura. Dzieci wykonały wiele fantastycznych prac plastycznych. 
Dzień Dinozaura przeniósł nas w odległy, fascynujący i wciąż tajemniczy świat.DZIEŃ KOTA - 17 LUTY

 
"W małym koszyczku leży podusia,
a na podusi coś się porusza. 
                                                Ma małe uszka i nosek mały, a na dodatek w futerku cały.                                                 
Gdybyś mu mleczka w spodeczku dał,
to się przeciągnie i powie – miauuu,
wyjdzie z koszyczka, mleczko wypije
i brudny pyszczek łapką umyje."
 
Dnia 17 lutego obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Kota. To niezwykłe chwile radości dla wszystkich w codziennym życiu przedszkola. 
Kto tylko mógł przyniósł akcesoria i elementy przebrania kojarzące się z kotkiem.
Były zabawy muzyczne, tańce i kocie swawole.
Wszyscy wykonali niezwykłe kocie portrety, rozwiązywali zagadki i słuchali różnych wierszyków o kotkach.
Piękne portrety umieszczone zostały na wystawie w holu przedszkola
 
WALENTYNKI 


14 lutego  w naszym przedszkolu był nie tylko dniem Walentynek ale i "Dniem Czerwonym". 
W tym dniu dzieci miały za zadanie przyjść ubrane na czerwono, bądź posiadać w swoim ubraniu chociaż jakiś element w tym kolorze i tak też się stało - wszystkie przedszkolaki oraz panie w tym dniu ubrane były na czerwono.
W każdej grupie w tym dniu zajęcia i zabawy skupione były wokół "Walentynek".
 
Najpierw przedszkolaki wysłuchały różnych opowieści, historyjek, a także zagadek dotyczących walentynek.
Potem dzieci zostały zapoznane ze zwyczajami walentynkowymi, historią i tradycjami obchodzenia dnia Św.Walentego. Rozmawialiśmy o miłości i uczuciach jej towarzyszących, o tym, jak można okazywać miłość bliskim osobom, nie tylko od święta. 
Dzieci wykonały ozdobne czerwone serduszka,  a także kartki walentynkowe, które zabrały do domu aby obdarować nimi rodziców jako osoby, które najbardziej kochają.
 
Dzień upłynął w miłej, radosnej atmosferze.


Bal Karnawałowy!
 
Karnawał to czas zabaw i balów, także dla najmłodszych. Kolorowe stroje, bajeczny wystrój i skoczna muzyka, w takiej atmosferze bawiły się dzieci 3 lutego podczas balu karnawałowego. 
Przedszkolaki z dumą prezentowały bajeczne stroje. Z wielką ochotą uczestniczyły  w tańcach, zabawach i konkursach.
 
Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni.
Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.
Tak też było w naszym przedszkolu. Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie.
Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, księżniczki, piratów, strażaków, policjantów, Spider-Mana, Batmana, nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. 
Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, to było głównym celem tego balu. Przedszkolaki świetnie bawiły się w rytm muzyki porywającej do tańca oraz brały udział w najróżniejszych konkursach. 
Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały balową salę.

Dzień Babci i Dziadka - 2022
 
 
Kochana babciu i dziadku drogi 
teraz inaczej przychodzimy w wasze progi. 
Wiemy , że facebook i strony internetowe, 
są na wasze odwiedziny od dawna gotowe. 
Dlatego pandemia i różne wirusy 
to nie są dla nas żadne psikusy.
 My dla babci i dziadka życzenia składamy 
i żadnym przeszkodom łatwo się nie damy.
 
Ten rok choć owiany wirusem nie przeszkodził dzieciom świętować Dzień Babci i Dziadka. 
Każda grupa przygotowała program słowno- muzyczny oraz upominki z tej okazji.
Każda wnuczka i wnuk zaprezentował swój piękny wiersz, wszyscy pięknie zaśpiewali. Każdy koncert był nagrywany, aby zaprezentować życzenia poprzez stronę facebook naszego przedszkola. 
Terminy prezentowanych przedstawień były bardzo różne ze względu na kwarantanny, które przechodziliśmy w przedszkolu. Ale ufamy, że mimo opóźnień były to ogromne wzruszenia dla każdej z rodzin.
 

II edycja projektu  Klub Zdrowego Przedszkolaka –
Przygody Dzielnego Niedźwiadka Szczepana
 
W styczniu 2022 nasze przedszkole odwiedził miś Szczepanek, który promował kampanię edukacyjną mającą na celu zniwelować u dzieci lęki przed szczepieniami.
Odbyło się kilka zajęć powiązanych z czytaniem dzieciom książki  "Przygody Dzielnego Niedźwiadka Szczepana". Została przekazana dzieciom wiedza o szczepionkach i w ten sposób trafiła także do rodziców.
Bajka o sympatycznym misiu pozwoliła dzieciom zrozumieć, jak działają szczepionki i dlaczego są tak ważne.
Dzieci poprzez słuchanie i aktywność plastyczną wyraziły zdobytą wiedzę na temat tak trudny, bo przecież szczepionka kojarzy się z igłą. Jak przezwyciężyć ten strach uczył właśnie nasz Miś Szczepanek.
Informację o udziale naszych dzieci w projekcie można zobaczyć również na stronie:

https://www.facebook.com/pssesosnowiec SPOTKANIE WIGILIJNE

Święta Bożego Narodzenia są najpiękniejszymi świętami, na które czekają nie tylko dzieci, ale i dorośli. Są to święta najbliższe i najdroższe naszym sercom, gdyż towarzyszy im niepowtarzalna i wyjątkowa atmosfera. Jest to również okazja do wspólnego spotkania i wspólnego kolędowania przez całą społeczność naszego przedszkola.
Od 17 grudnia 2021r. we wszystkich grupach wiekowych panowała radosna i świąteczna atmosfera. W odświętnych strojach, zapachu świerkowej gałązki i śpiewie pięknych kolęd odbywały się Spotkania wigilijne. Wspaniałej atmosferze Świąt Bożego Narodzenia towarzyszyło spotkanie z Gwiazdką, która wręczyła dzieciom prezenty.
Atmosfera tych dni była prawdziwie rodzinna, pełna życzliwości i serdeczności. 
Najstarsza grupa przedszkolaków 6-latki przedstawiły dla całej społeczności przedszkolnej Jasełka, przybliżając tajemnicę narodzin Pana Jezusa. Motylki wcieliły się w role Maryi, Józefa, Aniołków,Trzech Króli,pastuszków i dzieci ze Śląska witając narodzoną dziecinę.  
Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie niespodzianek dla dzieci składamy serdeczne podziękowania.
Zachęcamy do obejrzenia zdjęć i krótkich filmików z uroczystości!
 

DZIEŃ GÓRNIKA

Dzień Górnika to święto, które na stałe wpisało się do naszego kalendarza uroczystości przedszkolnych.
 Jest szczególnym dniem, w którym swoje święto obchodzą górnicy. 
3 grudnia nasi podopieczni na podstawie wysłuchanej legendy o Św. Barbarze oraz prezentacji multimedialnej dowiedzieli się jak ciężka i niebezpieczna jest praca w kopalni. 
Była to doskonała okazja do wzbogacenia wiedzy na temat zawodu górnika. Przedszkolaki poznały nowe pojęcia: Barbórka, kilof, czako, szyb itp. Dowiedziały się również co oznacza symbolika górniczego godła.
Przeprowadziliśmy także zabawy badawcze  z wykorzystaniem węgla, przy tej okazji dzieci próbowały wyjaśnić do czego jest on używany. Najmłodsi wykonali ciekawe prace plastyczne posługując się węglem do rysowania. 
Dzień Górnika upłynął nam w miłej i radosnej atmosferze.
WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA W PRZEDSZKOLU
 
6 grudnia - jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
i każde dziecko prezent dostanie. 
 
Dnia 06.12.2021 roku do naszego przedszkola zawitał niezwykły gość  Mikołaj.  
Wizyta świętego Mikołaja w naszym Przedszkolu, to jeden z  najbardziej oczekiwanych  przez dzieci dni  w roku.  Po przekroczeniu progu przedszkola każde dziecko zostało powitane przez Mikołaja i obdarowane słodką niespodzianką. Ach! jak miło było patrzeć na radosne buźki naszych milusińskich.  Wszystkie dzieci  kochają Mikołaja, więc odświętnie  ubrane w stroje z dominacją czerwonego koloru  witały gościa radosną piosenką. Nasz znakomity gość nie krył wzruszenia i radości, wołając swoje HO-HO-HO!
Wyjątkowa postać z długą brodą obwieszczała swoją obecność brzmieniem dzwoneczków. 
W tym wspaniałym dniu każde dziecko otrzymało prezent od Mikołaja: zabawki i pyszne słodkości. W podziękowaniu za piękne prezentowe niespodzianki dzieciaki podarowały gościowi płynące z serca piosenki o Mikołaju oraz mnóstwo rysunków z Mikołajem w roli głównej. 
W tym  niezwykłym  dniu odbyła się wspaniała sesja zdjęciowa z Mikołajem!
Kochany Święty Mikołaju mówimy do widzenia i do zobaczenia za rok!!!

Dzień Pluszowego Misia
 
25 listopada, jak co roku, przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia.
Tego dnia dzieci poznały historię Święta Pluszowego Misia, wspólnie recytowały wiersze o misiach, oglądały bajki, bawiły się przy piosenkach: "Mały miś", "Pluszowy Miś", "Ja jestem niedźwiadek", "Dwa malutkie misie", "Jadą, jadą misie", brały udział w zabawach ruchowych, konkursach, quizach, zgadywankach, degustowały różne rodzaje miodu i wykonywały prace plastyczne.
Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Dzieci były szczęśliwe, że mogły poświęcić tyle czasu na swoją ulubioną tematyką jaką są misie.
Na koniec wszystkie panie uwieczniły prace swoich podopiecznych i wystawiły na wystawie w holu przedszkola, aby każdy mógł podziwiać piękne misiowe prace.

 

   PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA 


"Pasowanie na przedszkolaka" to pierwsza i jakże wyjątkowa uroczystość w życiu każdego dziecka, które po raz pierwszy rozpoczyna swoją przygodę z edukacją.
 Z powodu pandemii Covid -19 uroczystość odbyła się bez udziału Rodziców.
 
W dniach 23 listopada w Przedszkolu Miejskim Nr 56 z Oddziałem Specjalnym w Sosnowcu dzieci z grupy "Zajączki" oficjalnie zostały przyjęte do grona przedszkolaków. 
Dla najmłodszych było to ogromne przeżycie, ale dzieci trzymały się bardzo dzielnie. Z uśmiechami na twarzach recytowały wierszyki, śpiewały piosenki, tańczyły. 
 
Następnie Pani Dyrektor za pomocą "czarodziejskiego ołówka" dokonała uroczystego "Aktu pasowania".
 
Nie zabrakło dyplomów i prezentów dla każdego przedszkolaka. Na pewno był to niezapomniany dzień, pełen emocji   i miłych wrażeń.
 Dla przedszkolaków było to wielkie przeżycie, a dla rodziców z pewnością powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech.

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA 
 
Obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w naszym Przedszkolu  odbyły się 19.11.2021 roku.
W każdej grupie wiekowej dzieci uczestniczyły w zajęciach dydaktycznych przygotowanych specjalnie na ten wyjątkowy dzień. W formie zabawy dzieci dowiedziały się, że mają prawo do zabawy, radości i miłości. Wszystkim dzieciom zostały przybliżone 
Prawa Dziecka:
- prawo do radości 
- prawo do wyrażania swoich myśli i uczuć 
- prawo do szacunku 
- prawo do nauki poprzez zabawę 
- prawo do niepowodzeń i łez 
- prawo do własności 
- prawo do bycia sobą 
- prawo do niewiedzy 
- prawo do upadków 
- prawo do tajemnicy 
 
Najstarsza grupa przedszkolaków wykorzystała  książkę "Król Maciuś Pierwszy" do zapoznania się z tematyką praw dziecka oraz ze znaczeniem słowa "manifest". Dzieci dowiedziały się, iż prawo oznacza to wszystko, co mogą zrobić, co im się należy, czego mogą wymagać i żądać od innych. Ale muszą zawsze pamiętać, że inni ludzie też mają swoje prawa. Król Maciuś Pierwszy chciał, by wszystkie dzieci miały swoje prawa, dlatego ogłosił manifest i rozesłał go do dzieci z całego świata. 
Wspólnie z nauczycielką sporządziły i odczytały manifest, a następnie wykonały prace plastyczne uwieczniające postać Króla Maciusia.
Najmłodsze przedszkolaki wykonały prace plastyczne,  które obrazowały ich prawa.
Ten dzień miał wielkie znaczenie dla przedszkolaków. Dzięki niemu uświadomiły sobie, jak ważne są ich prawa . Pomimo, iż są mali trzeba je szanować i kochać!
NARODOWE SWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

10 listopada /środa/ dzieci obchodziły Narodowe Święto Niepodległości "11 listopada Święto Niepodległości".
Głównym celem zajęć było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju, jego kultury i tradycji oraz poznanie
symboli narodowych.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości o godz. 11.11 nasze przedszkolaki włączyły się w akcję "Szkoła do hymnu" pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Z tej okazji dzieci odśpiewały Hymn Polski - "Mazurka Dąbrowskiego. Z uwagi na ograniczenia epidemiczne, odśpiewanie hymnu odbyło się w poszczególnych grupach wraz z nauczycielami.DZIEŃ POSTACI BAJEK

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie 05.11.2021r. I to właśnie tego dnia nasze przedszkole zmieniło sie w niezwykłą krainę bajkowych postaci.
Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. 
Pamiętajmy, że czytając dzieciom bajki rozwijamy ich wyobraznię, fantazję, pamięć i wzbogacamy słownictwo. W tym dniu na naszych przedszkolaków czekała moc atrakcji między innymi rozwiązywanie zagadek, zabawy muzyczno - ruchowe, tańce do ulubionych piosenek z repertuaru dziecięcego oraz seans bajkowy z popcornem.

DZIEŃ DYNI29 pazdziernika /piątek/ w przedszkolu obchodziliśmy Dzień Dyni - poznaliśmy jak zdrowe i urodziwe jest to warzywo. Dynia zainspirowała nas do wykonania prac plastycznych i zabaw muzyczno - ruchowych. 
Tego dnia przynieśliśmy do przedszkola dynie i ubraliśmy się na kolor pomarańczowy. Dzień Dyni pozwolił nam poznać wielką różnorodność dyń i wzbogacił wiedzę na ich temat. Wzięliśmy udział w licznych zabawach z udziałem dyni, między innymi: dyniowe kręgle, slalom dyniowy, skoki przez dynię.
Ten dzień był pełen wrażeń i radości.
WYJŚCIE DO TEATRU ZAGŁĘBIA 

27.10.2021r. nasze przedszkolaki udały się do Teatru Zagłębia w Sosnowcu na przedstawienie pt. Szewczyk Dratewka. Sztuka Marii Kownackiej należy do klasyki polskiej dla dzieci. Prześliczna królewna zostaje porwana i uwięziona przez smoka. Zrozpaczony Król wysyła jej na ratunek swoich żołnierzy, nie starcza im jednak odwagi, by zmierzyć się z okrutną bestią,wracają więc okryci hańbą. Tymczasem w zamku pojawia się dzielny szewczyk - Dratewka, który podejmuje prośbę oswobodzenia Królewny. Zanim jednak mu się to udaje, musiał zjednać sobie tajemniczego, czarnego kota i Babę Jagę.DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Dzień Edukacji Narodowej - 14.10.2021r. to wyjątkowe święto dla pracowników oświaty. Nasze przedszkolaki podziękowały swoim ukochanym Paniom i Pracownikom Przedszkola za trud włożony w ich nauczanie i wychowanie. 
W tym uroczystym dniu grupa "Motylki" zaprosiła gości na krótką akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zaprezentowały się najlepiej jak umiały. Nie zabrakło wierszy, życzeń, piosenek, które w całości stworzyły piękne podziękowania za codzienną troskę, oddanie i serdeczność. 
Na zakończenie każdy zaproszony gość dostał mały upominek. Za część artystyczną przedszkolaki zostały nagrodzone gromkimi brawami. Ten dzień dla wszystkim upłynął w miłej i serdecznej atmosferze, a wrażenia na długo pozostaną w naszej pamięci. WIRUSOOCHRONA

Na terenie Sosnowca, w placówkach przedszkolnych jest realizowana kolejna edycja wojewódzkiej
Akcji informacyjno - edukacyjnej pt. WIRUSOOCHRONA
Kolejny rok z rzędu nasza placówka włączyła się w akcję, realizując w dniach 11.10.2021r. do 13.10.2021r. w poszczególnych grupach następujące zagadnienia:

- prawidłowa higiena rąk,
- podstawowe zasady postępowania w czasie wzrostu zachorowań na choroby zakazne oraz podczas epidemii koronawirusa,
- podstawowe zasady zdrowego stylu życia ,
- aktywnośc fizyczna, zdrowe odżywianie.


OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

29 września w naszym pzredszkolu obchodziliśmy Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, w nawiązaniu do zainaugurowanej przez Fundację ABCXXI kampanii "Cała Polska czyta dzieciom". Celem akcji jest promowanie głośnego czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej. W ramach tej akcji w każdej grupie nauczycielki czytały wybrane przez dzieci pozycje książkowe. Wszystkie przedszkolaki w skupieniu i zaciekawieniu słuchały bajkowych opowieści oraz z wielką ochotą oglądały kolorowe ilustracje. Okazji do czytania dzieciom jest wiele i powinniśmy robić to jak najczęściej zarówno w domu, jak i w pzredszkolu.DZIEŃ JABŁKA 


Zielone, czerwone, okrągłe, pachnące a jako przekąska niezwykle sycąca...
Jabłko - pełne witaminek dla chłopaków i dziewczynek.
Wszyscy jabłka chętnie jemy i DZIEŃ JABŁKA świętujemy
!!!Dnia 28.09.2021r. grupa "Tygryski" i "Misie" świętowały Dzień jabłka.
Celem zajęć i wspólnej zabawy była integracja dzieci oraz zachęcanie ich do spożywania owoców, a w szczególności jabłek i to pod różnymi postaciami z powodu jego walorów zdrowotnych i odżywczych. Dzieci poszerzały swoją wiedzę o jabłkach. Zdobywały wiadomości na temat potraw i przetworów z jabłek. Na sam koniec wykonały pracę plastyczną z wykorzystaniem metody dziesięciu palców "Czerwone Jabłuszko".


DZIEŃ CHŁOPAKA

Święto wszystkich chłopaków obchodzone jest tradycyjnie 30 września każdego roku. To właśnie wtedy mężczyzni, zarówno Ci więksi, jak i Ci mniejsi mają okazję do świętowania. Z tej okazji w naszym przedszkolu odbyły się zabawy, dziewczynki śpiewały chłopcom tradycyjne "sto lat", wręczyły drobne upominki. Dzień upłynął w atmosferze życzliwości przy wspólnym słodkim poczęstunku.20 września to wyjątkowy dzień - Dzień Przedszkolaka

Przedszkole to ważny etap w życiu każdego dziecka. To tutaj najmłodsi uczą się społecznych zachowań i poznają otaczający świat, tutaj nawiązują się pierwsze przyjaznie. W tym dniu przedszkolaki spędziły czas na aktywnej zabawie, tańcach i konkursach.

WIRUSOOCHRONA

W dniach 11.03.2021r., 12.03.2021r. i 15.03.2021r. nauczyciele w poszczególnych grupach wiekowych przeprowadzili zajęcia w ramach akcji informacyjno – edukacyjnej „Wirusoochrona”, podczas których poruszono następujące zagadnienia:
- Prawidłowa higiena rąk,
- Podstawowe zasady postępowania w czasie wzrostu zachorowań na choroby zakaźne oraz podczas epidemii koronawirusa, 
- Podstawowe zasady zdrowego stylu życia – prawidłowe odżywianie, aktywność fizyczna,
- Inne zasady higieniczne (np. dostosowanie ubrania do warunków pogodowych). 
 
Dzieci wykazały się dużym zasobem wiedzy, prawidłowo odpowiadały na pytania tj.: co to są wirusy? jak możemy się nimi zarazić? jak możemy chronić się przed wirusami? co należy zrobić, gdy zauważymy, że jesteśmy chorzy? dlaczego powinniśmy jeść warzywa i owoce? itd.
Dzieci wspólnie z nauczycielami rozwiązywały krzyżówkę, słuchały wiersza: "Grypo nie chcemy Cię w domu!" oraz "Katar" J. Brzechwy, omawiały nadesłane plakaty np. "Wirusoochrona" i "Kiedy myć ręce?", śpiewały piosenkę "My zdrowe dzieciaki", a także kolorowały kolorowankę i wykonały plakaty: "Walka z wirusami" i "Myję ręce". Szczególną uwagę poświecono zasadom bezpieczeństwa i higieny podczas pandemii: dystans, mycie rąk i noszenie maseczki. Nauczyciele pokazali dzieciom, jak należy prawidłowo myć ręce.
Następnie dzieci pod okiem osób dorosłych miały zajęcia praktyczne w łazience.  
Podczas zajęć nie zabrakło też tematu zdrowego odżywiania oraz znaczenia ruchu dla zdrowia człowieka. Dzieci chętnie spożywały zdrową żywność. Dowiedziały się też, jak ważne są szczepienia ochronne. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach. 
KAMPANIA "MOGĘ! Zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech".
 
W  ramach kampanii "MOGĘ! Zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech", dniach od 01.03.2021- 05.03.2021 zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjno- informacyjne  we wszystkich grupach wiekowych. 
Podczas zajęć edukacyjnych dzieci słuchały bajki pt. "Bajka o księciu i złym Smogu", uczyły się piosenki "Czyste powietrze, Ekologa znak", zapoznały się z tablicą informującą o stanie jakości powietrza oraz obejrzały bajkę animowaną pt. "Książę i Smog". 
Przyswojenie nowych treści ułatwił dzieciom zestaw materiałów  edukacyjnych dla każdego  z nich, które wykorzystały podczas przeprowadzanych zajęć. WIGILIA

Święta Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dni w roku, na który czekamy i przeżywamy.
W naszym przedszkolu dzieci każdego roku poznają tradycje i zwyczaje świąteczne
a także uczestniczą w przygotowaniach.
Dnia 22 grudnia 2020r. we wszystkich grupach wiekowych panowała radosna i żywa atmosfera.
Przedszkolaki w galowych strojach pięknie podkreślały wyjątkowy nastrój jaki panował w całej placówce.
Każda grupa wspólnie kolędowała, podzieliła się opłatkiem i zjadła wigilijny obiad. Nie zabrakło wyjątkowej Gwiazdki, która przybyła do dzieci aby wręczyć im prezenty.
Atmosfera tego dnia była prawdziwie rodzinna, pełna życzliwości i serdeczności. 
Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie niespodzianek  dla dzieci jesteśmy bardzo wdzięczni.
Zachęccamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości.
MIKOŁAJ

Dnia 07 grudnia 2020r. do naszego przedszkola z dalekiej Laponii przybył Święty Mikołaj. 
Odwiedził każdą grupę, wysłuchał pięknych wierszy i piosenek.
Przedszkolaki piękne prezenty dostały i kolejny, długi rok będą na niego czekały. 


"Wszystkie dzieci Mikołaja kochają
 
    Wszystkie dzieci na Niego czekają.
 
     Moc prezentów każdemu przyniesie,
 
        Każe dziecko z prezentów się cieszy..."

BARBÓRKA W PRZEDSZKOLU -  4 GRUDNIA 

 
Grudzień to miesiąc wielu świąt, jednym z nich jest Barbórka - święto wszystkich górników. Spotkania barbórkowe to okazja do prezentacji górniczego munduru, poznawania zawodu górnika i ciekawych historii z pracy pod ziemią.
To także ważny element edukacji regionalnej realizowanej w przedszkolu. 
Jednak w tym roku, ze względu na panującą epidemię wizyta górnika w przedszkolu nie odbyła się. Mimo, to  aby umożliwić dzieciom poznawanie zawodu górnika i ciekawostek z nim związanych, przygotowałyśmy  tematyczne kolorowanki, zgadywanki i wierszyki. 
Przedszkolaki dowiedziały się jak ciężka i odpowiedzialna jest praca pod ziemią.  Poznały wiele ciekawostek na temat górniczego stroju, usłyszały legendę o Skarbniku – dobrym duchu kopalni, oraz dowiedziały się, dlaczego święto górników to Barbórka.
Ponadto zapoznały się z takimi pojęciami jak czako, kupla, sztygar, kilof czy perlik. Wszyscy nasi wychowankowie w ramach zajęć artystycznych wykonały różnorodne prace związane z omawianą tematyką. 
Na zakończenie zajęć radośnie odśpiewały piosenkę pt.: W kopalni.  
Mamy nadzieję, że nasze przedszkolaki  bliżej poznały podziemny świat, tradycje górnicze i legendy. 
 ANDRZEJKI W MOTYLKACH
 
Koniec listopada to czas nierozerwalnie związany z wróżbami i magią. Wszystko za sprawą obchodzonych w nocy z 29 na 30 listopada andrzejek. Z tej okazji w grupie Motylki nauczycielki zaproponowały dzieciom zabawę andrzejkową.
I tak w atmosferze magii, w przygotowanej sali, w której panował półmrok, przy gdzieniegdzie zapalonych  świecach zapachowych, rozwieszonych  nietoperzach wyciętych z kartonu i ustawionej na biurku magicznej kuli, rozpoczęły się wróżby andrzejkowe.
Przedtem odbyła się krótka pogadanka z dziećmi dotycząca andrzejek.
Nasi wychowankowie dowiedzieli się o tradycji obchodzenia tego święta, która w Polsce jest bardzo długa. O ile współcześnie Andrzejki są raczej pretekstem do zabaw i imprez, to jeszcze kilkadziesiąt lat temu bardzo poważnie podchodzono do wróżb odprawianych w tę szczególną noc.

 
Wspólne wróżby andrzejkowe w naszej grupie rozpoczęliśmy od najbardziej popularnej – lania wosku.  Wcześniej, w małym rondelku roztopiłam świece i z niego wylewałam wosk. Każde dziecko otrzymało pewną formę, która powstała na powierzchni wody i już w domu, wspólnie z rodzicami, zastanowiło się, co może ona symbolizować…? Podpowiedziałam dzieciom, że przy interpretacji można wspomóc się cieniem, który rzuca dany kształt. Taflę zastygłego wosku należy ustawić przed źródłem światła i dziecko próbuje podać swoje skojarzenia do konturu, który pojawi się na ścianie.
 
Druga wróżba – to rzut monetą. Do przeprowadzenia tej wróżby każdy Motylek potrzebował monety o dowolnym nominale. Dzieci ustawiły się w rzędzie i każde z nich musiało pomyśleć życzenie, a następnie rzucić monetę tak, by trafiła do ustawionego przez nas wcześniej wiadra z wodą. Jeśli się uda, życzenie na pewno się spełni. 
Och, jakie były emocje…
 
Kolejną wróżbą była wróżba z kubeczkami. Zaprosiłam dzieci do odkrywania kubeczków- 
I tak:
- pierścionek – wyjazd do krainy złota (Eldorado)
- domek – nowy, piękny dom
- pieniądze – bogactwo
- cukier- słodkie i wesołe życie.
 
Ostatnią zabawą, którą zaproponowałam dzieciom , było - ustawianie butów.
Wszystkie dzieci zdjęły lewe buty. Następnie ustawialiśmy je jeden za drugim w najbardziej odległym od wejścia kącie sali.
Kiedy już wszystkie buty zostały ustawione, właściciele przekładali swoje buty po kolei na początek aż do momentu, kiedy jeden
z butów dotknie progu. Osoba, do której należy taki but, jako pierwsza weźmie ślub.
Był to dzień przesiąknięty magią i wróżbami, było wiele emocji i niezapomnianych wzruszeń. 
 
                      Pokus-pokus, mary- dary,
                              Niech się spełnią andrzejkowe czary!!!
 
A jak się bawiliśmy w tym dniu, zapraszamy Państwa do naszej Galerii - zakładka – Andrzejki 2020.
 
Dzień Pluszowego Misia

Dnia 25.11.2020r.  w naszym przedszkolu obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. W tym dniu przedszkolaki poznały historię powstania pluszowego misia a także starały się rozpoznać bajkowe misie.
Każda grupa świetnie się bawiła przy przy misiowych piosenkach, uczestniczyła w bajkowym quizie a na koniec przedszkolaki wykonywały różnorodne prace plastyczne z misiem w roli głównej.
Ten dzień był wyjątkowy i na pewno zostanie nam na długo w pamięci.

Szkoła do hymnu


W dniu 10.11.2020r. Nasze Przedszkole wzięło udział w akcji "Szkoła do hymnu"
pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. 

Przedszkolaki z wszystkich grup pięknie odśpiewały Mazurek Dąbrowskiego.
Każda grupa wykonała wspaniałe prace plastyczne, które były zwieńczeniem tego pięknego dnia.

 
 

  
 
Copyright © 2013-23 przedszkole56.edu.pl || Wszelkie prawa zastrzeżone.                   Powered by Grupa VSC