...:: KSZTAŁCENIE NA ODLEGŁOŚĆ

ODDZIAŁ II „ZAJĄCZKI”




Rok szkolny 2021/2022



31.01.2022r. (poniedziałek)
 
Temat: Smok Cmok

 
 
1. Słuchanie opowiadania A. Widzowskiej Białe gołębie.
Rodzic zaprasza dziecko do wysłuchania opowiadania. 
 
W zielonym królestwie, pełnym kwiatków i poziomek, mieszkał dobry król Wiercipiętek. Codziennie rano wbiegał po schodach na wysoką wieżę, żeby nakarmić gołębie. Dbał o nie, podawał najlepsze ziarenka, głaskał po skrzydełkach, a nawet opowiadał im bajki. Gołębie odpowiadały: gruchu, gruchu, a król bardzo lubił ich słuchać.
W drugim, niebieskim, królestwie, pełnym sztucznych kwiatów i sztucznych poziomek, mieszkał zły król Lenisław. Wstawał w porze obiadu, zjadał dużo batoników i wjeżdżał windą na swoją wieżę. Nie lubił gołębi, które przylatywały do niego, szukając odpoczynku i pożywienia.
– A sio! Uciekajcie! – krzyczał na nie i je odganiał.
Rozkazał kupić metalowe ptaki na baterie i nakręcał je, żeby śpiewały. Nie musiał ich karmić, głaskać ani opowiadać im bajek. Lenisław nie lubił żadnych zwierząt ani przyrody.
Kiedy nadeszła wiosna, obaj królowie zakochali się w pięknej królewnie Stokrotce. Każdy z nich zaprosił ją do swojego zamku. Król Lenisław zawiózł królewnę windą na stutysięczne piętro swojej wieży. Kiedy Stokrotka próbowała pogłaskać białego gołąbka siedzącego na balustradzie, król Lenisław wygonił go głośnym klaśnięciem.
– A sio! A kysz! – wrzasnął i rzucił w niego butem.
Potem wręczył Stokrotce bukiet sztucznych kolorowych kwiatków i nakręcił metalowe ptaki. Z ich dziob¬ków wydobyła się piękna muzyka. Następnego dnia królewna odwiedziła dobrego króla Wiercipiętka. Nie było windy, więc król wziął Sto¬krotkę na ręce i zaczął ją wnosić po schodach: pierwszy schodek, drugi schodek… trzeci schodek… ty¬sięczny schodek. W połowie drogi nie miał już siły i królewna musiała wejść na własnych nogach. Na wie¬ży król Wiercipiętek podarował jej bukiet pachnących kwiatków, które szybko zwiędły, a kiedy Stokrotka próbowała nakręcić białego gołębia, ten dziobnął ją w palec. Obrażona królewna postanowiła zostać żoną króla Lenisława. Pewnej nocy, tuż przed ślubem, wydarzyło się nieszczęście. Królewnę porwał ogromny smok Cmok i uniósł ją wysoko w chmury. Król Lenisław natychmiast starał się dostać na wieżę, ale zabrakło prądu i winda nie działała, musiał więc wchodzić po schodach: pierwszy schodek, drugi schodek… trzeci schodek… tysięczny schodek. Tymcza¬sem wysportowany Wiercipiętek wbiegł szybko na wieżę i poprosił swoje gołębie, aby dogoniły smoka. Kiedy zły Lenisław dotarł na górę, chciał zrobić to samo, ale jego nakręcane ptaki nie potrafiły latać. W do¬datku wyczerpały im się baterie i zamiast śpiewać, buczały: buuu, buuu.
– Wy niedobre ptaszyska! Nadajecie się tylko do kosza! – wrzasnął.
Stado żywych gołębi szybko dogoniło smoka Cmoka i zaczęło dziobać go w boki. Smok miał niesamowite łaskotki i wkrótce pękł ze śmiechu, a królewna Stokrotka wpadła prosto w ramiona Wiercipiętka. Wkrótce została jego żoną i od tej pory razem dbają o przyrodę: karmią ptaki, podlewają kwiatki i opie¬kują się zwierzętami.
 
2. Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania.
Rodzic zadaje pytania:
- Jakie było królestwo króla Wiercipiętka?
- Jakie było królestwo króla Lenisława?
- Kto porwał królewnę Stokrotkę?
- Kto i w jaki sposób uwolnił królewnę Stokrotkę od smoka Cmoka?
- Czyją żoną została królewna Stokrotka?
 
3. Winda - zabawa ruchowa
Dziecko jako królewna lub królewicz biega po ogrodach królewskich. Gdy Rodzic zaklaśnie - dziecko zatrzymuje się i kuca: będzie wjeżdżać windą na szczyt wieży. Powoli unosi się do góry, podnosząc jednocześnie ręce w górę. Na szczycie wieży obserwuje ptaki i naśladuje ich głos: pi… pi…ćwir, ćwir, ćwir. Następnie znów wsiada do windy, unosi ręce w górę i powoli opuszcza je, robiąc przysiad. Potem znów biega po ogrodach królewskich. Zabawę powtarzamy 3x.
 
4. Smok – malowanie farbami plakatowymi lub kredkami
Dziecko otrzymuje kolorowankę przedstawiającą smoka. Dziecko maluje smoka farbami lub kredkami. Rodzicu, zwróć uwagę na prawidłowe trzymanie kredki lub pędzla.
Kolorowanka do wyboru:
https://www.drukowanki.pl/kolorowanki-smokow/
 
5. Smok zionący ogniem -  ćwiczenia oddechowe
Dziecko wciąga powietrze nosem, a wypuszcza ustami.  Dmucha na trzymaną w ręce chusteczkę higieniczną – lekkim, a następnie mocny strumieniem powietrza tak, aby spowodować, aby smok zionął ogniem.
 
6. Rodzicu, po południu:
-  obejrzyj wspólnie z dzieckiem książki z bajkami/baśniami. Porozmawiajcie o ulubionej bajce, głównych bohaterach,
- poproś dziecko, aby ułożyło puzzle.
 
 
 
 



28.01.2022r. (piątek)
 
Temat: Razem raźniej!

 
 
1.Oglądanie bajki edukacyjnej Bezpieczeństwo na drodze.
https://www.youtube.com/watch?v=YLhGcMIPTuA
 
2.Quiz wiedzy o bezpieczeństwie. 
Zadaniem dziecka jest udzielenie odpowiedzi na pytania. 
Przykładowe pytania: 
− Czy wóz strażacki jest koloru czerwonego?  
− Czy lekarz gasi pożar? 
− Czy powinieneś bać się chodzić do lekarza? Dlaczego? 
− Czy dzieciom wolno bawić się zapałkami? 
− Czy numer na policję, pogotowie i straż pożarną to 112?
 − Czy można przejść na drugą stronę, kiedy na sygnalizatorze jest zielone światło? 
− Czy możesz rozmawiać z nieznajomymi? 
 
3.Zabawy ruchowe z Rodzicem lub rodzeństwem prowadzone metodą Weroniki Sherborne. 
Rodzicu wykonaj wspólnie z dzieckiem wybrane zabawy:
• Zabawa Fotelik. 
Rodzic siedzi w rozkroku na podłodze, obejmując rękami siedzące przed nim dziecko (które jest odwrócone do niego plecami). Rodzic zaczyna delikatnie kołysać dziecko na boki, porusza się wraz z nim do przodu i do tyłu. 
• Przetaczanie. 
Rodzic klęczy obok leżącego na podłodze dziecka (na plecach), próbuje przetoczyć dziecko na brzuch i z powrotem na plecy. 
• Mostek 
Rodzic w klęku podpartym tworzy mostek. Dziecko przechodzi pod nim. 
• Paczka. 
Rodzic klęczy naprzeciwko dziecka, które siedzi skulone na podłodze, mocno przyciskając ręce i nogi do ciała (układem ciała przypomina zawiązaną paczkę). Rodzic próbuje rozpakować paczkę, z wyczuciem, odciągając ręce i nogi dziecka. Należy przyjąć zasadę, że raz odklejona od ciała ręka lub noga nie może już wrócić na swoje miejsce. Zabawę powtarzamy dwa razy. Dziecko zamienia się z rodzicem rolami. 
• Lustro. 
Rodzic i dziecko siadają w lekkim rozkroku naprzeciwko siebie. Rodzic rysuje w powietrzu różne figury (koło, kwadrat) lub naśladuje pewne czynności (jazdę samochodem, czytanie książki), dziecko stara się jak najbardziej dokładnie naśladować ruchy rodzica. Po jakimś czasie następuje zmiana ról. 
• Koncert pogody. 
Rodzic i dziecko leżą na brzuchu, na podłodze, naprzeciwko siebie, z dłońmi wyciągniętymi przed siebie. Następnie odtwarzają ruchy: − drobny deszczyk (ciche stukanie palcami o podłogę), − duży deszcz (mocniejsze stukanie palcami), − deszcz zacina (uderzanie krawędziami dłoni), − grad (uderzanie pięściami), − ulewa (uderzanie całą dłonią o podłogę).
 
4.Bezpieczna droga do przedszkola – zabawa konstrukcyjna z wykorzystaniem klocków, aut, ludzików, zwierzątek. 
Dziecko wspólnie z rodzicem buduje z klocków (drewnianych, plastikowych) miasto i ulice. Następnie ustawia drzewa, figurki, auta. 
 
5.Relaks poobiedni – oglądanie teatrzyku kukiełkowego pt. Śpiąca królewna
https://www.youtube.com/watch?v=ByxosM9KnpU






27.01.2022r. (czwartek)
 
Temat: Rady dla zagubionych.
 
 
1. Rady dla zagubionych - zabawa rozwijająca umiejętność zachowania się w sytuacji zagrożenia.
Rodzic zadaje pytania i omawia razem z dzieckiem odpowiedzi. 
− Czy kiedyś się zgubiłeś/zgubiłaś? (Jeśli dziecko odpowiedziało: nie, wówczas pytamy: Co byś zrobiła, gdybyś się zgubiła? Jak myślisz, jakbyś się czuła?)
− Co wtedy czułeś/czułaś?
− Jak sobie poradziłeś/poradziłaś  w tej sytuacji?
 
Następnie dziecko wraz z Rodzicem ustalają zasady, które pomogą im się odnaleźć, gdy się zgubią. Podczas rozmowy Rodzic rysuje na papierze symbole, tworząc rady dla zagubionych:
− Pozostań w jednym miejscu, wtedy szybciej Cię odnajdą! (rodzic rysuje np. znak stopu). 
− Krzycz głośno, że szukasz mamy lub taty! (np. usta). 
− Nie wychodź na ulicę, bo tam może być niebezpiecznie! (np. samochód). 
− Poproś o pomoc dorosłego, który budzi zaufanie, np.: pracownika sklepu, panią z dzieckiem (rysunek np. buzi, ludzika). 
 
2. Rozmowa z dzieckiem nt. Kto mi pomoże, gdy się zgubię? w oparciu o krótkie historyjki.
Rodzic  zwraca się do dziecka:  Opowiem Ci kilka historyjek. Zastanów się i powiedz, kto pomoże dziecku? 
1) Olek idzie z mamą na spacer. Nagle zobaczył tatę po drugiej stronie ulicy. Woła go. Czy Olek może sam przejść przez ulicę? Omów zasady przechodzenia przez ulicę.
2) Ada wybrała się z mamą na zakupy. Zgubiła się w sklepie i nie może znaleźć mamy. Co może zrobić? Kto jej pomoże? 
3) Na placu zabaw do Olka podszedł obcy pan i częstuje go cukierkami. Co musi zrobić Olek?
4) Olek jest z dziadkiem w domu. Nagle dziadek mówi, że bardzo źle się czuje. Co może zrobić Olek? Do kogo może zadzwonić? 
 
3.Zabawa muzyczno – ruchowa do piosenki Zygzaki fajne są
https://www.youtube.com/watch?v=Twc7suv_Om0

 
4. Zabawa: Znam numer alarmowy 112. 
Rodzic daje dziecku zabawkowy telefon albo telefon wycięty z papieru (pasek wycięty z tektury, na którym znajdują się cyfry oraz ikona zielonej i czerwonej słuchawki). Pokazuje, jakie liczby należy wybrać, aby zadzwonić pod numer 112 oraz wymienia przykładowe sytuacje, w których korzystamy z numeru alarmowego. Następnie dziecko podaje numer alarmowy i stara się go pokazać na zabawkowym telefonie.
 
5. Po południu proponuje film edukacyjny Co robić, gdy się zgubimy
https://www.youtube.com/watch?v=nl1qqlOLW3E


 



09.11.2021 /WTOREK/
 
Temat: Pies – przyjaciel domu

 
1.Zabawa rozwijająca ruchy warg
Dzieci siedzą z zamkniętymi ustami. Próbują , zgodnie z instrukcją i pokazem rodzica następujące ruchy
- robienie kółek ustami,
- robienie dzióbków,
- kręcenie ustami na bok,
- kręcenie ustami z góry na dół i odwrotnie. 
 
2. Rozmowa na temat przyjaciela – kto to jest przyjaciel, jakie ma cechy, kto nim może być.
 
3. Zabawa muzyczno- ruchowa Szybko- wolno
Rodzic gra na dowolnym instrumencie w domu , może być jakiś inny dowolny sprzęt. Kiedy muzyka gra szybko , dzieci poruszają się szybko, kiedy gra wolno- dzieci poruszają się wolno.
 
4. Wysłuchanie piosenki Przyjaciel- krótka rozmowa z dzieckiem na temat utworu.
- O kim była piosenka,
- Jak miał na imię piesek,
- Czy piosenka była wesoła, czy smutna.
 
5. Zabawa ruchowo- naśladowcza Pieski na spacerze.
Rodzic podpowiada dziecku jak ma się poruszać – na czworakach, obwąchiwanie, siadanie, szczekanie itp.
 
6. Zabawa dydaktyczna – Znajdź psa.
Rodzic chowa maskotkę psa w pokoju- dziecko oszukuje przedmiot. 


 
 
 
 
10.11.2021 /ŚRODA/
 
Temat: 11 LISTOPADA – NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
 
 
1. Powitanie dzieci, wysłuchanie wiersza 11 Listopada L. Wiszniewski
Dzisiaj wielka jest rocznica
Jedenasty Listopada!...
Tym, co zmarli za Ojczyznę
Hołd wdzięczności Polska składa.
Im to bowiem zawdzięczamy 
Wolność, mowę polską w szkole.
To, że tylko z ksiąg historii
Poznajemy dziś niewolę.
Uroczyście biją dzwony,
W mieście flagi rozwinięto
I me serce się raduje,
Że obchodzę polskie święto….
 
2. Rozmowa na temat symboli narodowych.
Polacy tak jak inne narody mają swoje bardzo ważne znaki:
- pierwszy z nich to flaga Polski
- drugi- godło Polski
- trzeci Hymn Polski
Rodzic wskazuje na obrazkach powyższe symbole.
 
3. Słuchanie wiersza W. Bełzy Katechizm polskiego dziecka.
Kto ty jesteś?
Polak mały!
Jaki znak twój?
Orzeł biały!
Gdzie ty mieszkasz?
Między swymi!
W jakim kraju?
W polskiej ziemi!
Czym ta ziemia?
Mą ojczyzna?
Czym zdobyta?
Krwią i blizną!
Czy ją kochasz?
Kocham szczerze!
A w co wierzysz?
W Polskę wierzę !
Wyjaśnianie przez rodzica pojęć: Ojczyzna, kraj, Polska, Polak.  Zadawanie pytań dziecku:
- W jakim kraju mieszkasz?
- Jak nazywamy ludzi, którzy mieszkają w Polsce?
- W jakim języku mówimy w Polsce?
 
4. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości nasze przedszkole włączyło się Szkoła do Hymnu pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki. W ramach tego prosimy, aby rodzice wspólnie z dziećmi o godzinie 11.11 odśpiewali w domu Hymn Polski- Mazurek Dąbrowskiego.
 
5. Kocham Cię Polsko!- wykonanie pracy plastycznej.
Flaga- wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką przy użyciu materiałów dostępnych w domu- farby, mazaki, kredki, bibuła itp.
 
6.Wykoanie pamiątkowego zdjęcia z wykonana flagą. 
 



 
12.11.2021 /PIĄTEK/
Temat: W mojej rodzinie

 
1. Zabawa na powitanie Wszyscy są , witam was.
Wszyscy są witam was, zapraszamy już czas
Jestem ja , jesteś ty
Raz, dwa i trzy.
 
2. Ćwiczenia ortofoniczne Echo.
Rodzic wypowiada pojedyncze głoski, dzieci mają za zadanie je powtórzyć. Rodzic może wypowiadać sylaby, słowa itp.
 
3. Zabawa dydaktyczna Dom dla każdej rodziny.
Rodzic wspólnie z dzieckiem tworzy Dom np. dla lalek z dostępnych materiałów, dom z klocków itp. Podczas zabawy rodzic może zapytać dziecko czy jego zdaniem – każda rodzina ma swój dom. 
 
4. Rozmowa z dzieckiem na temat wysłuchanego utworu B. Formy- Moja rodzina.
- Kto należy do rodziny?
- Jaka jest siostra?, Jaki jest brat?
- Jak spędza czas rodzina z wiersza?
- Co robią jej członkowie?
- Co dziecko lubi robić z rodzicami?
 
5.Zabawa z elementem pantomimy Zwierzęta domowe.
Dziecko ogląda obrazek i naśladuje ruchy przedstawionego na nim zwierzęcia tak, aby rodzic mógł odgadnąć nazwę zwierzęcia.
 
6.Zabawa ruchowa z elementem celowania- Celuj w okienko.
Dziecko zgniata kartkę papieru lub bierze małą piłeczkę- zadaniem jest wrzucenie przedmiotu do obręczy lub dowolnego pojemnika. 
 







16.04.2021r. (piątek)
 
 
Temat: Chciałbym być sportowcem – Gimnastyka. 
 


 
1. Słuchanie wiersza Jadwigi Koczanowskiej Gimnastyka.
 
Gimnastyka to zabawa,
ale także ważna sprawa,
bo to sposób jest jedyny,
żeby silnym być i zwinnym.
Skłony, skoki i przysiady
trzeba ćwiczyć – nie ma rady!
To dla zdrowia i urody
niezwodne są metody.
 
2. Rozmowa na temat wiersza.
 
- Co nam daje gimnastyka?
- Co wykonujemy podczas gimnastyki?
 
3. Ruchowa interpretacja wiersza. 
 
Gimnastyka to zabawa, (dziecko wyciąga ręce do góry, a potem w bok) 
ale także ważna sprawa,
bo to sposób jest jedyny,
żeby silnym być i zwinnym. (zgina ręce w łokciach, dłonie zaciska w pięści)
Skłony, skoki i przysiady (wykonuje skłony, podskoki i przysiady)
trzeba ćwiczyć – nie ma rady! 
To dla zdrowia i urody (wykonuje pajacyki)
niezwodne są metody. (biegnie w miejscu)
 
4. Rytmiczne dzielenie (na sylaby) słów związanych ze sportem.
 
Dziecko dzieli rytmicznie słowa, np. gimnastyka (gim-nas-ty-ka), bieganie (bie -ga - nie), pływanie (pły - wa- nie),  piłka nożna, skakanie. Dzieci starsze liczą sylaby. 
 
5. Zabawa ruchowa Zrób to.
 
Dziecko chodzi po pokoju przy dowolnej muzyce. Podczas przerwy w muzyce zatrzymuje się i wykonuje to, o co prosi Rodzic, np. 3 przysiady, klęk, leżenie na plecach, leżenie na brzuchu, siad skrzyżny, 5 podskoków, stanie na 1 nodze, obroty.
 
6. Wykonanie krążka do ćwiczeń – praca plastyczna. 
 
Pomoce: kartonowa kartka w kształcie koła (średnica ok. 20 cm), klej, nożyczki, kolorowe kartki, mazaki/kredki.
Dziecko dostaje koło wycięte z np. z bloku technicznego kół, ozdabia je mazakami/kredkami lub wycinana elementy z kolorowego papieru i nakleja je na koło. 
 
7. Zabawy krążkiem.
 
Dziecko wykonuje ćwiczenia z krążkiem, np.:
- kładzie go na głowie i spaceruje po pokoju, starając się, żeby nie spadł z głowy,
- siada na krążku, który leży na podłodze, 
- podnosi nogi zgięte w kolanach, nogami trzyma krążek, odpycha się rękami od podłogi, obraca się,
- chodzi po pokoju i wystukuje rytm podany przez Rodzica.
 





15.04.2021r. (czwartek)
 
 
Temat: Chciałbym być sportowcem – W środku leży kamień. 
 
 
 
1. Zabawa z wykorzystaniem rymowanki: Gdy sportowcem zostać chcę, muszę ćwiczyć całe dnie. Dziecko mówi rymowankę (głośno, cicho, szybko, wolno) i rytmicznie klaszcze.
 
2. Zabawa W środku leży kamień.
 
Pomoce: kamyczek (można go zastąpić np. piłeczką lub małym klockiem)
- Dziecko ręce trzyma za plecami. Rodzic wkłada dziecku do ręki kamyk. Dziecko bada go za pomocą dotyku. Próbuje zgadnąć, co ma w ręce. Następnie dziecko patrzy na kamyk, określa jego wielkość i kolor. Dziecko oddaje kamyk Rodzicowi. A Rodzic mówi dziecku, że zaczaruje je w kamyk. Dziecko nieruchomieje  i przez chwilę tak pozostaje. Przy każdym klaśnięciu, dziecko zmienia pozycję, to znaczy naśladują inny kamień. Wraz z ostatnim klaśnięciem, dziecko znów zmienia się w człowieka. 
- Następnie dziecko zamyka oczy, a Rodzic bierze kamień i chowa go w pokoju. Zadaniem dziecka, jest odszukanie kamienia. Rodzic mówi: ciepło – zimno.
 
3. Ćwiczenia graficzne  – rysowanie po śladzie szprych w kołach rowerowych.

Dzieci, które zabrały książki do domu wykonują pracę w książce (cz. 2, str. 25) 
Dzieci, które nie mają książek lub ich nie zabrały z przedszkola – można wydrukować kartę pracy ze strony internetowej (karta nr 25):
https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/os-aplus-kp-2/mobile/index.html#p=26

 
4. Zabawa przy piosence - Chcę być sportowcem 
 
https://soundcloud.com/user-956760406/chc-by-sportowcem-s-i-muz?in=user-956760406/sets/odkrywam-siebie-a-cd2
Podczas zwrotek (1-3) dziecko naśladuje ruchy, o których jest mowa w tekście (bieganie, granie w piłkę, chwyty judo, jazdę na rowerze). Podczas ostatniej zwrotki staje na baczność, jak sportowcy udekorowani medalami.
 
5. Ćwiczenia narządów artykulacyjnych.
 
Dziecko naśladuje ruchy Rodzica:
- Oklepywanie warg palcami. 
- Zaciskanie warg.
- Nadymanie policzków – baloniki.
- Oblizywanie ust – najpierw górnej wargi, a potem dolnej wargi.
- Szerokie rozkładanie języka – łopata.
- Wypychanie językiem policzków.
- Ziewanie przy nisko opuszczonej szczęce.
- Dmuchanie – usta w dzióbek.
 
6. Wyjście na dwór - jazda na rowerze, rolkach lub na hulajnodze (jeśli pogoda będzie sprzyjająca).
 
7. Po południu, proponuje: 
 
- obejrzenie teledysku pt. Ruch o zdrowie https://www.youtube.com/watch?v=ImUd_iXFFN4
 

 

 


14.04.2021r. (środa)
 
 
Temat: Chciałbym być sportowcem – Moje zabawy na powietrzu.
 


 
1.Rozmowa z dzieckiem nt. zabaw na powietrzu w oparciu o ilustracje. 
 
Tablica nr 59
https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/os-aaplus-tablice/mobile/index.html#p=60
 
Rodzic pyta dziecko: 
- Co robią dzieci? (jeżdżą na rowerach, biegają, grają w piłkę, zjeżdżają ze zjeżdżalni).
- Czy Ty też lubisz zabawy ruchowe na powietrzu? Które lubisz najbardziej?
 
2.Zabawa z wykorzystaniem rymowanki.
 
Dziecko naśladuje czynności, o których jest mowa w rymowance. Rodzicrobi przerwę po każdym wersie, żeby dziecko miało czas na naśladowanie danej czynności. 
 
Janek lubi biegać.
Julek – jeździć na rowerze,
Hania – na leżaku spać.
A ja – w piłkę grać.
 
3.Kolorowe piłeczki – ćwiczenia klasyfikacyjne.
 
Rodzic wycina koła (tych samych rozmiarów) – piłeczki – w różnych kolorach, np.6 niebieskich, 5 różowych, 4 zielone, 3 białe, 2 żółte,
1 pomarańczowe. Dziecko:
- segreguje piłeczki pod względem kolorów,
- liczy piłeczki w każdym kolorze, 
- wskazuje rząd z największą liczbą piłeczek, a potem – z najmniejszą,
- stosuje pojęcia: najmniej, najwięcej. 
 
Na zakończenie, dziecko układa dowolną kompozycję (np. kwiaty) z kolorowych kół (piłeczek) i naklejanie ją na kartkę. 
 
4.Nauka pierwszej zwrotki piosenki pt. Chcę być sportowcem.

https://soundcloud.com/user-956760406/chc-by-sportowcem-s-i-muz?in=user-956760406/sets/odkrywam-siebie-a-cd2
 
5.Kolorowanie obrazka - Dyscyplina sportowa.
 
Dziecko wybiera jedną kolorowankę. 
https://drukowanka.pl/kolorowanki-sportowe/
 
6.Spacer lub zabawy ruchowe na placu przedszkolnym. 
 
7.Po południu, proponuje: 
 
- bajkę pt. Sport to zdrowie  https://www.youtube.com/watch?v=sZZKiGbu40w
 





13.04.2021r. (wtorek)
 
 
Temat: Chciałbym być sportowcem – Poznajemy dyscypliny sportowe. 
 


 
1. Oglądanie bajki edukacyjnej: Sport i dyscypliny sportowe 
 
https://www.youtube.com/watch?v=Klf9pwsbyxk
 
 
2. Rozmowa nt. bajki:
 
- Jakie dyscypliny sportu uprawiał główny bohater bajki? 
- Który sport najbardziej Ci się podobał?
 
3. Co to za sport? – rozwiązywanie zagadek obrazkowych.
 
Dziecko patrzy na zdjęcia w książce i podaje nazwy sportów.  
- Dzieci starsze pracują w kartach pracy (cz. 2, str. 24) 
- Dzieci młodsze oraz te, które nie zabrały kart pracy z przedszkola oglądają ilustracje na laptopie (str. 24) 
https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/os-aplus-kp-2/mobile/index.html#p=26
 
4. Słuchanie piosenki: Chcę być sportowcem.
 
Nauka refrenu piosenki. (play w lewym górnym rogu)
https://soundcloud.com/user-956760406/chc-by-sportowcem-s-i-muz?in=user-956760406/sets/odkrywam-siebie-a-cd2
 
Biegam bardzo szybko
w piłkę dobrze gram
Kim zostanę już za chwilę
zaraz powiem wam.
 
Ref: Sportowcem chciałbym zostać
Sportowcem chciałbym być
Trenować co dzień rano
I sprawnym zawsze być.
 
 Chodzę też na judo
Wiele chwytów znam
Kim zostanę, już za chwilę
Zaraz powiem wam.
 
Ref: Sportowcem chciałbym zostać…
 
Jeżdżę na rowerze
i trenuję sam,
kim zostanę, już za chwilę
zaraz powiem wam.
 
Ref.: Sportowcem chciałbym zostać….
 
 Pierwsze już medale
na swej półce mam,
kim zostanę, już za chwilę,
zaraz powiem wam.
 
Ref.: Sportowcem chciałbym zostać…
 
5. Gimnastyka z rodzicem.
 
- Jedziemy na kocyku – dziecko siedzi na kocyku, a rodzic je ciągnie.
- Podaj – złap – rodzic podaje piłeczkę do dziecka, a ono ją łapie, następuje zamiana ról.
- Jak w lusterku – rodzic i dziecko siadają lub stoją naprzeciwko siebie, rodzic pokazuje ruch, a dziecko powtarza. Następuje zamiana ról.
 
6. Kolorowanie obrazka kredkami ołówkowymi:
 
- dla chłopców: 
https://topola.wikom.pl/uploads/5e7fa3dfdeb65/newses/518/content//pi%C5%82karz.png
- dla dziewczynek: 
https://dada.pl/dla-malucha/kolorowanki/rolki
 





12.04.2021r. (poniedziałek)
 
 
Temat: Chciałbym być sportowcem – Piłka nożna. 
 
 
1.Zabawy ruchowe na miły dzień: przysiady, podskoki, stanie na jednej nodze, bieg w miejscu, pajacyki. 
 
2.Słuchanie opowiadania G. Kasdepke Słupek.
 
Gdy mój syn Kacper chodził jeszcze do przedszkola, często grywaliśmy w piłkę; on stał na bramce, ja strzelałem gola za golem – i bardzo byłem z siebie dumny. Wszystko się zmieniło, gdy Kacper poszedł do szkoły. Owszem, proponował mi czasami wspólną grę, ale coraz rzadziej ruszałem do ataku. Najczęściej sugerowano mi, że powinienem zająć pozycję na prawej pomocy albo na lewej obronie, a później okazało się, że muszę zostać bramkarzem, bo żaden z kolegów Kacpra nie ma na to ochoty.
– Ja też nie mam na to ochoty – broniłem się. – Dlaczego nie mogę grać w ataku?
– Bo za bardzo sapiesz – powiedział bezlitośnie Kacper.
– I jest pan trochę za wolny – dodał delikatnie jego kolega Kornel.
Cóż, z faktami nie da się dyskutować – chcąc nie chcąc, zająłem pozycję w bramce. Z czasem jednak i roli bramkarza mnie pozbawiono; Kacper i jego kumple z powodzeniem radzili sobiena boisku beze mnie – pozostało więc udawać, że na grę wcale nie mam ochoty. Choć miałem.
– Zagrasz z nami? – któregoś dnia niepodziewanie zapytał mnie Kacper.
– Ja z wami? – aż podskoczyłem na fotelu. – Czemu nie? I radośnie wyruszyłem na boisko.
Radosny nastrój prysł, gdy okazało się, że mam być lewym słupkiem. Bo podobno jestem odpowiedniego wzrostu – a chłopaki miały dość kłótni o to, czy piłkę strzelono w bramkę, czy też trochę za wysoko.
– A jeżeli się ruszę? – warknąłem.
– Nie możesz – wytłumaczył mi z powagą Kacper. – Ale spokojnie, to tylko dwa razy po czterdzieści pięć minut.
Wytrwałem w bezruchu kwadrans, wytrwałem drugi, ale w trzydziestej pierwszej minucie nie wytrzymałem i podałem piłkę prawemu słupkowi. Czyli tacie Kornela.
– Do przodu! – wrzasnął prawy słupek, wykopując futbolówkę w stronę chorągiewki na prawym końcu boiska. Chorągiewkę odgrywała mama Łukasza. Efektownie wyminęła osłupiałych piłkarzy, przerzuciła piłkę nad moją głową i pognała w stronę bramki przeciwnika.
Na ten widok bramka, w postaci mamy Aleksa i taty Bartka, rozpierzchła się na boki – i prawdę mówiąc, nie bardzo było wiadomo, gdzie strzelać. Kacper nie był ze mnie zadowolony. Pozostałe chłopaki też.
– Chyba trzeba będzie ich wykopać – mruknął Kornel.
– No, no, żadnego wykopywania! – zaprotestował tata Kornela. – Co najwyżej możecie nam
dokopać. W piłkę. I umówiliśmy się na mecz. Rodzice kontra dzieciaki. Jestem pewny zwycięstwa, bo tym razem będę piłką!
 
3.Rozmowa na temat opowiadania.
 
− Na czym polegała gra w piłkę nożną Kacpra i jego taty, kiedy chłopiec chodził jeszcze do przedszkola?
 
4.Rozmowa na temat gry w piłkę nożną. 
 
− Która piłka jest piłką do gry w piłkę nożną?  
https://pl.freepik.com/premium-wektory/realistyczny-sprzet-sportowy-na-bialym-tle_10206728.htm
- Jak nazywają się osoby, które grają w piłkę nożną? 
- Jak nazywa się osoba, która stoi na bramce?
- Czy zawodnicy jednej drużyny muszą być tak samo ubrani? Dlaczego?
https://allegro.pl/oferta/plakat-reprezentacja-polski-w-pilce-noznej-100x70-7711416003
- Co to jest: gol?
− Czy oglądałeś/oglądałaś kiedyś mecz piłki nożnej? Podobał Ci się?
 
5.Zabawa ruchowa przy muzyce:
 
https://www.youtube.com/watch?v=iKeatJK181Q
 
6.Zabawa matematyczna Małe, średnie, duże
 
Rodzic rysuje na kartce 3 koła – małe, średnie, duże – i wycina je. Pyta dziecko, co to za figury? Prosi, aby je policzyło. Następnie pyta: Czy wszystkie koła są takie same? Po uzyskaniu odpowiedzi prosi, aby dziecko ułożyło koła od najmniejszego do największego.  Potem: od największego do najmniejszego. Dziecko stosuje pojęcia: małe, średnie i duże. 
Na zakończenie zabawy dziecko ozdabia koła - piłki wg własnego pomysłu kredkami. Rodzicu, zwróć uwagę na prawidłowe trzymanie kredki przez dziecko.
 
7.Gra w piłkę na placu przedszkolnym z Rodzicem lub rodzeństwem.
 
8.Po południu proponuje:
 
-  oglądanie bajki: Franklin gra w piłkę 
 
https://www.youtube.com/watch?v=3U4x3TVpRXI
 

 




09.04.2021r. (piątek)
 
 
Temat: Wczesnowiosenne kwiaty.
 


 
1.Słuchanie opowiadania E. Stadtmüller Witaj, wiosno!
 
– Kiedy ta wiosna w końcu przyjdzie – marudziła Ada. – W przedszkolu już dawno śpiewamy o niej piosen¬ki, wycinamy kolorowe motylki i kwiatki, a ona nic.
– Jak to: nic – oburzył się tato. – Wiosna pracuje pełną parą, aby wybuchnąć zielenią, gdy tylko spadnie pierwszy ciepły deszcz.
– Jakoś tej pracy nie widać – skrzywił się Olek. – Wszędzie szaro, buro i ponuro…
– Chyba ktoś tu nie umie patrzeć uważnie… – pokręcił głową tato. – Jeśli ubierzecie się w pięć minut, to zabiorę was do parku na wyprawę. Będziemy szukać śladów wiosny. Zgoda?
– Zgoda! – zawołali bardzo zgodnie Ada i Olek.
Trzeba przyznać, że parkowe alejki we mgle nie wyglądały najlepiej. Odrapane ławki, pusty plac zabaw, błoto pod nogami.
Olek już miał zaproponować powrót do domu, gdy tato zawołał: – STOP! Na prawo patrz!
– Ale na co patrz? – nie zrozumiała Ada.
Tato bez słowa wskazał parasolem na parkową sadzawkę. Na wierzbo¬wych gałązkach bieliły się najprawdziwsze na świecie…
– Bazie! – wrzasnął Olek. – Zobaczyłem je pierwszy, punkt dla mnie! 
Ada była niepocieszona. Na szczęście sokole oko taty dojrzało kolejny znak wiosny.
Podczas gdy Olek wypatrywał ptaków na drzewach, tato dyskretnie przytrzymał Adę za kapturek kurtki i oczami wskazał ścieżkę. Ada pobiegła nią i po chwili wszyscy usłyszeli jej radosny okrzyk:
– Mam! Mam drugi znak wiosny! Remis!
Teraz dopiero Olek zauważył malutkie żółte kwiatuszki, których rozczochrane główki pojawiły się nad ziemią.
– To podbiał – wyjaśnił dzieciom tato. – Bardzo pożyteczna, lecznicza roślinka.
– A co ona leczy? – chciała wiedzieć Ada.
– Wiosenne katarki, chrypki i kaszelki… – odparł tato. – Oj, chyba zbiera się na deszcz, więc lepiej wracajmy, żebyśmy nie musieli się nią kurować. 
Droga do domu – niby taka sama – okazała się pasmem radosnych odkryć.
– Pąki na gałązkach! – meldował Olek.
– Zielony listek, o tu – krzewie! – nie dawała za wygraną Ada.
– Przebiśniegi!!! – wykrzyknęli równocześnie na widok ślicznych białych kwiatuszków rosną¬cych na trawniku, tuż obok ich własnego domu.
– Jak widzicie, wiosna wcale się nie leni – uśmiechnął się tato. – Trzeba tylko umieć patrzeć!
 
2.Rozmowa na podstawie opowiadania: 
 
- Na co narzekały dzieci?
- Jaką propozycję złożył tata Adzie i Olkowi?
- Co dzieci zauważyły w parku – jakie zwiastuny wiosny?
 
3.Zabawa ruchowa Przebiśniegi.
 
Dziecko spaceruje po pokoju.  Na hasło: Przebiśniegi przykuca i przygląda się przebiśniegom, nie zrywając ich. Po chwili znowu spaceruje po pokoju. 
Zabawę powtarzamy 3x
 
4.Wczesnowiosenne kwiaty – oglądanie ilustracji.
 
- Dzieci starsze pracują w kartach pracy (cz. 2, str. 16) 
− Wyobraźcie sobie panią Wiosnę rozsiewającą kwiaty.
− Rysujcie po jej drodze. Jeśli potraficie, nazwijcie kwiaty.
 
- Dzieci młodsze oraz te, które nie zabrały kart pracy z przedszkola:
- Oglądają kwiaty w karcie pracy na laptopie (cz. 2, str. 16):
https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/os-aplus-kp-2/mobile/index.html#p=18
- A następnie rysują po śladzie kwiatka:

http://www.supercoloring.com/pl/lamiglowki/rysowanie-po-sladzie-i-kolorowanie-tulipan
 
5.Zabawa muzyczno - ruchowa Skaczemy, biegniemy. 
 
Dziecko naśladuje ruchy dzieci.   https://www.youtube.com/watch?v=OZTYeTEZ2wA


6.Po południu, spróbujcie wykonać pracę plastyczną Wierzbowe bazie  (wg wzoru, dowolną techniką) 
 
https://ekodziecko.com/bazie
 






08.04.2021r. (czwartek)
 
 
Temat: Wiosna.


 
 
1.Słuchanie wiersza D. Gellner Kwiatki.
 
Wiosna wcześnie z łóżka wstała:
- Halo, kwiatki! – zawołała.
- Ciągle jeszcze w ziemi tkwicie?
Kiedy wreszcie się zbudzicie?
Jak się żaden z Was nie ruszy, 
to wyciągnę Was za uszy! ;) 
 
Rozmowa nt. Czego potrzebują rośliny, żeby mogły rosnąć? 
 
2.Założenie hodowli kwiatków, np. hiacyntów 
 
Rodzic przygotowuje kilka cebulek hiacyntów. Dziecko ogląda cebulki, dotyka ich. Następnie wspólnie z Rodzicem umieszcza cebulki w pojemniku z ziemią, podlewa je i stawia w nasłonecznionym miejscu. 
Zamiast kwiatów można założyć hodowlę szczypiorku – cebulę umieszczamy w ziemi lub w słoiczku na gazie (dziecko może obserwować rozwój korzeni i szczypiorku)
 
3.Wiosna jest już tu! – ćwiczenia grafomotoryczne połączone z rozwijaniem mowy. 
 
- Dzieci starsze pracują w kartach pracy (cz. 2, str. 19) 
- Dziecko powtarza tekst czytany przez Rodzica. 
- Następnie rysuje po śladach paluszkiem, a potem ołówkiem. 
- Dziecko ogląda ostatnie zdjęcie i opowiada o nim.
 
- Dzieci młodsze oraz te, które nie zabrały kart pracy z przedszkola oglądają ilustracje na laptopie (str. 19) 
https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/os-aplus-kp-2/mobile/index.html#p=21
 
- A następnie rysują:
Deszczyku, deszczyku czasem padaj… (dziecko rysuje deszczyk)
Słoneczko, słoneczko świeć nam wciąż! (dziecko rysuje słońce)
Śnieżynki, śnieżynki do widzenia! (dziecko rysuje śnieg)
Bo wiosna, wiosna jest już tu! (dziecko rysuje kwiatka lub koloruje kwiatka narysowanego przez Rodzica)
 
4.Utrwalanie słów piosenki Maszeruje wiosna. 
 
https://www.youtube.com/watch?v=eVX4Nk7D1Xc
 
5.Zabawa Porównania.
 
Dziecko próbuje dokończyć rozpoczęte porównania:
Śnieg jest biały jak…
Deszcz jest mokry jak…
Wiatr jest silny jak…
 
6.Po południu, zapraszam do wysłuchania muzyki relaksacyjnej:

https://www.youtube.com/watch?v=BzpheDcdgzg i wykonania ćwiczeń oddechowych:
Rodzic daje dziecku pasek bibuły lub chusteczkę higieniczną. Dziecko trzyma chusteczkę i dmucha na nią: najpierw lekko, a później mocno. Pamiętamy o prawidłowym oddychaniu: wciąganie powietrza nosem, a wypuszczanie ustami.
 



 



07.04.2021r. (środa)
 
 
Temat: Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata.

 
 
1.Rozmowa nt. warunków atmosferycznych panujących w kwietniu.
Obserwacja pogody przez okno, określanie Jaka jest pogoda? (nazywanie elementów pogody)
 
2.Poznanie przysłowia: Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata. Wyjaśnienie jego znaczenia. 
 
3.Pogoda – praca w oparciu o ilustracje.
 
- Dzieci starsze pracują w kartach pracy (cz. 2, str. 18)
- Nazwijcie to, co przedstawiają zdjęcia.
- Podzielcie rytmicznie na sylaby słowa: deszcz, śnieg, pada deszcz, pada śnieg, wieje wiatr, wszystko otuliła mgła.
 - Dzieci młodsze oraz te, które nie zabrały książki z przedszkola oglądają ilustracje w książce na laptopie:
https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/os-aplus-kp-2/mobile/index.html#p=21
 
4. Zabawa ruchowo – naśladowcza Pogoda
Dziecko naśladuje:
 
- słoneczko – wyciąga ręce do góry i rusza paluszkami
deszcz – uderza paluszkami o podłogę lub stół,
- wiatr – wyciąga ręce do góry i porusza nimi na boki,
- burza – uderza paluszkami o podłogę, a następnie jeden raz klaska.
 
Do ćwiczeń ruchowych można dołączyć ćwiczenia dźwiękonaśladowcze: naśladowanie odgłosów padającego deszczu, mówiąc: kap, kap, kap, wiejącego wiatru, mówiąc: szy, szy
 
5.Elementy pogody – ćwiczenia w liczeniu.
Rodzicu, narysuj dziecku, np. 5 słoneczek, 4 krople deszczu, 2 płatki śniegu. Następnie zapytaj:
 
- Ile narysowałam słoneczek? Pokaż na palcach.
- Ile tu jest kropel deszczu? Policz głośno.
- Ile jest płatków śniegu?
Powiedz mi, czego jest najwięcej? Czego najmniej?
 
6. Po południu, proponuję zabawę muzyczno – ruchową do piosenki Zygzaki fajne są
https://www.youtube.com/watch?v=Twc7suv_Om0
  



06.04.2021r. (wtorek)
 
Temat: Śpiewam o wiośnie. 

 
 
1.Oglądanie filmu edukacyjnego Zwiastuny wiosny.
https://www.youtube.com/watch?v=n48RQ4OpHZA
 
2.Rozmowa z dzieckiem nt. Jaka jest wiosna? Co świadczy o tym, że jest wiosna?
 
3.Zabawa słuchowa Sylaby. 
Dziecko podaje słowa związane z wiosną. Następnie samodzielnie lub wspólnie z rodzicem wyklaskuje słowo, np.  bo –cian, kro- kus, prze-bi-śnieg. Dzieci starsze – podają dodatkowo liczbę sylab. 
 
4.Śpiew piosenki Maszeruje wiosna. 
https://www.youtube.com/watch?v=eVX4Nk7D1Xc
 
5.Wąchamy kwiaty – ćwiczenia oddechowe. 
Dziecko naśladuje trzymanie kwiatuszka w ręce i wąchanie go – wciąga powietrze nosem i wypuszcza ustami.
Ćwiczenie wykonujemy 3x 
 
6.Po południu, obejrzyjcie ilustracje w książce (cz.2, str. 17) i posłuchajcie wierszyka czytanego przez Rodzica. 
A następnie wybierzcie się na spacer pt. W poszukiwaniu wiosny. Ciekawa jestem, ile oznak wiosny znajdziecie :) 
 
Dzieci młodsze – wierszyk i ilustracja znajduje się na str. 17, link poniżej:  
https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/os-aplus-kp-2/mobile/index.html#p=18

 




02.04.2021- piątek
Awantura o jajka


 
1.Zabawy przy piosence Pisanki, kraszanki 
 
https://www.youtube.com/watch?v=K2ltR0s8eqw
 
2. Inscenizowanie utworu Teresy Fiutowskiej  Awantura o jajka.
 
• Przedstawienie postaci występujących w przedstawieniu:  Gosposia, kurki: Czupurka, Kukurka, Pstrokatka, Czubatka. Rodzic podaje ich nazwy, a dziecko je powtarza.
 
Gosposia: Kukurko, czy pamiętasz,
że zbliżają się święta?
Jajka będą potrzebne na pisanki.
Kukurka: Będą na nich malowanki?
Gosposia: Będą piękne, kolorowe!
Narrator: Kurka łapie się za głowę...
Kukurka: Pewnie dużo trzeba jaj?!
Ajajaj! Ajajaj! Ajajaj!
Gosposia: Dużo, dużo. Całą kopę.
Kukurka: Ależ będę mieć robotę!
Gosposia: Oj! Kukurko! Toć w kurniku
kurek innych mam bez liku:
Pstrokatka, Czubatka, Czupurka...
Kukurka: To dopiero trzecia kurka...
Gosposia: Ty jesteś czwarta.
Kukurka: Lecz najwięcej warta!
Moje jajka są wspaniałe,
żółtka żółte, a skorupki białe.
Narrator: Przechwałki Kukurki
usłyszały inne kurki.
Pstrokatka: Jak Kukurka się przechwala.
Moje jajka... tralala, tralala...
Żółtka moich jaj są żółte,
a jajka – o, taakie duże...
Kukurka: Twoje jajka, Pstrokatko,
to zwykłe jaja kurze!
Czubatka: Po co ta gadka?
Narrator: Mówi do kurek Czubatka.
Czubatka: Żółtka żółte, jaja duże,
ja wam zaraz tu powtórzę,
co mówiła dziś Agatka:
– Ładne jajka ma Czubatka!
Pstrokatka: Moje chwali gospodyni…
Czubatka: Przez grzeczność to tylko czyni.
przeliczanie, percepcja wzrokowa 21
Popatrz na zdjęcia pisanek. Gdzie, według ciebie, jest ich najwięcej?
Policz pisanki w każdej grupie.
Narrator: Gosposię już boli głowa,
lecz rozmówek to połowa,
bo nadchodzi kurka czwarta...
Czupurka: Każda z was jest mało warta,
bo przechwala swoje jajka.
Narrator: Doskoczyły do niej kurki.
Kurka:
Pstrokatka: Ale kura z tej Czupurki!
Czubatka:
Gosposia: Cicho, cicho, cicho, kury...
Dosyć mam tej awantury.
Narrator: Gosposia powoli wychodzi...
Gosposia: Nikt was dzisiaj nie pogodzi. Lubicie kłótnie, kurze potyczki.
Po jajka na święta pójdę do indyczki.
 
2. Rozmowa na temat inscenizacji.
 
− Jakie święta się zbliżały?
− O czym rozmawiała Gosposia z kurką Kukurką?
− Kto usłyszał przechwałki Kukurki?
− Czym zakończyła się kłótnia kur?
 
3. Rodzic przekazuje dziecku ciekawostki na temat pisanek. 
 
− Dlaczego jajko malowane we wzory nazywa się pisanką?
Zgodnie z tradycją te wzory pisze się na jajku rozgrzanym woskiem, używając maleńkiego lejka ze skuwki od sznurowadła oraz szpilki do robienia kropek. Gdy jajko z napisanym wzorem zanurzymy w farbie, a potem usuniemy wosk w gorącej wodzie, pozostanie jasny wzór na barwnym tle.
− Jaki był pożytek z pisanek?
Kiedyś pisanki zakopywano pod progami domów, aby zapewniły mieszkańcom szczęście i dostatek. Skorupki jaj wielkanocnych rzucano pod drzewa owocowe, aby zapobiec szkodnikom i  sprowadzić urodzaj. Dziewczęta myły włosy w wodzie, w której gotowano jajka na pisanki, aby bujnie rosły.
 
4. Karta pracy, cz. 2, nr 21. Dzieci, które mają książki w domu, pracują w książkach, dzieci, które książeczek nie mają mogą wydrukować kartę pracy ze strony:
https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/os-aplus-kp-2/mobile/index.html#p=23
 
− Popatrz na zdjęcia pisanek. W której grupie jest ich najwięcej?
− Policz pisanki w każdej grupie.
 
5. Zabawa ruchowa z elementem równowagi – Niesiemy pisanki.
 
Kolorowe krążki /np. plastikowe talerzyki/, małe piłeczki.
Dziecko dostaje krążek i piłeczkę. Kładzie piłeczkę na krążku i stara się poruszać z nią po pokoju tak, aby piłeczka-pisanka z niego nie spadła.
 
6.Praca plastyczna – Wielkanocny koszyczek
 
Pokoloruj  kredkami lub pomaluj farbami koszyczek wielkanocny z pisankami -kolorowanka do wydruku ze strony:
https://drukowanka.pl/kolorowanka/koszyczek-wielkanocny/
 
Gotowy koszyczek wielkanocny można wyciąć nożyczkami i ozdobić nim wielkanocny stół
 

 


01.04.2021- czwartek
Wielkanocna niespodzianka

 
 
1.Masażyk relaksacyjny. 
 
Dziecko siada przed rodzicem plecami- jedno przed drugim.
Świeci słonko, świeci,
a chmurka się skrada,
zasłoniła słonko,
będzie deszczyk padać.
Dziecko powtarza za rodzicem słowa wierszyka a rodzic na plecach dziecka –
 rysuje słonko,
 rysuje małą chmurę,
rysuje dużą chmurę,
uderza palcami, naśladując padający deszcz.
 
2. Rozwiązywanie zagadek. Rodzic czyta zagadki- dziecko odgaduje.
 
Zjedz mu długie ucho lub kawałek głowy,
bo pyszny jest bardzo i czekoladowy. (zajączek z czekolady)
 
Na stole wielkanocnym to ona króluje,
ma lukier i rodzynki – i wszystkim smakuje. (baba wielkanocna)
 
Zrobione z wydmuszek,
pięknie malowane –
w szlaczki kolorowe
albo nakrapiane. (pisanki)
 
O cukrowym tym zwierzątku
każdy z nas pamięta
i wkłada go do koszyczka
w wielkanocne święta. (baranek cukrowy)
 
Wśród pisanek leży,
ma żółty kubraczek.
Powiedz, co to jest.
To mały…   (kurczaczek)
 
3. Historyjka obrazkowa - Wielkanocna niespodzianka. 
Tablica demonstracyjna nr 54.
https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/os-aaplus-tablice/mobile/index.html#p=57
 
• Oglądanie pierwszego obrazka historyjki.
− Co robi rodzina?
− Co znajduje się na stole?
− To śniadanie świąteczne. Z okazji jakiego święta zostało ono przygotowane?
− Klaszcząc, podziel rytmicznie słowa: pisanka, baranek, owies, obrus,
koszyczek, bazie, baba, palma.
(Pi-san-ka, ba-ra-nek, o-wies, o--brus, ko-szy-czek, ba-zie, ba-ba, pal-ma).
 
• Oglądnie drugiego obrazka historyjki.
− W jakim nastroju jest rodzina?
− Pokażcie, jakie mają miny.
− Czy na stole coś się zmieniło?
− Czy ktoś zauważył, że pękają pisanki?
 
• Oglądanie trzeciego obrazka historyjki.
− Co robi mama? Co robi tata?
− Co robią dzieci?
− Jak wyglądają kurczątka? Ile ich jest?
− Czy naprawdę w rzeczywistości tak wyglądają kurczątka?
− Pokażcie, jak poruszają się kurczątka.
− Teraz pokażcie, jak poruszają się baranki.
− Czy na świątecznym, wielkanocnym stole może pojawić się zajączek? W jakiej postaci?
 
• Oglądanie czwartego obrazka historyjki.
− Jak zakończyła się ta historia?
 
• Próby opowiedzenia całej historyjki.
 
4. Rysowanie pięciu kolorowych kurczątek. Kartki, kredki.
Dziecko rysuje ołówkiem pięć kurczątek i koloruje je na żółty kolor.
 
5. Zabawa z wykorzystaniem wierszyka.
Dziecko, w siadzie podpartym, mówi za rodzicem tekst i rytmicznie go wytupuje.
Pisanki, pisanki, 
jajka malowane, 
pękają, pękają. 
Co z nich wyjdzie? 
Kurczaczek 
czy mały baranek?
Na koniec dziecko udziela odpowiedzi.
 
6. Zabawa Wędrująca pisanka. Pisanka, łyżka.
Przenoszenie pisanki od startu do mety na łyżce trzymanej w wyciągniętej ręce.
 
7.Wyjście na spacer-wyszukiwanie oznak wiosny.
 
 
 




                                                                                      31.03.2021                                                                                                                                   
 Liczymy kurczątka

 
1.Zabawa Gdzie były pisanki?
Wycięte 4-5 kartonowych sylwet pisanek.
Rodzic pokazuje dziecku kartonowe sylwety pisanek. Dziecko je liczy. Potem odwraca
się tyłem, a rodzic chowa sylwety w pokoju. Zadaniem dziecka jest odszukanie pisanek
i określanie, gdzie się znajdowały.
 
2. Ćwiczenia w liczeniu – Na wiejskim podwórku.  Tablica demonstracyjna nr 53.
 
https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/os-aaplus-tablice/mobile/index.html#p=55
 
 
Rodzic pyta dziecko:
− Nazwij zwierzęta: dorosłe i młode.
− Ile jest kurczątek? Ile jest kaczuszek?
− Których zwierząt jest więcej?
− Ile jest kotków? Ile jest prosiaczków?
− Których zwierząt jest więcej?
− Gdzie znajdują się kurczątka?
− Gdzie znajdują się kaczuszki?
− Gdzie znajdują się kotki?
− Gdzie znajdują się prosiaczki?
− Które z tych zwierząt znoszą jajka?
 
3.  Zabawa Poznajemy budowę jajka. / surowe jajko/.
Rodzic rozbija jajko, a dziecko ogląda jego zawartość.
Dziecko nazywają poszczególne części jajka: skorupka, białko, żółtko.
Rodzic zwraca uwagę na zarodek i wyjaśnia dziecku, że kurczątka wykluwają się z jajek, w których są zarodki.
 
4. Zabawa ruchowa z wykorzystaniem rymowanki.
Dziecko dobiera się w parę z rodzicem, stają naprzeciwko siebie i naprzemiennie uderzają w dłonie –raz w swoje, raz w dłonie partnera, mówiąc rymowankę.:
 
Pi-san-ki, pi-san-ki,
Jajka  kolorowe,
ład-nie o-zdo-bio-ne
wzory pisankowe.
 
5.Wykonanie kurczątka.
- Żółte kartki z narysowanymi trzema kołami różnej wielkości, nożyczki, klej, kredki, kartki białe.
Dziecko wycina trzy żółte koła różnej wielkości. Największe koło to brzuszek, średnie – to głowa, a najmniejsze, złożone na pół – to skrzydełko. Układa na kartce sylwety kurczątka i je przykleja. Dorysowuje kurczątku czerwone nóżki, dzióbek i oczka i nadaje mu imię.
 
 
 
 



30.03.2021
Wielkanoc - Koszyczek wielkanocny


 
 
1.Słuchanie wiersza Doroty Gellner – Pisanki. 
 
Patrzcie, ile na stole pisanek!
Każda ma oczy malowane,
naklejane.
Każda ma uśmiech kolorowy
i leży na stole grzecznie,
żeby się nie potłuc przypadkiem
w dzień świąteczny.
Ale pamiętajcie!
Pisanki nie są do jedzenia
Z pisanek się wyklują
świąteczne życzenia!
 
2.Rozmowa na temat wiersza.
− Jak wyglądają pisanki?
− Dlaczego leżą grzecznie na stole?
− Co się wykluje z pisanek?
 
3.Zabawy przy piosence Pisanki, kraszanki 
 
https://www.youtube.com/watch?v=K2ltR0s8eqw
 
Koszyczek z wikliny pełen jest pisanek,
A przy nich kurczaczek i z cukru baranek.
Przy baranku babka, sól, chleb i wędzonka,
Oto wielkanocna świąteczna święconka.
Ref. Pisanki, kraszanki, skarby wielkanocne,
Pięknie ozdobione, ale niezbyt mocne.
Pisanki, kraszanki, całe w ornamentach,
Uświetniły nasze wielkanocne święta.
Kłócił się z kurczakiem cukrowy baranek,
Która najpiękniejsza ze wszystkich pisanek?
Czy ta malowana, czy ta wyklejana,
Czy zdobiona woskiem i pofarbowana.
Ref. Pisanki, kraszanki, skarby wielkanocne,
Pięknie ozdobione, ale niezbyt mocne.
Pisanki, kraszanki, całe w ornamentach,
Uświetniły nasze wielkanocne święta.
Baranek z  kurczaczkiem długo się spierali,
aż goście świąteczni do drzwi zapukali 
Wielkanocni goście czasu nie tracili 
potłukli pisanki jajkiem się dzielili.
Ref. Pisanki, kraszanki, skarby wielkanocne,
Pięknie ozdobione, ale niezbyt mocne.
Pisanki, kraszanki, całe w ornamentach,
Uświetniły nasze wielkanocne święta.
 
4.  Rozmowa z dzieckiem na temat piosenki
- Co było w koszyku z wikliny ?
- Jak  inaczej nazywamy koszyczek wielkanocny?
- Kto kłócił się w piosence?
- O co kłócił się kurczak z barankiem?
- Kto zapukał do drzwi?
- Co zrobili goście?
 
5. Karta pracy, cz. 2, nr 22. Rysuj po śladzie  bez odrywania kredki od kartki. Pokoloruj rysunek.
Dzieci, które mają książkę z kartami pracy cz.2- pracują w książce dzieci, które nie posiadają książki mogą wydrukować kartą pracy ze strony:
https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/os-aplus-kp-2/mobile/index.html#p=24
 
 
 
 
 


29.03.2021 – poniedziałek
Wielkanoc – Kolorowe jajka 


 
 
1.Słuchanie ciekawostek na temat Wielkanocy.
 
• Co wspólnego mają jajka z Wielkanocą?
Dawno temu ludzie uważali jajko za coś wyjątkowego. Wykluwa się z niego pisklę, pojawia się więc na świecie nowe życie. Dlatego też jajko stało się symbolem życia i odrodzenia. W religii chrześcijańskiej zostało przypisane Wielkanocy i jako znak nowego życia pojawia się w koszyczkach ze święconką i przypomina o zmartwychwstałym Chrystusie.
• Co to jest śmigus-dyngus?
Śmigus-dyngus to zwyczaj oblewania się wodą w poniedziałek wielkanocny. Kiedyś ten dzień nazywano żartobliwie dniem świętego Lejki i nikomu nie mógł on ujść na sucho. Choć ten zwyczaj należy do tradycji, pamiętajmy jednak o zasadach dobrego wychowania: nie urządzajmy kąpieli osobom starszym i tym, które naprawdę nie mają na to ochoty.
 
2. Słuchanie wiersza Agaty Widzowskiej Wielkanoc.
 
– Kurko, proszę, znieś jajeczka,
śnieżnobiałe lub brązowe,
ja z nich zrobię na Wielkanoc
cud-pisanki kolorowe.
 
Do koszyczka je powkładam,
z chlebkiem, babką lukrowaną,
potem pójdę je poświęcić
z bratem, siostrą, tatą, mamą.
 
Przy śniadaniu wielkanocnym
podzielimy się święconką
i buziaka dam mamusi,
zajączkowi i kurczątkom.
 
Śmigus-dyngus! – ktoś zawoła,
tatę wodą popryskamy,
mama będzie zmokłą kurką,
bo to poniedziałek lany!
 
3. Rozmowa na temat wiersza.
 
− Z czego robi się pisanki?
− Co wkładamy do koszyczka wielkanocnego?
− Co robimy w lany poniedziałek?
 
4. Rozmowa na temat stołu wielkanocnego.


 
 
− Co znajduje się na wielkanocnym stole?
Dziecko wymienia produkty , które są na wielkanocnym stole / 5- latki dzielą je na sylaby/
 
5. Zabawa orientacyjno-porządkowa Baranki.
Dziecko-baranek porusza się na czworakach po pokoju. Na hasło rodzica: baranek zatrzymuje się i naśladuje głos baranka, mówiąc: bee, bee, bee...
 
6.Karta pracy, cz. 2, nr 20. − Dokończ rysować pisankę, łącząc kropki. Pokoloruj rysunek.
Dzieci, które zabrały książki do domu, wykonują pracę w książce, dla dzieci , które nie mają książek, bądź ich nie zabrały z przedszkola- można wydrukować kartę pracy ze strony:
https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/os-aplus-kp-2/mobile/index.html#p=22
 
7. Założenie hodowli rzeżuchy- /talerzyk, wata, nasiona rzeżuchy/
Dziecko układa na talerzyku watę, zwilża ją wodą i sieje nasionka rzeżuchy. Odkłada na  parapet i codziennie podlewa. Cierpliwie czeka, aż nasionka wykiełkują.
 
 
 





Drogie Zajączki


Nadeszło lato a wraz z nim długo wyczekiwany okres wakacji. 
 

1.Wysłuchanie piosenki "Wakacje"
2.Rozmowa na temat wakacji:
- Co możemy robić na wakacjach?
- Gdzie możemy spędzać wakacje?
 
3.Praca plastyczna – "Moje wymarzone wakacje"
Drogi Zajączku do wykonania tej pracy, potrzebne Ci będą farby plakatowe.
A teraz pomyśl, jak wyobrażasz sobie swoje wakacje, weź pędzel w rękę i namaluj je.
 
4.Zabawy do piosenki "Lato, lato…"
 


 
Wszystkim Rodzicom dziękujemy za całoroczną współpracę,
zaangażowanie w życie grupy, życzliwość oraz wyrazy uznania.
Było nam niezmiernie miło pracować z Państwa dziećmi i dostrzegać, 
jak codziennie rozwijały swoje umiejętności i wzbogacały wiedzę. 
Jednocześnie życzymy, by  nadchodzący okres wakacji
był czasem radości i odpoczynku.

Dyrektor Ewa Capiga

p. Ola, p. Justyna, p. Monika





Naszym Zajączkom życzymy 
wesołych, słonecznych i bezpiecznych wakacji ,
miłego wypoczynku i uśmiechu na co dzień
oraz szczęśliwego powrotu do przedszkola. 

 
 




12.06.2020r. (piątek)
 
 
Temat: Koktajl z owoców leśnych.
 
 
1. Rozmowa nt. Jak mogę spędzać czas w lesie?
Dziecko kończy zdanie: W lesie mogę… (np. obserwować przyrodę, fotografować ją, słuchać śpiewu ptaków i szumu drzew, odpoczywać, zbierać jagody, grzyby, dotykać kory drzew lub mchu).
 
2. Oglądanie owoców lasu. 
Rodzicu, pokaż dziecku zdjęcia przedstawiające owoce lasu, np. jeżyny, jagody, poziomki, maliny. Porozmawiaj z dzieckiem nt. ich koloru, wyglądu i ewentualnie smaku. 
3. Wykonanie koktajlu z owoców leśnych.
Rodzic z dzieckiem wykonują koktajl, np. malinowy. Dziecko pije koktajl, określa jego kolor i smak. 
 
4. Zabawy ruchowe z wykorzystaniem wstążki.
Dziecko dostaje wstążkę lub pasek bibuły i wykonuje następujące ćwiczenia: 
- Zatacza kola wstążką, na przemian prawą i lewą ręką,
- Robienie fal: dziecko porusza wstążką w górę i w dół, tworząc fale (raz prawą, raz lewą ręką),
- Porusza wstążką nad głową jak lassem,
- Przeskoki: dziecko kładzie wstążkę na podłodze, przeskakuje obunóż przez nią (do przodu i do tyłu),
- Dziecko wykonuje dowolne ruchy wstążką z wykorzystaniem dowolnej ulubionej muzyki lub piosenki. 
 
5. Ciasto owocowe z plasteliny – praca plastyczna.
Pomoce: plastelina w różnych kolorach i kartka papieru. 
Rodzic mówi dziecku, żeby zrobiło dwa ciasta: jedno z jagód, drugie z malin. Zadaniem dziecka jest dobrać właści¬we kolory plasteliny i stworzyć własne ciasto owocowe. Dziecko może w tej zabawie wykorzystać zabawkowy wałek do ciasta. 
 
6. W ramach poobiedniego odpoczynku, proponuje film edukacyjny Las mieszany.
 


 
10. 06. 2020r. (środa)

Temat : Wycieczka do lasu /parku


 
1. Wycieczka z Rodzicami do lasu lub parku - obserwacja drzew, słuchanie śpiewu ptaków, dotykanie mchu i kory drzew
Jeśli nie możecie sie wybrać na wycieczkę do parku lib lasu, proponujemy wirtualną wycieczke po lesie.
https://www.youtube.com/watch?v=awlwB3-r9eU

2. Rozmowa na temat:
- Jak należy zachowywać się w lesie/ parku?
- Co można zobaczyć w lesie?

3. Relaks na kocu. Obserwacja chmur, słuchanie szumu drzew i śpiwu ptaków
https://www.youtube.com/watch?v=UKS2gzFOjVk

4. Gimnastyka dla smyka. Dziecko słuchając tekstu piosenki, wykonuje odpowiednie ruchy znajdujac sie na kocu
https://www.youtube.com/watch?v=OZTYeTEZ2wA

5. "Przyroda kredką rysowana"
Dziecko obserwując otaczającą je przyrodę, próbuje narysować takie same drzewa, krzewy, ptaki...

Przyjemnego dnia :-)

 



09.06.2020r. (wtorek)
 
 
Temat: W lesie. 
 
 
 
1.Oglądanie filmu edukacyjnego Spacer po lesie,
 
2.Rozmowa na temat filmu.
- Co można zobaczyć w lesie? (drzewa, krzewy, mech, zwierzęta, grzyby, itp.)
- Czy jadłeś/jadłaś kiedyś owoce leśnie, np. jagody, jeżyny, poziomki?
- Jak należy zachować się w lesie? (cicho, nie śmiecić, nie palić ognisk, nie niszczyć przyrody).
 
3.Zabawa ruchowa Taniec drzewka. 
Rodzic staje przed dzieckiem. Podczas nagrania spokojnej muzyki pokazuje ruchy do naśladowania:
https://www.youtube.com/watch?v=JLsomqe8un4
- Drzewo powoli rośnie – dziecko kuca, powoli podnosi się, ręce uniesio¬ne nad głową 
- Drzewo porusza gałęziami – dziecko unosi ręce do góry, lekko odchyla¬ je na boki i obraca dłonie w nadgarstkach.
- Wiatr przechyla drzewko – dziecko unosi ręce do góry, porusza nimi w jedną i w drugą stronę, 
- Drzewo tańczy na wietrze i pochyla się – dziecko wznosi ugięte lekko w łokciach ręce i łączy koniuszkami palców (tworzy koronę drzewa) - porusza się lekko w prawo i w lewo, a następnie pochyla się i prostuje w rytm muzyki.
 
4.Drzewo – kolorowanie obrazka kredkami. 
 
5.Słuchanie piosenki Wiewióreczka mała po lesie biegała.
 
6.W ramach popołudniowego relaksu, pobawcie się w zabawę Sylaby.
Rodzic dzieli słowa na sylaby i prosi dziecko, by podało pełną nazwę, np. drze- wo, li –ście, pta-ki.
 



08.06.2020r. (poniedziałek)
 
Temat: Drzewa liściaste, drzewa iglaste.
 
 
 
1. Słuchanie wiersza B. Szelągowskiej Kłótliwe drzewa. 
 
Wstał poranek, mgłę przegonił
i zatrzymał się nad lasem.
Lubił patrzeć się na drzewa
i rozmawiać z nimi czasem.
Ale co to? Awantura!
Buk z modrzewiem się pokłócił.
– Pan mnie kłuje! Tak nie można!
Niech pan sobie igły skróci.
Świerk zaś żale miał do brzozy:
– Pani słońce mi zasłania!
– A pan wcale nie jest lepszy
i nikomu się nie kłania!
– Całą wodę dąb wypija!
Wszystko pewnie przez te liście!
– Mój jałowcu – nie przesadzaj,
nie masz racji, krzewie, oczywiście!
Młoda sosna głos zabrała:
– Skończcie, proszę, kłótnie, spory.
Lepiej żyjmy sobie w zgodzie,
tak jak było do tej pory.
Mała jestem – każdy widzi.
Tutaj się bezpiecznie czuję.
Pośród was tak rosnę sobie.
Nic mi przez to nie brakuje.
Drzewa aż się zawstydziły.
Przeprosiły się czym prędzej.
A na koniec obiecały:
już nie będzie kłótni więcej!
 
2. Rozmowa na podstawie wiersza:
- O co kłóciły się drzewa?
- Kto je pogodził?
- Co powiedziała młoda sosna?
- Jak zareagowały drzewa?
- Jak nazywa się miejsce, w którym rośnie dużo drzew?
 
3. Drzewa liściaste i drzewa iglaste – oglądanie książek przyrodniczych przedstawiających las i wybrane gatunki drzew.
Rodzicu, obejrzyj wspólnie z dzieckiem książki przyrodnicze. Poszukajcie drzew, które były wymienione w wierszu: buk, modrzew, świerk, brzoza, dąb, jałowiec, sosna.  Omów ich wygląd (pień, gałęzie, liście lub igły, korzenie). Powiedz dziecku, że modrzew, sosna, świerk i jałowiec to drzewa iglaste, natomiast buk, dąb i brzoza to drzewa liściaste. 
 
4. Zabawa ruchowa z elementem czworakowania – Jeż i lis.
Dziecko jest jeżem - powoli porusza się na czworakach. Na hasło: Uwaga, lis!, jeż zwija się w kulkę. Gdy Rodzic zacznie grać na grzechotce (lub np. klaskać w dłonie), dziecko – jeż ponownie porusza się po pokoju.
 
5. Drzewo – praca plastyczna z wykorzystaniem farb i liści.
Pomoce: farby plakatowe, pędzelek, liście, kartka papieru z narysowanym pniem drzewa, patyczki do uszu.
Dziecko maluje liście zieloną farbą i odbija je na kartce. Następnie  macza pędzelek lub patyczek do uszu w kolorowej farbie i odbija go na liściach – to będą kwiatuszki
 
6. W ramach poobiedniego odpoczynku, posłuchajcie muzyki relaksacyjnej: Odgłosy lasu
 
 
 


 

05.06.2020r. (Piątek)

Na placu zabaw

 

1.Zabawa ruchowo- muzyczna Murzynek malutki
 
Murzynek malutki, oczka ma błyszczące,
Kręcą mu się włoski, kędziorki sterczące,
Buzia cała czarna jak ta czekolada
Mały ten murzynek po murzyńsku gada!
Fili mili ha
Fili mili ha
Chodź do Nas murzynku podaj rączki dwie,
Zrobimy kółeczko zabawimy się,
Dalej, dalej, dalej
Kręci się kółeczko,
Jak się pobawimy wypijemy mleczko!
 
https://www.youtube.com/watch?v=1agRV62AdIc
 
2.Karta pracy, cz. 2, nr 57.
 
https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/npoia-aplus-kp-cz2.pdf
 
 Dzieci:
 
− słuchają rymowanki i imion dzieci.
− łączą obrazki dzieci z obrazkami sprzętów, z których korzystały podczas pobytu na placu zabaw
 
3. Wysłuchanie wiersza Jadwigi Koczanowskiej Podwórko.
 
Na naszym podwórku
Wspaniała zabawa.
Jest ławka, huśtawka
I zielona trawa.
Jest piasek, łopatka
I wiele foremek,
Są piłki, skakanki,
czerwony rowerek.
Tutaj się bawimy,
zapraszamy gości,
bo wspólna zabawa
to mnóstwo radości.
 
4. Rozmowa kierowana na podstawie wiersza. Rodzic pyta:
 
-Jakie zabawki znajdują się na podwórku?
-Co dostarcza dzieciom wspólna zabawa?
 
5.Zabawy ruchowe z kolorowymi, szyfonowymi chustkami.
 
Dziecko wykonuje następujące ćwiczenia:
 
− macha chustką za sobą, przed sobą, a następnie puszcza ją na podłogę i podnosi,
− porusza chustką wysoko nad swoją głową, a następnie nisko nad podłogą,
− umieszcza chustkę na głowie, wykonuje skłon i patrzy, jak chustka opada, staje na chustce,
− kładzie chustkę obok siebie i wykonują taniec wokół chustki (w rytm dowolnej muzyki)
 
6.Rodzicu zaproponuj dziecku wybrane ćwiczenie oddechowe:
 
https://www.youtube.com/watch?v=-4iLxoTo1b0
 
Miłego weekendu!!!



04.06.2020r. (Czwartek)

Zabawy dzieci z różnych stron świata

 
1.Zabawa słuchowo-rytmiczna Ruszaj się, jak ci zagram. Potrzebny będzie bębenek lub grzechotka.
 
Rodzic wygrywa dziecku różne rytmy na bębenku lub grzechotce. Dziecko klaszcze/podskakuje/tupie w ustalonym przez rodzica rytmie. Zabawę powtarzamy kilka razy.
 
2.Słuchanie wiersza Agaty Widzowskiej Dzieci na Ziemi.
 
Na kuli ziemskiej bawią się dzieci,
 cieplutkie słonko dla nich wciąż świeci,
 a księżyc mruga oczkiem na niebie
 do wszystkich ludzi, również do ciebie.
 Zulu z Afryki chodzi po drzewach,
 a Chinka Inka jak ptaszek śpiewa.
 Eskimos Bubu gra w piłkę z foką,
 na słoniu jeździ Hindus Namoko.
 Dzieci się różnią kolorem skóry,
jednak są dumne ze swej kultury
i choć w dziwacznych mówią językach,
pragną się bawić, tańczyć i brykać!
Inka i Zulu, Bubu, Namoko –
chcą być kochane, śmiać się szeroko,
jeść smakołyki, dbać o zwierzęta,
a zamiast wojen mieć tylko święta!
Niech wam się spełnią wszystkie marzenia –
tak, robiąc obrót, powiada Ziemia.
 
3.Rozmowa kierowana na podstawie wiersza. Rodzicu zapytaj swoje dziecko:
 
− O jakim święcie była mowa?
− Jakie są dzieci na całym świecie?
− Co to znaczy, że dzieci na całym świecie są takie same?
− Co najbardziej lubią robić dzieci?
− Jakie imiona miały dzieci z wiersza?
 
Dziecko wypowiada imiona dzieci, dzieląc je rytmicznie z pomocą rodzica na sylaby.
 
4.Zabawy ruchowe przy muzyce- Zabawy i ćwiczenia ze Świeżakami
 
https://www.youtube.com/watch?v=Vq4LxW6QX7I
 
5.Dla chętnych dzieci proponuję pracę plastyczną Ponczo Meksykanina.
 
Rodzicu wydrukuj dziecku poniższą kolorowankę i poproś, aby wykleiło ponczo Meksykanina paskami z bibuły lub kolorowego papieru. Pozostałą część kolorowanki należy pokolorować ulubionymi kredkami, np. pastelami lub świecówkami. Miłej pracy!
 
https://dzidziusiowo.pl/file/dzidziusiowo-kolorowanki-do-wydruku-dzieci-swiata-Meksykanin.pdf
 
6.Relaks poobiedni- słuchanie dźwięków spokojnej muzyki
 
https://www.youtube.com/watch?v=Eh_dH40FRhc
 



03.06.2020r. (Środa)


Dzieci z różnych stron świata

 
1.Zabawy taneczno- ruchowe z piosenką Jesteśmy dziećmi

https://www.youtube.com/watch?v=7K3_mSb1zRQ

2. Karta pracy nr 56, cz. II

 https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/npoia-aplus-kp-cz2.pdf

Dzieci:
-oglądają obrazki i mówią o tym, co na nich widzą,
Rodzic pyta:
-Co oznacza, że dzieci na całym świecie są takie same?
-Co najbardziej lubią robić dzieci?

3.Rodzicu opowiedz dziecku o krajach, z których pochodzą dzieci przedstawione na obrazkach w karcie pracy. Przekaż ciekawostki na temat kultury tych narodów. Pomocny może być filmik Dzieci z różnych stron świata:

https://www.youtube.com/watch?v=s0NCq8-lP20

4. Zabawy ruchowe przy wierszu Bożeny Formy.
 
Do wspólnej zabawy zapraszamy całą rodzinkę! Uczestnicy wykonują odpowiednie ruchy. Rodzic czyta wiersz:
 
                                                                 Dziecko:
 
Tańczyć wszyscy lubimy - porusza biodrami, naśladuje taniec,
 duże koło robimy - podaje sobie ręce (z mamą, tatą, rodzeństwem)
 Teraz głośno tupiemy - tupie
 klaskać dobrze umiemy - klaszcze
 Wiemy, co to jest koło – rozpoczyna marsz po okręgu koła   
 w nim idziemy wesoło – maszeruje klaszcząc
 Na bębenku gra mama – rodzic uderza w bębenek
 zatańczymy dziś dla niej – kładzie ręce na boki i kręci się w kółeczko
 
5.W ramach popołudniowego relaksu pograjcie proszę wspólnie w ulubione gry planszowe



02.06.2020r. (Wtorek)


Dzieci takie jak my

 
1.Zabawa rozwijająca uwagę i koncentrację Ciepło- zimno.

Zabawę możemy przeprowadzić na świeżym powietrzu, w parku, w lesie, na podwórku, na łące. Potrzebne będą kolorowe foremki w pudełku (lub inne przedmioty). Rodzic chowa na danym terenie pudełko zawierające kolorowe foremki. Dziecko szuka pudełka, a rodzic pomaga mu, mówiąc zimno, gdy jest daleko, lub ciepło, gdy jest blisko pudełka. Po znalezieniu pudełka możemy wybrać się wspólnie na plac zabaw i pobudować z piasku. W przypadku brzydkiej pogody zabawę przeprowadzamy w mieszkaniu (chowamy np. ulubioną maskotkę dziecka).

2.Osłuchanie ze słowami i melodią piosenki Jesteśmy dziećmi. Swobodny taniec przy muzyce z wykorzystaniem kolorowych szarf (paski wycięte z kolorowej bibuły), interpretacja własna dziecka.


https://www.youtube.com/watch?v=7K3_mSb1zRQ
 
I. Czy jesteś z Afryki,
Czy też z Ameryki,
Nie jest ważne gdzie mieszkamy,
Bo jesteśmy tacy sami.
 
Ref: Jesteśmy dziećmi! Chcemy miłości!
Jesteśmy dziećmi! Chcemy radości!
Chcemy by często tulono nas
I żeby miło płynął nam czas.
 
II. Czy mówisz po polsku,
Czy też po japońsku,
Wszyscy dobrze rozumiemy,
Czego tak naprawdę chcemy.
 
Ref: Jesteśmy dziećmi! Chcemy miłości!
Jesteśmy dziećmi! Chcemy radości!
Chcemy by często tulono nas
I żeby miło płynął nam czas.
 
3. Prawdziwy przyjaciel – rozmowa inspirowana wierszem Jadwigi Koczanowskiej Przyjaciel
 
Nie musisz mieć przyjaciół stu, 
nie musisz mieć dziesięciu,         
wystarczy, byś jednego miał,     
a to już wielkie szczęście.            
Przyjaciel to jest taki ktoś,          
kto zawsze cię zrozumie,             
 
gdy dobrze jest –
to cieszy się,
gdy źle – pocieszyć umie.
Przyjaciel to jest taki ktoś,
kto nigdy nie zawiedzie,
a poznasz go,
bo z tobą jest,
gdy coś się nie powiedzie.
 
4.Rozmowa kierowana na podstawie wiersza. Rodzicu zapytaj dziecko:
 
− Ilu przyjaciół wystarczy mieć?
− Kogo możemy nazwać przyjacielem?
− Po czym można poznać przyjaciela?
 
5.W ramach popołudniowego relaksu zapraszamy na reportaż My dzieci świata
 
https://www.youtube.com/watch?v=zl_dYe03Yx0




01.06.2020r. (Poniedziałek)

Dzieci takie jak my


 
Kochane Przedszkolaki z okazji Dnia Dziecka życzymy Wam mnóstwa uśmiechu, radości i szczęśliwego, beztroskiego dzieciństwa!

 
1.Wesoły taniec z mamą i tatą w rytm piosenki Majki Jeżowskiej Wszystkie dzieci nasze są

https://www.youtube.com/watch?v=gCoFVxMit4o  

2.Drogi Zajączku wykonaj wraz ze swoimi rodzicami plakat przedstawiający dzieci z różnych stron świata. Do tego zadania będziesz potrzebował obrazków z różnych czasopism, kolorowanek, znalezionych w książeczkach ilustracji, kleju oraz nożyczek.  

Sposób wykonania:
Dziecko wycina z pomocą rodzica z czasopism i katalogów kolorowe ilustracje przedstawiające dzieci różnych narodowości, w różnych sytuacjach. Porozmawiajmy przy okazji z dzieckiem  na temat obrazków. Dziecko określa wygląd dzieci i ich emocje, zastanawia się, dlaczego dzieci bywają smutne i wesołe.

3.Rodzicu porozmawiaj ze swoją pociechą na temat obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka. Wyjaśnij:

− Jak obchodzi się Dzień Dziecka w Polsce?
− Kogo i czym się obdarowuje w dniu tego święta?

4.Zabawy ruchowe z balonami w rytm ulubionej muzyki dziecka:

-taniec z balonem
-podrzucanie balona nad głową,
-odbijanie balona z rodzicem itp.

5.Zabawy badawcze z wodą i piaskiem.

Potrzebne będą: 3 miski z wodą, papierowe łódeczki, słomki do napojów, tacka z piaskiem.
Rodzicu utwórz dziecku cztery stanowiska, przy każdym z nich dziecko będzie miało do wykonania inne zadanie:

1.puszczanie papierowych łódeczek w misce z wodą i dmuchanie na nie,
2.lekkie uderzanie dłonią o powierzchnię wody,
3.dmuchanie w wodę przez słomkę,
4.na tacce z piaskiem dziecko rysuje palcem różnego rodzaju kreski i fale, stawia kropki. Porusza tacą, wyrównując powierzchnię piasku i rysuje ponownie.

Podsumowanie doświadczeń:
Dziecko omawia wrażenia, opisuje, jaka jest woda i piasek, jakie dźwięki można za ich pomocą wytworzyć (np. pluskanie i bulgotanie, przesypywanie).

6.Popołudniowy relaks przy dźwiękach spokojnej muzyki

https://www.youtube.com/watch?v=6E3MMKzBn1g

 


29.05.2020r. (Piątek)

 Zabawy z mamą i tatą


 
1. Masażyk – według Bożeny Formy.

Rodzicu pomasuj plecki swojego dziecka mówiąc wierszyk, w następujący sposób:
                                                      
Wędruję z mamusią hen leśną dróżką- rysujemy palcami wskazującymi ścieżkę od góry do dołu pleców,
przez góry wysokie i łąki- rysujemy góry, wykonujemy ruchy koliste, pocierając dłońmi o plecy,
dla nas wesoło wietrzyk powiewa- delikatnie uderzamy w plecy pięściami obu rąk,
a w górze śpiewają skowronki- uderzamy delikatnie opuszkami palców w górną część pleców
Zza chmury nagle spogląda słońce- rysujemy słońce,
Ciepłe wysyła promienie- mocno pocieramy  rozwartymi dłońmi o plecy dziecka
Zbieramy kwiaty, pięknie pachnące- rysujemy kontury kwiatów, naśladując ich wąchanie zbliżając dłonie do nosa,
Stokrotki, rumianki, złocienie- rysujemy linie faliste w dowolnych kierunkach,
Potem leżymy sobie na trawie- delikatnie przykładamy policzek do pleców dziecka
I w niebo spoglądamy- przesuwamy dłoń z góry na dół pleców
Najcudowniejsze są takie chwile- dmuchamy w plecy dziecka
Bo mamę mocno kochamy- rysujemy dziecku na plecach serduszko

2. Karta pracy, cz. 2, nr 55. 

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/npoia-aplus-kp-cz2.pdf

Dzieci:
-oglądają obrazki,
-mówią, co robią Olek i Ada z rodzicami,
-opowiadają, jak spędzają wspólne chwile z rodziną.

3.Zabawy rytmiczno- ruchowe z cyklu Muzykalna Sowa

https://www.youtube.com/watch?v=4tZK3mNaOJE

4.W ramach popołudniowego relaksu zapraszam całą rodzinkę na piknik na łące. Zabierzcie ze sobą kocyk, pyszne jedzonko (owoce, ciasteczka, soczek itp..) i wybierzcie się wspólnie na wiosenny spacer. Zachowajcie proszę wszystkie, ważne dla Waszego zdrowia, zasady bezpieczeństwa.


 
Miłego odpoczynku!



28.05.2020r. (Czwartek)


Niespodzianki dla rodziców

 
1.Gimnastyka poranna z muzyką i tańcem!

https://www.youtube.com/watch?v=2T6eW_b3saQ

2.Zgaduj- zgadula Jaki to dźwięki? Zagadki słuchowe
 
https://www.youtube.com/watch?v=eVPhhfQ9Xuc
 
3.Co cieszy rodziców? – rozmowa inspirowana wierszem Krystyny Datkun-Czerniak Szczęście.
 
Szczęście to:
–uśmiech taty i mamy,
–spadające z drzew kasztany,
–zimne lody w gorący czas, – udany rysunek,
–i gdy ktoś pochwali nas.
         Szczęście to wszystko, co jest dokoła: ludzie, drzewa, przedszkole i szkoła. Szczęście mam – gdy nie jestem sam!
 
         Szczęście, że jestem tu – na ziemi, pomiędzy ludźmi bliskimi.
 
4.Rozmowa kierowana na podstawie wiersza. Rodzic pyta dziecka:
 
− Co to jest szczęście?
− Co dla dziecka jest szczęściem?
− Kto jest dla dziecka najbliższą osobą?
 
5.Zabawa rozwijająca umiejętność formułowania dłuższych wypowiedzi – Z czego ucieszy się mama, a z czego – tata?
 
Siedzimy naprzeciwko dziecka, rzucamy do niego piłką zaczynając jednocześnie zdanie, np. Moja mama lubi… . Zadaniem dziecka jest dokończenie wypowiedzi rodzica i odrzucenie do niego piłki.
 
6.Zabawa ruchowo- naśladowcza Pomagam mamie

Rodzic włącza nagranie muzyki. Dziecko wykonuje dowolne improwizacje taneczne. Na przerwę w muzyce rodzic podaje nazwy czynności, które dziecko naśladuje, np.: odkurzanie, wycieranie kurzu, zmywanie naczyń, podlewanie kwiatów.
 
7.Niespodzianka dla rodziców- praca plastyczna
 
Wybierzmy z dzieckiem dowolnego kwiatka i wykonajmy go wspólnie:
 
https://www.youtube.com/watch?v=b8Hn_f0DBX0
 
Powodzenia!




27.05.2020r. (środa)

Zawody naszych rodziców

 
1.Zabawa muzyczno- ruchowa dla dzieci i rodziców Pięta kciuk

https://www.youtube.com/watch?v=Bwi8nn9dB1g

2.Rodzicu porozmawiaj ze swoim dzieckiem nt. zawodu, jaki wykonujesz. Zapytaj dziecko:

-Czy wiesz, gdzie pracuję i jaki zawód wykonuje?
-Co robię w pracy? Czym się zajmuję?
-W jakim miejscu pracuję? Itd.
Pozwól dziecku na swobodną wypowiedź.

3. Znamy te zawody – rozmowa nt. różnych zawodów inspirowana wierszem Ireny Róży Salach Tata jest...

Tata Olka jest kucharzem,
Tata Ani marynarzem
Tata Krysi dobrze piecze,
tata Tomka ludzi leczy,
tata Zosi trudy znosi,
tata Werki topi serki
tata Kuby szelki gubi,
tata Iwony sprzedaje balony
tata Marty lubi żarty
A mój kochany tatulek,
tatulek kochany, wcale nie może żyć
bez mojej drogiej mamy.
 
Pytania do tekstu:
 
−Jakie zawody wykonywali ojcowie Olka, Ani i Iwony w wierszu?
−Jaki zawód wykonuje tata Tomka, jeśli wiemy, że leczy ludzi?
−Czy gubienie szelek to zawód?
−Skoro tata Marty lubi żarty, to jaki zawód mógłby wykonywać?
 
4.Zagadki słuchowe:
 
Choć to nie rolnik, lecz rolę ma.
często w teatrze lub w filmie gra.   (aktor)
 
Jak się nazywa taki lekarz,
którego pacjent głośno szczeka?   (weterynarz)
 
Za ladą sklepową. Sprzeda to i owo.   (sprzedawca)
 
Kto pracuje w hełmie. Pnie się po drabinie
Kiedy syczy ogień. I gdy woda płynie?   (strażak)
 
Kto tnie materiał, aby z części małych
Zrobić całą bluzkę lub garnitur cały?   (krawiec)
 
 Kiedy jesteś chory dokładnie osłucha.
Zajrzy do gardła, zajrzy do ucha.         (lekarz)
 
Zapraszam również do rozwiązania zagadek online:
 
https://www.youtube.com/watch?v=hjDKoBQYr7U
 
5.Ćwiczenia grafomotoryczne- pokoloruj wybraną kolorowankę
 
https://www.e-kolorowanki.eu/zawody/
 
6.W ramach popołudniowego relaksu obejrzyj film o różnych zawodach
 
https://www.youtube.com/watch?v=zYkJUgCDdyc




26.05.2020r. (wtorek)

Temat: Kocham mamę i tatę
 
1.Zabawa rozwijająca zmysł dotyku Zgadnij co to…

Rodzicu przyszykuj dla dziecka magiczny worek z przedmiotami codziennego użytku (grzebień, miseczka, długopis itp.). Zasłoń dziecku oczy apaszką i poproś, aby wyciągnęło z woreczka jakąkolwiek rzecz i za pomocą dotyku odpowiedziało, co to takiego i kto tego najczęściej używa. Zabawę powtarzamy kilka razy.
 
2.Zabawa słownikowa Dzwonię do mamy.

Potrzebna będzie sylweta telefonu komórkowego wycięta ze sztywnego kartonu lub zabawkowy telefon.
Rodzic bierze do ręki wycięty z kartonu telefon, naśladuje wybieranie numeru i mówi: Mamo, kocham cię za… Następnie zachęca dziecko, aby zadzwoniło do swojej mamy lub do swojego taty i powiedziało, za co kocha swoich rodziców.
 
3.Zabawy muzyczno- ruchowe z rodzicami przy piosence Ta piosenka jest dla mamy…

Rodzicu potańcz ze swoją pociechą, pośpiewaj… Cieszcie się swoim towarzystwem, bo to wyjątkowy dzień!

https://www.youtube.com/watch?v=pamULWD7hzY

Ta piosenka jest dla mamy,
Nasze mamy uwielbiamy
Najwspanialsze są na świecie
Dobrze o tym wszyscy wiecie.

Ta piosenka jest o mamie
W Polsce, Indiach i Wietnamie
Cały świat mamusie kocha
Azja oraz Europa.

Dla mamusi dzięcioł stuka,
Ryczy krowa, brzęczy mucha
Osioł skacze aż do nieba
Każdą mamę kochać trzeba.
Dla mamusi dzięcioł stuka,
Ryczy krowa, brzęczy mucha
Osioł skacze aż do nieba.

Ta piosenka jest od dzieci
Wszystkich, które są na świecie
Małe, duże i średniaki
Wszystkim mamom ślą buziaki.

Dla mamusi dzięcioł stuka…

4.Zabawa ruchowa Skaczące żabki

Dzieci naśladują żabki skaczące po łące, w rytm m=skocznej muzyki. Podczas pauzy żabka zastyga, nie rusza się. Zabawę powtarzamy kilka razy.
 
5.Prezent dla mamy- kolorowa serwetka
 
Potrzebne będą: kartka z kolorowego papieru oraz nożyczki. Przedszkolaku obejrzyj filmik instruktażowy i z pomocą tatusia, babci, cioci lub starszego rodzeństwa wykonaj niespodziankę dla swojej mamusi. (serwetę można przykleić na białą sztywną kartkę i podarować jako obrazek do powieszenia na ścianę) Powodzenia!

https://www.youtube.com/watch?v=vFJadK6gIcg


 
KOCHANE MAMUSIE ŻYCZYMY WAM PIĘKNEGO DNIA! WSZYSTKIEGO, CO NAJLEPSZE Z OKAZJI WASZEGO ŚWIĘTA!

 



25.05.2020r. (p
oniedziałek)


Temat: Nasi rodzice

 
1.Ciasteczko dla rodziców- zabawa ruchowa

Do tej zabawy będziemy potrzebowali talerzyka (najlepiej plastikowego) oraz klocka. Zadaniem dziecka jest przeniesienie klocka (ciasteczka) na talerzyku z jednego końca pokoju na drugi. Ważne jest, aby ręka w której dziecko niesie talerzyk była wyciągnięta do przodu. Staramy się, aby ciasteczko nie upadło na podłogę. Zabawę można powtórzyć kilka razy. Powodzenia!

2.Rodzicu porozmawiaj z dzieckiem na temat świąt rodziny

(Dzień Mamy 26.05.; Dzień Dziecka 01.06.; Dzień Taty 23.06). Możesz pokazać swojemu malcowi te wyjątkowe daty w kalendarzu. Wyjaśnij, w jaki sposób możemy świętować każdy z tych szczególnych dni.

3.Słuchanie opowiadania Ewy Stadtmüller Rodzicielska niespodzianka, Książka (s. 72–73)

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/oia-aplus-ks/mobile/index.html#p=74

Rodzic czyta opowiadanie dziecku i pokazuje ilustracje:

–Już niedługo Dzień Matki i Dzień Ojca – przypomniała pani. – Z tej okazji przygotujemy przedstawienie, wymalujemy laurki i zorganizujemy wspaniały festyn rodzinny. A to wcale nie koniec atrakcji. Rodzice także mają coś dla was – otóż niektórzy z nich odwiedzą nasze przedszkole i opowiedzą o swojej pracy.
–Może tata Bartka przyjedzie wozem strażackim... – rozmarzyli się chłopcy – albo tata Wojtka opowie, jak się walczy z przestępcami…
Żaden z nich nie zgadł, ponieważ pierwszym gościem był tata Ali – zawodowy treser psów.
Przyszedł z labradorem o imieniu Bosman i zaraz zaprosił wszystkich na podwórko.
–Bosman już niedługo przystąpi do bardzo trudnego egzaminu na przewodnika osób nie-widomych – opowiadał – czeka go naprawdę odpowiedzialna praca.
Bosman chyba to rozumiał, bo bezbłędnie wykonywał wszystkie polecenia swego pana.
Dziewczynki miały nadzieję, że do przedszkola przyjdzie mama Emilki, która jest aktorką, i… nie zawiodły się. Nie tylko przyszła, ale jeszcze przyniosła ze sobą całą walizkę lalek teatralnych. Pokazywała, jak wkładać na rękę pacynkę, jak poruszać kukiełką, a jak – marionetką. Każdy, kto chciał, mógł sam spróbować.
Następnego dnia gościem Biedronek była pani dietetyczka, czyli mama Zuzi. Opowiadała, co trzeba jeść, żeby być silnym i zdrowym. Pochwaliła się, że zamieszcza w Internecie przepisy na pyszne i kolorowe dania, od których wcale się nie tyje. Na koniec poczęstowała wszystkich znakomitymi chipsami z suszonych jabłek i owsianymi ciasteczkami. 
–Ciekawe, kto nas odwiedzi dzisiaj? – zastanawiała się Ada, maszerując do przedszkola w kolejny poranek.
–A może to wy kogoś odwiedzicie? – powiedziała mama i uśmiechnęła się tajemniczo.
–Dzisiaj będzie trochę inaczej niż zwykle – oświadczyła pani, gdy wszyscy skończyli już jeść śniadanie. – Kolejny rodzic zaprosił nas do miejsca, w którym pracuje. Powiem tylko, że to całkiem niedaleko stąd.
Zaciekawione Biedronki ubrały się błyskawicznie.
–Może to piekarnia? – próbowała zgadnąć Oliwka.
–A może warsztat samochodowy? – zastanawiał się Wojtek.
Gdy skręcili w następną przecznicę, Ada aż klasnęła w ręce.
–Ośrodek zdrowia! – wykrzyknęła. – Tutaj pracuje moja mama!
–I zagadka rozwiązana! – uśmiechnęła się pani.
Mama Ady, w białym lekarskim fartuchu, przywitała gości w holu i zaprosiła na małą wycieczkę po przychodni. Wszyscy mogli zobaczyć, gdzie się trzeba zarejestrować do specjalisty, w którym gabinecie odbywają się szczepienia ochronne, a w którym pobierana jest krew do badania. Kto chciał, mógł posłuchać bicia swego serca, zakładając lekarskie słuchawki zwane stetoskopem. I nie był to wcale koniec niespodzianek, bo oto w drzwiach gabinetu stomatologicznego stanęła… mama Zosi.
–Zapraszam do mnie – uśmiechnęła się serdecznie – postaram się przekonać was, że wizyta u dentysty to nic strasznego. Kto codziennie szczotkuje ząbki? Oczywiście zgłosili się wszyscy.
–A pokażecie mi, jak to robicie? – spytała mama Zosi, wyjmując z szuflady plastikową szczękę i szczoteczkę. Konrad wziął szczoteczkę i raz-dwa przejechał po zębach, w prawo i w lewo.
–Żeby wygarnąć wszystkie resztki jedzenia, trzeba szorować także z góry na dół, o tak – wy-jaśniła pani doktor i zaprezentowała prawidłowy sposób czyszczenia zębów. Na koniec zaproponowała wszystkim mały przegląd. Ada trochę się bała dziwnego fotela dentystycznego, ale okazało się, że siedzi się na nim całkiem wygodnie. Mama Zosi zajrzała jej do buzi i oświadczyła, że tak zdrowych ząbków życzyłaby wszystkim swoim pacjentom.
‘’A może ja zostanę dentystką? – pomyślała Ada. – Tyle się dziś nauczyłam…”

4. Rozmowa nt. opowiadania. Rodzicu zadaj dziecku pytania:

− Kto odwiedził dzieci w grupie Ady?
− Czym zajmują się wasi rodzice?
− Czy byliście kiedyś w gabinecie dentystycznym?
− Na czym polega praca dentysty?
 
Rodzicu zapytaj swoją pociechę, dlaczego rodzice są ważni w życiu dziecka. Porozmawiajcie swobodnie na temat Waszej rodziny.

5.W ramach popołudniowego relaksu posłuchajcie spokojnej muzyki i przeczytajcie razem ulubioną bajkę:

https://www.youtube.com/watch?v=cdpkX5ubnLU



22.05.2020r. (piątek)
 
Temat: Na łące w maju…
 
 
1.Oglądanie bajki edukacyjnej o pszczołach.
Zapoznanie z wyglądem i życiem pszczół:https://www.youtube.com/watch?v=LMLSxZJTNnE
 
2.Rozmowa nt. pszczół:
- Jak nazywa się dom pszczoły?
- Co dają nam pszczoły? 
 
3.Stymulacja smakowa, dotykowa i węchowa – degustacja miodu.
Rodzic daje dziecku miód (np. na łyżeczce lub kromce chleba). Dziecko wącha, dotyka i je miód (pamiętajcie o zachowaniu zasad higieny). Rodzic tłumaczy, że miód jest bardzo zdrowy. 
 
4.Zabawa rozwijająca spostrzegawczość Wianek.
Obejrzyj pierwszy wianek. Odszukaj taki sam. Karta pracy str. 16
 
5.Praca plastyczna Pszczółka. 
Proponuję, aby Rodzic i dziecko równocześnie wykonywali pszczółkę. Dziecko będzie naśladować Rodzica. Do wyboru:
 
6.W ramach poobiedniego odpoczynku obejrzyjcie bajkę Pszczółka Maja.
Później dziecko może pobawić się piankolinką:



 

21.05.2020r. (czwartek)
 
Temat: Jak tu pięknie i wesoło!
 
 
 
1.Oglądanie zdjęć przedstawiających tęczę.
Rodzic pyta dziecko, czy wie, co jest na zdjęciu. Następnie mówi, co jest potrzebne, aby na niebie mogła powstać tęcza (słońce i deszcz). Dziecko nazywa kolory tęczy. 
 
2.Zabawa ruchowa Słońce - Deszcz - Tęcza.
Rodzic umawia się z dzieckiem, że na hasło Słońce – dziecko będzie biegać po pokoju, a na hasło Deszcz – będzie chować się przed deszczem np. pod stołem. Z kolei na hasło Tęcza – dziecko naśladuje rączkami tęczę (podnosi do góry ręce, dłonie dotykają się paluszkami, ręce lekko zgięte w łokciach).
 
3.Zabawa rozwijająca spostrzegawczość Kolory tęczy.
- Pierwsza cześć zabawy: 
Potrzebujecie 7 kredek/pasków w kolorze tęczy (7 dla dziecka, 7 dla Rodzica). Rodzic układa kredki lub paski kolorowego papieru w takim układzie jak występują w tęczy: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, granatowy, fioletowy (najlepiej położyć kredkę obok kredki). Dziecko nazywa kolory. Następnie układa tęczę – odwzorowuje tęczę, którą ułożył Rodzic. 
- Druga cześć zabawy: 
Potrzebujecie 4 kredki/paski, np. czerwony, żółty, zielony, niebieski. 
Rodzic układa na stole 4 kredki. Następnie prosi, aby dziecko odwróciło się lub zamknęło oczy. W tym czasie Rodzic zabiera jedną kredkę. Dziecko ma za zadanie rozpoznać, której kredki brakuje. Zabawę powtarzamy kilka razy. 
 
4.Ćwiczenia logopedyczne usprawniające narządy mowy.
Rodzic pokazuje prawidłową artykulację głoski Z: usta szeroko otwarte, język leży płasko na dole, czubek języka dotyka dolnych zębów. Zęby zbliżamy do siebie, wargi rozciągamy szeroko jak do uśmie¬chu. Wydychając powietrze, dziecko naśladuje odgłos lecącej osy zzz. Rodzic zwraca uwagę, aby przy głosce Z nie wybrzmiewała dodatkowo głoska Y (dziecko mówi: zzzz, a nie: zyyyyy). Następnie dziecko powtarza sylaby: za, zo, zu, ze, zy.
 
5.Puszczanie baniek mydlanych na balkonie.
 
6.Po południu, zachęcam do:
-  utrwalania wierszyka Biedroneczka siedem kropek miała
- wykonania żabki https://ekodziecko.com/latwe-zabki Dziecko samodzielnie wycina koło. 
 
 


20.05.2020r. (środa)
 
Temat: Co się dzieje na łące?
 
 
1.Oglądanie historyjki obrazkowej Na łące. 
Dziecko opowiada, co przydarzyło się pieskowi. 
https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/ks-3l-kp-cz2.pdf (str. 16)
 
2.Oglądanie ilustracji przedstawiającej łąkę.
https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/oia-a-kp-cz2.pdf(str. 16)
Dziecko wskazuje i nazywa zwierzęta. Następnie liczy pszczoły, motyle, bociany i żaby. Rodzic, pyta: Których zwierząt jest najmniej?
Na koniec, Rodzic wskazuje i nazywa kwiaty. (Rodzicu, nie drukuj karty pracy)
 
3.Zabawa ruchowa z wykorzystaniem kostki do gry Policz kropki
Potrzebna będzie kostka do gry (zaklejamy 6 kropek). Dziecko rzuca kostką, liczy kropki i wykonuje polecenie:
1 kropka – naśladuj bociana (stań na 1 nodze) 
2 kropki – zaklaszcz 2 razy 
3 kropki – podskocz 3 razy
4 kropki – pokaż 4 paluszki
5 kropek – naśladuj pszczółkę (dziecko biega po pokoju, wydaje dźwięk: bzzzz)
Zabawę powtarzamy 3 razy. 
 
4.Zabawa Łączymy takie same przedmioty w pary.
Rodzicu, połóż na dywanie kilka par: rękawiczek i skarpetek. Pokaż dziecku, np. 2 takie same skarpetki – wyjaśnij, co kryje się pod pojęciem para. Następnie poproś dziecko, aby dobrało skarpetki i rękawiczki w pary. Na koniec zabawy powiedz dziecku, że mamy części ciała, które występują podwójnie: oczy, uszy, ręce, nogi.
 
5.Po południu, spróbujcie nauczyć się drugiej zwrotki piosenki Kolorowe światła. 
https://www.youtube.com/watch?v=C65JYDOl-Vs
Nagranie można dziecku odtwarzać codziennie w celu utrwalenia słów ze słuchu.
 

 


19.05.2020r. (wtorek)
 
Temat: Biedroneczki.
 
 
1.Oglądanie teledysku Biedroneczki:
https://www.youtube.com/watch?v=lqZPR7ElHL8
 
2.Rozmowa nt. piosenki:
- O kim była piosenka?
- Co biedronka ma na skrzydłach? Jaki kolor mają kropeczki?
- Gdzie fruwała biedronka?
- Gdzie schowała się biedronka, gdy zaczął padać deszcz?
 
3.Oglądanie zdjęć przedstawiających biedronkę.
Rozmowa nt. wyglądu biedronki
http://atlasprzyrodniczy.pl/2019/09/biedronka-siedmiokropka/
 
4.Nauka wierszyka Biedroneczka siedem kropek miała:
Mała biedroneczka siedem kropek miała,
Na zielonej łące wesoło fruwała.
Patrzyła na kwiatki i piękne motyle,
a gdy się zmęczyła - siadała na chwilę.
 
5.Biedronka – praca plastyczna z wykorzystaniem rolki po papierze toaletowym.
Wykonajcie wspólnie biedronkę wg wzoru:
http://edufunkids.com/biedronka-praca-plastyczna-z-wykorzystaniem-rolki/
 
6.Po południu, proponuje film edukacyjny Łąka:
https://www.youtube.com/watch?v=LKLf5EN1Ff4

 
 


Tematyka tygodnia: ŁĄKA W MAJU
 
 
18.05.2020r. (poniedziałek)
 
Temat: Mieszkańcy łąki
 
 
1.Słuchanie opowiadania A. Widzowskiej Łąka. 
 
Był piękny majowy dzień i przedszkolaki wybrały się na spacer. Chłopcy bardzo chcieli iść na boisko, żeby popatrzeć, jak trenują piłkarze, ale pani powiedziała, że na łące dzieje się o wiele więcej ciekawych rzeczy.
– Przecież łąka to tylko trawa, nic więcej tam nie ma – zmartwił się Tomek.
– Na pewno są ptaki. Dziadek mi o nich opowiadał – odezwał się Olek. – Może nawet będzie jakieś gniazdko.
– A w gniazdku jajeczka – dodała Ada.
– Postaramy się policzyć na palcach wszystkich mieszkańców łąki. Dobrze? – zaproponowała pani.
Dzieci chętnie się zgodziły i zaczęła się wspaniała zabawa.
– Konik polny! – zauważyła Kasia - Ale wysoko skacze!
– A ja widzę biedronki – Małgosia położyła jedną z nich na rączce, a dzieci podeszły bliżej.
– Jaki kolor ma biedronka? – spytała pani.
– Czerwony.
– I ma czarne kropeczki.
– A ja widziałem kopter! – krzyknął mały Jaś.
– Co to jest kopter? – zdziwił się Olek.
– Może chodzi o helikopter? – zapytała z uśmiechem pani. – Chyba wiem, co widziałeś. To z pewnością była ważka. Ważki mają dużą głowę, podłużny tułów i skrzydełka podobne do śmigła.
– O! Lecą następne! – zawołał Piotruś.
– Proszę pani, a tu są dziury!
Wszyscy podeszli bliżej, żeby je zobaczyć. W ziemi znajdowały się głębokie tunele.
– Ciekawe, kto w nich mieszka. Jak myślicie?
– Pająk – powiedziała Zosia.
– A ja myślę, że smok.
Pani wyjaśniła przedszkolakom, że w takich norkach mieszkają myszki nornice i poprosiła dzieci, żeby nie wkładały tam patyków ani nie wrzucały kamieni.
– To jest domek myszki, więc nie wolno zakłócać jej spokoju – powiedziała.
Dzieci zauważyły też kilka kopców kreta, większych niż babki z piasku. Cała łąka tętniła życiem, aż zabra¬kło paluszków do liczenia pszczółek, trzmieli, kosmatych bąków, skowronków i motyli. Dzieci zrozumiały, że w maju cała przyroda rozkwita, a na łąkach rosną stokrotki, chabry, maki i wiele innych pachnących kwiatków.Po powrocie do przedszkola dzieci nauczyły się nowej piosenki:
Motylek usiadł na kwiatku.
Tupnął nóżką, a z kwiatka spadł pyłek.
Machnął łapką i z kwiatka spadł płatek.
Ach, nabroił ten motylek!
Teraz fruwa i leczy rabatki.
I udaje, że skrzydła to płatki.
Chciała zerwać kwiatuszek Agatka.
Teraz wącha motylka, nie kwiatka!
 
2.Rozmowa na podstawie opowiadania:
- Dokąd dzieci wybrały się na spacer?
- Wymień zwierzęta, które dzieci widziały na łące?
- O kim dzieci śpiewały piosenkę?
 
3.Oglądanie książek z obrazkami łąki i jej mieszkańców.
Wykorzystajcie książki z domowej biblioteczki. Dziecko nazywa mieszkańców łąki.
Rodzicu, możesz również pokazać plansze nr 27 (numer w prawym górnym rogu)
https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/npoia-tablice.pdf
lub filmy: 
Łąka – rośliny i zwierzęta: https://www.youtube.com/watch?v=bgmm4e9ARw4
Odgłosy łąki:https://www.youtube.com/watch?v=IoC7WCfx6Z0
 
4.Mieszkańcy łąki – zabawa ruchowo – naśladowcza.
Rodzic podaje nazwę mieszkańca łąki. Dziecko pokazuje, w jaki sposób porusza się zwierzątko, np.: 
motyl – dziecko biega i macha rękami,
bocian – dziecko stoi na jednej nodze, drugą unosi do góry – zgiętą w kolanie,
żabka – dziecko podskakuje jak żaba (z przysiadu podpartego), 
mrówka – dziecko chodzi na czworakach.
 
5.Rumianek – rysowanie po śladzie ołówkiem. Nie trzeba kolorować kwiatka. 
http://www.supercoloring.com/pl/lamiglowki/rysowanie-po-sladzie-i-kolorowanie-rumianek
 
6.Po południu, proponuje zagadki: Poznajemy mieszkańców łąki.
Dziecko rozwiązuje zagadki słuchowe i słowne:https://www.youtube.com/watch?v=CSJSdXymXYY
 



15.05.2020r. (piątek)
 
Temat: Kto dba o nasze zęby?
 
 
 
1.Słuchanie wiersza H. Bechlerowej Chory ząb. 
 
Ledwie wrócił Grześ z przedszkola,
Ząb okropnie go rozbolał.
Ząbek bolał, płakał Grześ
I kolacji nie chciał jeść.
Więc orzekli wszyscy zgodnie,
Że Grześ pójdzie do przychodni.
W poczekalni jasnej, dużej
Czas nikomu się nie duży.
Chcesz – obrazki tu oglądaj
Chcesz - masz misia i wielbłąda.
A dentystka uśmiechnięta
Grzecznie mówi do pacjenta:
chodź tu bliżej, Grzesiu, siadaj
zaraz chory ząbek zbadam.
 
2.Rozmowa nt. wiersza i pracy dentysty/stomatologa.
- Dlaczego Grześ płakał po powrocie z przedszkola?
- Kto obejrzał chorego zęba Grzesia? Zobacz, jak wygląda dentysta: 
https://pl.dreamstime.com/ilustracji-dzieci-i-dentysta-w-pokoju-image66021884
https://www.canstockphoto.pl/dentysta-biuro-ko%C5%BAl%C4%99-8216358.html
Rodzicu opowiedz dziecku o pracy stomatologa.
- Jak myślisz, co może pomóc w dbaniu o zęby? (mycie zębów, ograniczenie słodyczy)
 
3.Myjemy zęby – rozmowa połączona z działaniem. 
Wyjście do łazienki. Prezentacja prawidłowego szczotkowania zębów przez Rodzica. Samodzielne mycie zębów przez dziecko. 
 
4.Nauka rymowanki:
Zdrowe zęby mam, bo codziennie o nie dbam!
 
5.Zabawy ruchowe z elementami integracji sensorycznej: https://www.youtube.com/watch?v=rxakUr_sHWM
 
6.Po południu proponuję:
- oglądanie bajki: Oj, jak mnie boli ząb https://www.youtube.com/watch?v=gnLf9iquGAE
- zabawę tematyczną z wykorzystaniem rekwizytów, np.  U fryzjera (np. Rodzic siada na krzesło i odgrywa rolę klienta, dziecko jest fryzjerem), U lekarza (np. dziecko jest pacjentem, Rodzic lekarzem), W restauracji (np. dziecko z mamą mogą wspólnie przygotować kolację dla taty), W sklepie itp. 
 
 
 

14.05.2020r. (czwartek)
 
Temat: Poznajemy pracę strażaka. 
 
 
 
1.Słuchanie wiersza S. Broniewskiego Pożar. 
 
Rety! Dom się pali! Już strażacy przyjechali.
Prędko wleźli po drabinie i stanęli przy kominie.
Polewają sikawkami ogień, który jest pod nami.
Dym i ogień bucha z dachu, ale strażak nie zna strachu,
choć gorąco mu okropnie, wszedł na górę, już jest w oknie 
i ratuje ludzi z ognia. Tak strażacy robią co dnia.
 
2.Rozmowa nt. wiersza. 
- Co się paliło? 
- Co robili strażacy?
– Kogo uratowali strażacy?
 
3.Oglądanie ilustracji przedstawiającej strażaka. 
Dziecko patrzy na obrazek i mówi, jak wygląda strażak
https://pl.depositphotos.com/100373672/stock-illustration-fire-fighter-cartoon-thumb-up.html
Rodzic opowiada dziecku o pracy strażaka, np. strażacy gaszą pożary, ratują ludzi z wypadku, ratują powodzian. 
https://www.youtube.com/watch?v=BKAw3y1HKuE
 
4.Zabawa ruchowa Powódź - Pożar
Rodzic wyznacza miejsca, gdzie dziecko będzie się chroniło przed powodzią (np. łóżko) i pożarem (np. drzwi).  Dziecko biega po dywanie. Na hasło: powódź – siada na łóżko, na hasło: pożar – szybko staje koło drzwi. Zabawę powtarzamy 3x. 
 
5.Nauka pierwszej zwrotki i refrenu piosenki Kolorowe światła
https://www.youtube.com/watch?v=C65JYDOl-Vs
 
6.W ramach poobiedniego odpoczynku proponuję bajkę Strażak Sam:
https://www.youtube.com/watch?v=VuFYkXu5Pa4

 

13.05.2020r. (środa)
 
 
Temat: Co robi krawcowa?   
 
 
1.Słuchanie wierszyka  pt. Krawcowa z wykorzystaniem ilustracji.
Dziecko patrzy na obrazek i słucha wierszyka. 
https://pl.dreamstime.com/ilustracji-kobiety-krawcowa-image83417840
 
Kto sukienkę uszył Hani?
Kto przerobił ten kaftanik?
Kto kurtkę zreperował
Wiemy, wiemy to krawcowa.
Igła, nici i nożyce 
to jej dzielne pomocnice.
Nożyczkami machu, machu
Na maszynie tur, tur, tur
I już nie ma w bluzce dziur.
 
 
2.Rozmowa nt. wiersza: 
- O kim była mowa w wierszu?
- Co robi krawcowa?
 
3.Czego potrzebuje krawcowa do pracy? – prezentacja akcesoriów krawieckich. 
Rodzic pokazuje dziecku przedmioty, których używa krawcowa w pracy np. nici, igła, guziki, centymetr, nożyczki, szpilka, gumka, materiał. 
 
4.Zabawa ruchowo – naśladowcza Tniemy nożyczkami.
Dziecko naśladuje duże i małe nożyczki. Na hasło: małe nożyczki - dziecko wyciąga dwa palce i naśladuje cięcie nożyczkami. Na hasło duże nożyczki – dziecko wyciąga ręce przed siebie i wymachuje nimi w linii poziomej na krzyż.   
 
5.Guziki – zabawa matematyczna. Segregowanie guzików wg koloru lub wielkości. 
Rodzic daje dziecku kolorowe guziki i mówi: Posegreguj guziki wg koloru. Następnie, pyta: Których guzików jest najwięcej? (dziecko mówi kolor), Których guzików jest najmniej? (dziecko mówi kolor). Powiedz mi, ile jest guzików np. czerwonych (dziecko liczy). Następnie dziecko segreguje guziki wg wielkości (na duże i małe). Ponownie pytamy, których guzików jest najwięcej – dużych czy małych? Rodzicu, zwróć uwagę na bezpieczeństwo dziecka – powiedz dziecku, że nie wolno brać guzików do ust. 
 
6.Ćwiczenia grafomotoryczne Nożyczki
Dziecko rysuje po śladzie ołówkiem lub kredką drewnianą. http://www.supercoloring.com/pl/lamiglowki/rysowanie-po-sladzie-i-kolorowanie-nozyczki



12.05.2020r. (wtorek)
 
 
Temat: Poznajemy pracę policjanta.  
 
 
1.Słuchanie wiersza B. Formy Pan policjant :
 
Świeci wesoło światło zielone
do przejścia wszystkich zaprasza.
Za rękę trzyma mamusię Tomek,
razem przechodzą po pasach.
 
Na skrzyżowaniu policjant stoi,
ruchem drogowym kieruje.
Patrzy na niego Tomek z zachwytem,
uważnie go obserwuje.
 
Kiedy już będę duży jak tatuś
to policjantem zostanę.
Tomek - policjant to brzmi wspaniale
spojrzał z uśmiechem na mamę.
 
2.Rozmowa nt. pracy i wyglądu policjanta:
- Popatrz na obrazek przedstawiający policjanta. Powiedz, jak wygląda? Zobacz, jak wygląda samochód policyjny:
https://pl.dreamstime.com/ilustracji-%C5%9Bmieszny-policjant-dzieci-ilustracyjni-image68215394
https://ksiaznica.pl/swiat-na-kolkach-woz-policyjny-p-64251.html
- Co robi policjant? (Rodzicu,  jeśli dziecko nie zna odpowiedzi na to pytanie, opowiedz mu o pracy policjanta)
 
3.Słuchanie piosenki Kolorowe światła: 
https://www.youtube.com/watch?v=C65JYDOl-Vs
 
4.Zabawa ruchowa Jadę samochodem:
Dziecko trzyma w rękach kierownicę (plastikowy talerze lub blaszaną pokrywkę od garnka). Spogląda na Rodzica, który trzyma w ręce koła (zielone i czerwone). Gdy Rodzic podniesie do góry zielone koło – dziecko chodzi po pokoju (prowadzi samochód), gdy podniesie do góry czerwone koło – dziecko zatrzymuje się.  
 
5.Sygnalizator świetlny – praca plastyczna. 
Dziecko maluje sygnalizator świetlny farbami. https://miastodzieci.pl/kolorowanki/prosta-sygnalizacja-swietlna/
 
6.Po południu, zachęcam do obejrzenia bajki edukacyjnej Przeciwieństwa: 
https://www.youtube.com/watch?v=9eZGeVdTuv4
 




Tematyka tygodnia: POZNAJEMY ZAWODY
 
11.05.2020r. (poniedziałek)
 
 
Temat: W świecie zawodów. 
 
 
1.Oglądanie bajki edukacyjnej Poznajemy miejsca pracy i różne zawody.
Rodzicu, obejrzyj wspólnie z dzieckiem bajkę.  
http://123edukacja.pl/poznajemy-miejsca-pracy-i-rozne-zawody-123-edukacja/
 
2.Rozmowa nt. bajki i zawodów wykonywanych przez rodziców dziecka:
- Jakie zawody były wymienione w bajce? Wymień kilka. 
- Co robi mechanik? (piekarz, malarz)
Na koniec, powiedz dziecku, jaki zawód wykonuje mama, a jaki tata. Opowiedz dziecku, czym się zajmujecie w pracy. 
 
3.Zabawa ruchowo – naśladowcza Zawody.  
Rodzic podaje nazwę zawodu i wspólnie z dzieckiem ilustruje go ruchem. Propozycje: 
- Będziemy malarzami (bierzecie do ręki niewidzialny pędzel i malujecie obraz albo ścianę w pokoju),
- Będziemy strażakami (naśladujecie gaszenie pożaru), 
- Będziemy kucharzami (bierzecie do ręki niewidzialną łyżkę i mieszacie nią w garnku, próbujecie zupę),
- Będziemy pilotami (siedzicie, odpalacie silnik, lecicie samolotem).
 
4.Zabawa Do kogo należy ten przedmiot? 
Rodzicu, przygotuj kilka rekwizyt, np. grzebień, suszarka, garnek, zabawkowy śrubokręt, wóz strażacki, wóz policyjny, pędzelek, zabawkowy stetoskop, kwiaty itp.   
Dziecko wybiera przedmiot i odgaduje, komu jest on potrzebny w pracy. 
 
5.Zawody – kolorowanie wybranego obrazka kredkami.
Rodzicu, poproś dziecku, aby wybrało jedną kolorowankę. Zapytaj: Co to za zawód? Czym zajmuje się osoba przedstawiona na obrazku?https://www.e-kolorowanki.eu/zawody/
 
6.Po południu, proponuje masaż relaksacyjny Co robią różni ludzie?  
Rodzicu, wykonaj na plecach dziecka ruchy odpowiednio do treści wierszyka. Następnie zamieńcie się rolami. Czytaj dziecku wierszyk, dziecko wykonuje ruchy na Twoich plecach.   
 
Stolarz młotkiem stuka (stukanie jedną rękę zaciśniętą w pięść),
Lekarz w plecy puka (delikatne pukanie palcami) ,
Kucharz w garnku miesza (koliste ruchy płaską dłonią lub pięścią),
Praczka pranie wiesza (delikatne szczypanie),
Rolnik grabi siano (grabienie palcami obu rąk z góry na dół), 
Muzyk gra co rano (naśladowanie ruchów pianisty),
I ja też pracuję (wskazywanie na siebie) 
Obrazek Ci namaluję (dowolne rysowanie palcami na plecach partnera, np. słoneczka, trawy, kwiatka). Osoba kreśli wzory na plecach i mówi, co rysuje. 




08.05.2020r. (piątek)
 
 
Temat: Polska to mój kraj! 

 
 
1.Zabawa - Co wiem o Polsce?
Kończenie zdań, rozwiązywanie zagadek słownych i obrazkowych:
- Biały i czerwony kolor ma. Każdy Polak dobrze ją zna (flaga)
- Flaga Polski ma dwa kolory: ……. (jakie?)
- Gdy słyszymy hymn Polski musimy stać, czy siedzieć? 
- Kraj, w którym mieszkam to …..
- To jest godło Polski. Jaki to ptak? https://pl.wikipedia.org/wiki/God%C5%82o_Polski
 
2.Słuchanie piosenki Jesteśmy Polką i Polakiem.
https://www.youtube.com/watch?v=plug6OIrxRM
 
3.Ćwiczenia słuchowe Dzielimy na sylaby.
Rodzic wypowiada sylabami słowa związane z Polską, np.: fla-ga, War-sza-wa, mo- rze. Zadaniem dziecka jest podawanie całej nazwy.
 
4.Zabawy ruchowe:
- Góra – dół: Na hasło: góra, dziecko stoi na palcach z uniesionymi rękami w górę i próbuje dotknąć sufitu. Na hasło: dół, dziecko wykonuje przysiad podparty. Zabawę powtarzamy 3 razy. 
- Piłeczki – dziecko naśladuje piłeczkę. Rodzic mówi: skacz szybko, skacz powoli, skacz wysoko. Zabawę powtarzamy 3 razy
 
5.Flaga Polski - praca plastyczna, przestrzenna wg wzoru.
Propozycje: 
http://www.kuradomowa.info/2019/11/jak-zrobic-flage-polski-z-papieru.html
https://pracaplastyczna.pl/index.php/symbole-narodowe/1260-flaga
 
6.Wieczorem, proponuje zabawy ze światłem: 
https://dziecisawazne.pl/12-zabaw-ze-swiatlem-ciemnoscia-dla-dzieci/
https://www.youtube.com/watch?v=Uv-MdaBfk8U
 

07.05.2020r. (czwartek)
 
 
Temat: Warszawa – stolica Polski. 
 
 
1.Słuchanie wiersza Legenda o warszawskiej Syrence Z. Dmitrocy:
 
Piękna Syrenka, co w morzu żyła,
Raz do Warszawy Wisłą przybyła.
Zauważyli Ją tam rybacy, gdy przeszkadzała
Im w ciężkiej pracy.
Rybacy dla niej życzliwi byli,
Bo się jej pięknym śpiewem wzruszyli.
Ale zły kupiec złapał ją w wodzie
I potem trzymał w ciasnej zagrodzie.
Z żalu i smutku zaczęła płakać,
Na pomoc przyszedł jej syn rybaka.
Syrenka za to podziękowała
I bronić miasta przyobiecała.
Od tamtej pory i dniem, i nocą
Służy Warszawie swoją pomocą.
 
2.Rozmowa nt. wiersza: 
- Gdzie żyła Syrenka?
- Co zrobił Syrence zły kupiec?
- Kto uratował Syrenkę?
- Co obiecała Syrenka w podziękowaniu za ratunek?
 
3.Oglądanie ilustracji przedstawiających Warszawę.
Rodzic podaje dziecku nazwę Warszawy jako stolicy Polski. Demonstruje zdjęcia przedstawiające Warszawę. Propozycje: 
 
4.Ćwiczenia graficzne Fale:
Potrzebne będą: farby, kartka papieru, ołówek
Rodzicu, wybierz wspólnie z dzieckiem 2 lub 3 wzory. Wydrukuj je lub narysuj ołówkiem. Dziecko macza paluszek w farbie i rysuje po śladzie fale z jednoczesnym naśladowaniem szumu wiatru: szszszsz
 
5.Tor przeszkód – zabawy ruchowe z Rodzicami lub rodzeństwem. Wykonajcie wybrane ćwiczenia. 
https://www.youtube.com/watch?v=3RVfgZk-VLs
 
6.Po południu, proponuje wysłuchanie legendy Wars i Sawa. 
 
 
 



06.05.2020r. (środa)
 
Temat: Czerwone i białe.
 
 
1.Rozmowa nt. flagi Polski.
Rodzic pokazuje dziecku flagę Polski i mówi o tradycji wywieszania flagi z okazji świąt państwowych.  
Na koniec Rodzic pyta: Gdzie jest czerwony kolor - u góry, czy na dole? A gdzie jest biały kolor? 
 
2.Zabawa rozwijająca spostrzegawczość Odszukaj flagę Polski. 
Dziecko próbuje odszukać flagę Polski wśród kilku różnych obrazków flag. https://flagipanstw.pl/europa.htm
 
3.Ćwiczenia oddechowe Wiatr.
Dziecko stoi - wciąga powietrze nosem, wypuszcza ustami, naśladując wiatr dmuchający na flagę. Wiatr jest raz silny, a raz słaby i delikatny.
 
4.Zabawa Czerwone i białe. 
Dziecko podaje przykłady tego, co jest czerwone, a potem tego, co jest białe. Rodzic pyta: powiedz mi, co jest czerwone? Dzieci, które mają problem z mówieniem wskazują czerwone, a później białe przedmioty w domu lub na obrazku. 
 
5.Zabawa Długa, czy krótka?
Potrzebne będą: 4 paski papieru w kolorze białym i 3 paski papieru w kolorze czerwonym. 
Rodzic układa z pasków dwie równoległe drogi. Pyta: Która droga jest długa? (biała) Która droga jest krótka? (czerwona). Dziecko mające problem z mówieniem – wskazuje drogę. Następnie Rodzic zabiera np. 2 białe paski. Ponownie pyta: Która droga jest długa? Rodzic może też wskazać, np. czerwoną drogę i zapytać: Ta droga jest długa, czy krótka? W tej zabawie, uczymy dziecko pojęć: długa – krótka. 
 
6.Po południu,  proponuje zabawy ruchowe z wykorzystaniem skakanki lub sznurka. Wykonajcie wspólnie wybrane ćwiczenia. 

 


05.05.2020r. (wtorek)
 
 
Temat: Jesteśmy Polką i Polakiem
 
 
1.Oglądanie książek i albumów przedstawiających piękno polskiego krajobrazu: jeziora, morze, góry, lasy, łąki, miasta, wioski. 
Rodzic ogląda z dzieckiem  książki. Pyta, co znajduje się na obrazkach. Zwraca uwagę na piękno przyrody.
 
2.Oglądanie obrazkowej mapy Polski.
Rodzic wskazuje na mapie góry, morze, rzeki, miasta itp.  
 
3.Zabawa ruchowa Polska i jej sąsiedzi.
Dziecko chodzi po pokoju. Kiedy Rodzic wypowie nazwę kraju, w którym mieszkamy - dziecko zatrzymuje się i stoi na baczność, a kiedy wypowie inną nazwę – dziecko nadal spaceruje,  np. Polska (dziecko stoi na baczność), Niemcy (dziecko spaceruje).
 
4.Słuchanie piosenki Jesteśmy Polką i Polakiem. Rozmowa nt. piosenki w oparciu o teledysk:
- Czym podróżowały dzieci po Polsce?
- Co widziały dzieci przez okno? 
- Jesteś chłopcem, czy dziewczynką?
- Pamiętasz, w jakim kraju mieszkasz?
 
5.Pociąg – praca plastyczna. Malowanie farbami pociągu (do wyboru):
 
6.Po południu, proponuje zabawę relaksacyjną Odpoczynek w lesie.
Rodzic prosi, aby dziecko położyło się na plecach i posłuchało jego opowieści z zamkniętymi oczami. W tle słychać ciche dźwięki muzyki:https://www.youtube.com/watch?v=19Czl58l7iU
 
Pewnego dnia postanowiliśmy wybrać się do lasu. Spakowaliśmy nasze plecaki i wyruszyliśmy przed siebie. Wsiedliśmy do pociągu, który zatrzymał się w małej miejscowości. Ponieważ dzień był słoneczny, zrobiliśmy sobie długi spacer po lesie. Nie było w nim nikogo. Słychać było tylko śpiew ptaków i szum drzew. Dotarliśmy na polanę. Rozłożyliśmy koce i zrobiliśmy sobie piknik. Potem położyliśmy się na kocach i obserwowaliśmy, jak na niebie wolno przesuwają się chmury. Zgadywaliśmy, co przypominają… Zasnęliśmy. Po jakimś czasie obudziło nas kapanie kropel deszczu. Szybko zebraliśmy nasze rzeczy i pobiegliśmy na dworzec. Trochę zmokliśmy. Wsiedliśmy do pociągu, który zawiózł nas do Sosnowca. To była fajna wyprawa!
 
Dziecko otwiera oczy i opowiada o swoich wrażeniach (co słyszało, czy to było przyjemne). 
 
 



04.05.2020r. (poniedziałek)
 
 
Temat: Biało – czerwona flaga. 
 
 
1.Słuchanie wiersza W. Bełzy Katechizm polskiego dziecka:  
 
2.Poznanie symboli narodowych Polski. 
Rodzicu, porozmawiaj z dzieckiem nt. naszego kraju: 
- Czy wiesz, w jakim kraju mieszkasz? 
- Kim jesteśmy, jeśli mieszkamy w Polsce? 
- Czy wiesz, jak wygląda flaga Polski? Jakie ma kolory? Pokaż dziecku flagę Polski.https://pl.wikipedia.org/wiki/Flaga_Polski
- Pokaż dziecku godło Polski i zapytaj, czy wie jaki to ptak? 
- Posłuchaj wspólnie z dzieckiem hymnu Polski. Powiedz, że to bardzo ważny utwór dla Polaków. Uświadom dziecku, że podczas jego słuchania należy zachować powagę oraz stać na baczność. https://www.youtube.com/watch?v=AJsWz9SlpfA
 
3.Zabawa ruchowa Biało-czerwone. 
Powiedz dziecku, że urządzimy polowanie na skarby. Nastawiamy minutnik na wybrany przez siebie czas. Dziecko ma za zadanie zgromadzić z otoczenia jak najwięcej przedmiotów w kolorach bieli i czerwieni, a na końcu ułożyć z nich (wspólnie z rodzicem) flagę Polski. 
 
4.Flaga Polski – praca plastyczna. 
Rodzicu wydrukuj flagę Polski z narysowanymi kółkami.https://mojedziecikreatywnie.pl/2016/11/symbole-narodowe-karty-pracy/
Dziecko wypełniania koła czerwoną plasteliną, wykleja bibułą lub odbija palec zamoczony w farbie (do wyboru).
 
5.Po południu:
- zaśpiewajcie piosenkę Zielona trawa, zielony mech,
- obejrzycie krótki scenki – klasyfikowanie zachowań na dobre i złe. Rodzicu, poproś dziecko, aby wskazywało właściwe zachowanie.





Tematyka tygodnia: MOJA MIEJSCOWOŚĆ, MÓJ REGION
 

30.04.2020r. (czwartek)
 
 
Temat: Moja miejscowość. 
 
 
1.Ćwiczenia ortofoniczne na podstawie wiersza B. Szelągowskiej Moja miejscowość.
Rodzic czyta wiersz. Potem pyta dziecko: Czym różnią się domy na wsi od tych w mieście? Jak myślisz mieszkasz w mieście, czy na wsi? Następnie ponownie czyta wiersz, dziecko powtarza fragment tekstu: Da, do, du, da, do, da, w pięknym domu mieszkam ja!
 
Ile bloków stoi w mieście!
Jedne duże, inne małe.
Ten jest żółty, tamten szary,
a te obok – całkiem białe.
Mkną ulicą samochody;
wszędzie pełno zakamarków.
By odpocząć od hałasu,
zawsze można iść do parku.
 
Da, do, du, da, do, da,
w pięknym domu mieszkam ja!
 
Na wsi domów jest niewiele;
spokój zwykle tam panuje.
Za dnia słychać śpiew skowronka,
nocą sowa pohukuje.
Czasem piesek przerwie ciszę,
kiedy biega po ogrodzie.
Kogut pieje, krowa muczy,
kaczka kwacze gdzieś na wodzie.
 
Da, do, du, da, do, da,
w pięknym domu mieszkam ja!
 
Czy to miasto, czy też wioska,
wielkie bloki, małe domy,
najważniejsze, by prócz domu
mieć rodzinę i znajomych!
 
Da, do, du, da, do, da,
w pięknym domu mieszkam ja!
 
2. Miasto, czy wieś? – praca z obrazkiem. 
Wykonajcie zadania na stronie 14. (nie drukuj karty pracy)
https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/oia-a-kp-cz2.pdf
 
3.Zabawa muzyczno – ruchowa Zumba https://www.youtube.com/watch?v=iKeatJK181Q
 
4.Rozmowa z dzieckiem  na temat: Do czego są potrzebne klucze?. Oglądanie różnych kluczy do drzwi (np. klucze od auta, od mieszkania). 
 
5.Zabawa z elementem szukania - Znajdź klucze.
Dziecko odchodzi na chwilę do drugiego pokoju, rodzic chowa klucze. Szukający kieruje się podpowiedziami rodzica, który daje wskazówki doprowadzające do kluczy, np. ciepło, zimno, cieplej, mróz, gorąco, parzy. 
 
6.Klucz - rysowanie po śladzie ołówkiem lub kredką drewnianą
http://www.supercoloring.com/pl/lamiglowki/rysowanie-po-sladzie-i-kolorowanie-klucz
 
7.Po południu, porozmawiaj z dzieckiem nt. Co zrobisz, jak się zgubisz? 
- poproś dziecku, aby się przedstawiło (imię i nazwisko),
- zapytaj dziecko, w jakim mieście mieszka, 
- spróbuj nauczyć dziecko adresu zamieszkania (na początek wystarczy nazwa ulicy).
 
 
 

29.04.2020r. (środa)
 
 
Temat: Domy i domki. 
 
 
1.Oglądanie ilustracji przedstawiających bloki, kamienice, domy. Rozmowa nt. ich wyglądu. Wskazywanie przez dziecko okien, drzwi, balkonu, dachu, komina, schodów, garażu. Próba policzenia przez dziecko pięter w bloku. 
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/slask/sosnowiec-osiedle-juliusz-wypieknieje/xdfwzz0
https://klatka-z-osiedla.flog.pl/wpis/11309508/sosnowiec-osiedle-kisielewskiego
https://sosnowiec.wyborcza.pl/sosnowiec/51,93867,20145816.html?i=0&disableRedirects=true
http://arprojekt.pl/?p=36
 
2.Wysokie i niskie domy – zabawa ruchowa. 
Dziecko chodzi/biega po pokoju. Na sygnał: wysoki dom – zatrzymuje się, podnosi ręce do góry i stoi na palcach, na hasło: niski dom –zatrzymuje się i kuca. 
 
3.W moim mieście słyszę… - zabawa słuchowa. 
Rodzic prosi, aby dziecko przez chwilę było cicho i uważnie słuchało odgłosów wokół. Jeśli ich nie ma (lub są niewyraźne), rodzic może sam je stworzyć (np. postukać w podłogę). Następnie dziecko opo¬wiada, co słyszało. 
 
4.Zabawa Co to za figura?
Potrzebne będą: kartka papieru, nożyczki, ołówek/kredka.
Rodzic wycina koło i kwadrat. Pokazuje figury dziecku i pyta: Co to za figury?
Wyjaśnia dziecku, czym różni się kwadrat od koła. Dziecko liczy rogi i boki kwadratu. 
Następnie mówimy: Rozejrzyj się po pokoju. Czy widzisz jakieś przedmioty w kształcie kwadratu? Dziecko nazywa przedmioty lub wskazuje je palcem. 
Na zakończenie zabawy dajemy dziecku kartkę i ołówek/ kredkę. Prosimy dziecko, aby narysowało koło i kwadrat. 
 
5.Dom – praca plastyczna. 
Dziecko samodzielnie maluje dom farbami, kredkami lub flamastrami (technika dowolna). Może dorysować kwiaty, słońce,  chmury itp.
 
6.Po południu, proponuje:
- zabawę konstrukcyjną - zadanie: Zbuduj 2 wieże – jedną wysoką, a drugą niską. 
- Sadzenie  kwiatków lub innych roślin:
https://mamotoja.pl/ogrodek-na-parapecie,przyroda-artykul,8505,r1p1.html
Postaw kwiaty na balkonie lub w pokoju dziecka. Pozwól dziecku podlać swoją roślinkę. Obserwujcie, jak rośnie i kwitnie. 
 
 



28.04.2020r. (wtorek)
 
 
Temat: Jesteśmy uprzejmi wobec innych! 
  
 
 
1.Słuchanie wiersza Czarodziejskie słowa: 
 
Przepraszam i dziękuję,
magiczne słowa znam
i jeszcze słowo: proszę
przypominam wam!
Dobre wychowanie
to jest ważna sprawa,
grzeczny bądź i miły,
taka moja rada.
Pamiętać zawsze musisz,
gdy obiad smaczny jesz,
że mlaskać nie wypada,
dobrze o tym wiesz.
 
2.Rozmowa nt. wiersza i doświadczeń dziecka:
- Dlaczego nie wolno mlaskać przy obiedzie?
- Jakie magiczne słowa są wymienione w wierszu? (proszę, przepraszam, dziękuję)
- Czy wiesz, kiedy należy stosować słowo: przepraszam? Kiedy mówimy: proszę? Kiedy powiemy: dziękuję?
Rodzicu, wyjaśnij to dziecku. Podaj konkretne przykłady. Na koniec, powiedz dziecku, że trzeba być uprzejmym wobec innych. 
 
3.Zabawa Odczaruje mnie grzeczne słowo.
Dziecko spaceruje z książką na głowie. Jeśli książka upadnie, dziecko jest zaczarowane – stoi nieruchomo. Rodzic pełniący rolę wróżki, może odczarować dziecko – podaje mu książkę i mówi słowo proszę. Dziecko musi odpowiedzieć: dziękuję – wtedy jest odczarowane. Zabawę powtarzamy kilka razy. Jeśli dziecko ma problem z mówieniem, odpowiada poprzez skinienie głową. 
 
4.Zabawa badawcza Co jest słodkie, a co słone?
Potrzebne będą: dwie szklanki z ciepłą wodą, łyżeczka, trochę soli i cukru.
Dziecko wsypuje produkty do szklanek i miesza je. Rodzic pyta: Dlaczego cukier i sól zniknęły? Dziecko próbuje wyciągnąć wniosek. Następnie Rodzic pyta: Gdzie jest woda z cukrem? Gdzie jest woda z solą? Dziecko wskazuje szklanki. Jak myślisz, woda z cukrem jest słodka, czy słona? Dziecko odpowiada. Gdyby miało problem z odpowiedzią, próbuje wodę z cukrem. Jeśli dobrze odpowiedziało, nie próbuje. To teraz zamknij oczy. Rodzic zamienia szklanki i mówi: Otwórz oczy. Gdzie jest woda z cukrem? Po czym możemy to poznać? (po spróbowaniu). Dziecko próbuje powstałych roztworów, określając ich smak.
 
5.Nauka trzeciej zwrotki piosenki Zielona trawa, zielony mech. Spróbujcie zilustrować piosenkę ruchem wg własnego pomysłu. 
https://www.youtube.com/watch?v=qoAwQ9WCWSM
 
6.Podczas poobiedniego odpoczynku, proponuje oglądanie krótkich bajek edukacyjnych nt. dobrych manier: Mówimy dzień dobry, Jak mieć czysty nos?
https://www.youtube.com/watch?v=6-pu4vE75ZY
https://www.youtube.com/watch?v=VcPIf2s2Gis


 
27.04.2020r. (poniedziałek)
 
 
Temat: Moja miejscowość mnie zachwyca!  
 
 
1.Oglądanie ilustracji i widokówek przedstawiających miasto Sosnowiec. Rozpoznawanie znanych miejsc i zabytków. 
Rodzic ogląda wspólne z dzieckiem ilustracje, widokówki, albumy. Nazywa ważniejsze obiekty. Mówi dziecku, jak nazywa się miasto
, w którym mieszkają. Następnie pyta: Co najbardziej Ci się podoba w naszym mieście?
https://www.polskieszlaki.pl/sosnowiec.html
http://sadurski.com/sosnowiec-ciekawostki/
 
2.Zabawa Zaklaszcz tak jak ja! - rytmiczne powtarzanie z jednoczesnym klaskaniem. 
Rodzic pyta dziecko: Jak nazywa się miasto, w którym mieszkamy? Następnie Rodzic wyklaskuje słowo Sosnowiec, dzieląc go rytmicznie na sylaby. Potem wspólnie z dzieckiem wykonuje to ćwiczenie. Możecie wypowiadać słowo Sosnowiec głośno, cicho, szeptem, wolno, szybko.
 
3.Moja miejscowość – zabawa ruchowa. 
Dziecko chodzi po pokoju. Kiedy Rodzic klaśnie i wypowie nazwę miejscowości, w której mieszkają, dziecko podskakuje, a kiedy wypowie inną nazwę – dziecko kuca,  np. Sosnowiec (dziecko podskakuje), Kraków (dziecko kuca).
 
4.Ćwiczenia logopedyczne usprawniające narządy mowy z wykorzystaniem lusterka.
Rodzic demonstruje prawidłowe wykonywanie ćwiczeń, dziecko powtarza. 
- Samochód – dziecko naśladuje jazdę samochodem: czubek języka przesuwa po podniebieniu od zębów w stronę gardła, kilkakrotnie powtarzając ten ruch.
- Blok – w bloku winda kursuje raz w górę, raz w dół. Dziecko wysuwa język lekko do przodu i dotyka nim raz górnych zębów, raz dolnych. 
- Domy – dziecko ogląda domy, dotyka czubkiem języka każ¬dego zęba na górze i każdego zęba na dole. 
- Zamknięte drzwi – dziecko zamyka buzię, językiem próbuje „wypchać policzki”.
- Chodzę po chodniku – dziecko czubkiem języka wykonuje koliste ruchy po górnej i po dolnej wardze (oblizuje je).
 
5.Moje miasto – zabawa konstrukcyjna z wykorzystaniem  klocków, trasy, aut, ludzików, zwierzątek. Dziecko buduje z klocków (różnego rodzaju i różnej wielkości) miasto. 
 
6.Po południu, proponuje kolorowankę - W moim mieście jest czysto.
https://www.istockphoto.com/pl/wektor/kolorowanka-motyw-1-pojemnik-na-%C5%9Bmieci-gm497262502-79022833
https://miastodzieci.pl/kolorowanki/dziewczynka-wyrzuca-smieci/
 
 





Tematyka tygodnia: DBAMY O PRZYRODĘ


24.04.2020r. (piątek)
 
Temat: Jestem przyjacielem przyrody

 

 
1.Słuchanie wiersza B. Formy Dzieci dbają o środowisko. 
 
W zgodzie z przyrodą 
żyją wszystkie dzieci. 
Kochają jasne słonko, 
które na niebie świeci. 
Nie łamią gałęzi, 
dbają o rośliny,
podczas wycieczek do lasu 
nie płoszą zwierzyny. 
Często też dorosłym 
dobry przykład dają – 
w wyznaczonych miejscach 
śmieci zostawiają!
 
2.Rozmowa nt. wiersza:
- Jak dzieci dbają o przyrodę? 
 
3.Quiz przyrodniczy:
Rodzic mówi zdania. Dziecko potwierdza prawidłową odpowiedź - wstając, a nieprawidłową – siedząc:
- Śmieci powinno się wyrzucać do kosza (prawda - dziecko wstaje),
- Woda do picia powinna być brudna (nieprawda – dziecko siedzi),
- W lesie wolno krzyczeć,
- Kwiaty trzeba podlewać, 
- Nad morzem jest czyste powietrze.
 
4.Praca plastyczna Stwórz coś z odpadów. Propozycje prac plastycznych  - slajd nr 25 (numer w prawym górnym rogu) 
https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/npoia-tablice.pdf
 
5.Zabawy twórcze z wykorzystaniem gazet lub ulotek reklamowych.
Rodzic daje dziecku stare gazety i zadaje pytanie: Co możemy zrobić z tej gazety? Dziecko podaje pomysły. Rodzic i dziecko wspólnie je wykonują, np. rolują gazetę, tworząc lunetę - oglądają przez nią świat, dmuchają na gazetę trzymaną w jednej dłoni, zgniatają ją w kulkę i podrzucają do góry (albo rzucają do celu), roz¬wijają gazetę i ją prostują, kładą na podłodze i przeskakują przez gazetę obunóż, szeleszczą gazetą, kładą gazetę na podłodze i uderzają w nią – najpierw dłońmi, później paluszkami.
 
6.Po południu, zachęcam do nauki drugiej zwrotki piosenki Zielona trawa, zielony mech.
 
 

23.04.2020r. (czwartek)
 
Temat: Świeże powietrze
 
 
1. Zabawa badawcza Gdzie jest powietrze? 
Potrzebne będą: balony, chusteczka higieniczna, woreczek foliowy.
 
Rodzic pyta: Jak myślisz, gdzie jest powietrze? Czy możemy zobaczyć powietrze? Wykonamy teraz kilka doświadczeń i sprawdzimy to:
- nadmuchiwanie balonów (przez dziecko i Rodzica) – obserwowanie powiększania się balonów, wypuszczanie powietrza z balonów
w kierunku własnej twarzy. Rodzic pyta: Jak myślisz, dlaczego ten balon rośnie? 
- dziecko trzyma w ręce chusteczkę higieniczną i dmucha na nią. Rodzic pyta: Jak myślisz, dlaczego ta chusteczka porusza się?
- dziecko wciąga powietrze nosem i wypuszcza ustami (przed ustami trzyma dłoń) – Rodzic pyta: Co czujesz na dłoni?
- rodzic trzyma w ręce woreczek foliowy i łapie nim powietrze (można związać woreczek). Pyta dziecko: Jak myślisz, co jest w środku?
 
Rodzic wyjaśnia, że powietrza nie możemy zobaczyć, ani powąchać. Powietrze można poczuć, ale tylko wtedy, gdy porusza się jako wiatr. Podkreśla znaczenie powietrza dla życia ludzi, zwierząt, roślin. Mówi także, że powietrze może być czyste lub zanieczyszczone.  
 
2. Rozmowa o zanieczyszczaniu powietrza przez ludzi na podstawie obrazka.
Rodzic rozmawia z dzieckiem o tym, jak ludzie zanieczyszczają powietrze.  
https://pomorski24.com/2018/04/20/podsumowanie-konkursu-plastycznego-pt-czyste-powietrze-wokol-nas/
Na koniec, Rodzic pyta: Jak myślisz, gdzie możemy się wybrać, żeby pooddychać świeżym powietrzem? (do lasu, na łąkę, na wieś, nad morze, w góry)
 
3. Nauka pierwszej zwrotki i refrenu piosenki Zielona trawa, zielony mech.
Powiedz dziecku, że wybierzecie się na zaczarowaną łąkę – tu powietrze jest czyste,
jest zielono, kolorowo, czuć zapach kwiatów i trawy. Posłuchajcie piosenki, spróbujcie zilustrować ją ruchem. 
https://www.youtube.com/watch?v=qoAwQ9WCWSM
 
4. Zabawa z wykorzystaniem zmysłu węchu: Co to za zapach? 
Rodzic zakrywa dziecku oczy (można wykorzystać apaszkę). Dziecko wącha zapachy wydzielane przez różne substancje, np. tulipany, rzeżucha, skórka pomarańczy lub cytryny, mydło, kawa, ciastka, perfumy i odgaduje, co to za zapach. 
 
5. Zabawy ruchowe z wykorzystaniem balonów. Wykonajcie wspólnie wybrane ćwiczenia:
https://www.youtube.com/watch?v=kCWrTLSDEOs
 
6. Po południu, proponuje wykonanie kwiatka. Łodygę, liście i trawę dziecko maluje farbami. 
https://zszywka.pl/p/kwiaty-z-raczek-8436135.html

 
22.04.2020r. (środa)
 
Temat: Dbamy o rośliny!

 
 
1. Oglądanie ilustracji przedstawiającej ogrody. Zwrócenie uwagi na szanowanie roślin-kwiatów, krzewów, drzew. 
https://www.kapias.pl/pl/ogrody/534/ogrody-do-zwiedzania-1
https://www.mojpieknyogrod.pl/artykul/warzywa-i-kwiaty-kolorowa-mieszanka
Rozmowa nt. Który ogród najbardziej Ci się podoba? Dlaczego? Jak myślisz, czy wolno deptać kwiaty w tym ogrodzie? A wolno zrywać liście z drzew albo łamać gałęzie? Dlaczego? Jak myślisz, jak trzeba dbać o rośliny? Co jest nam potrzebne do pracy w ogrodzie? (narzędzia ogrodnicze)
 
2. Zabawa Poznajemy narzędzia ogrodnicze z wykorzystaniem ilustracji:
Dziecko ogląda obrazki i nazywa przedstawione narzędzia ogrodnicze. Rodzic wyjaśnia dziecku, do czego one służą. 
https://mojemontessori.com/narzedzia-ogrodowe-dla-dzieci/
https://www.zielonezabawki.pl/product-zun-25334-Narzedzia-ogrodnicze-dla-dzieci-Zielony-niezbednik-63892-Goki-zabawy-w-plenerze.html
http://fanbiedronki.pl/gazetka/2014.04.28.inspiracje.majowka/6176,Narzedzia,ogrodowe,dla,dzieci
 
3. Zabawa ruchowo – naśladowcza  Prace w ogrodzie: 
Rodzic razem z dzieckiem naśladują czynności osób pracujących w ogrodzie np.: kopanie grządek, podlewanie kwiatów, grabienie, sianie, przycinanie gałązek, wąchanie kwiatów (wdech nosem, wydech ustami).
 
4. Zabawa matematyczna  Kwiaty w ogrodzie. Przeliczanie kwiatów w zakresie 5. 
Potrzebujecie: 10 kolorowych kwiatów (można je zastąpić klockami, guzikami),  2 kostki do gry. Zaklejamy na kostkach 6 oczek. 
 
- Dziecko rzuca najpierw jedną kostką, liczy głośno oczka (pamiętaj: mówimy "jeden",  a nie "raz"). Bierze do ręki tyle kwiatków (klocków), ile jest oczek na kostce. Gdy wypadnie zaklejona część kostki, mówimy dziecku, że nie bierze kwiatków. Musi za to np. skoczyć obunóż 5 razy, zaklaskać 5x, tupnąć 5x, pokazać 5 palców itp. 
- Następnie dajemy dziecku 2 kostki (w tej części zabawy, jak dziecko wyrzuci zaklejoną cześć na kostce (czyli 6), nie wykonuje żadnych ćwiczeń ruchowych). Dziecko rzuca kostkami. Liczy, ile jest oczek na jednej kostce, np. 2 (bierze 2 kwiatki), ile jest oczek na drugiej kostce, np. 5 (bierze 5 kwiatków). Pytamy: gdzie jest więcej kwiatków? Dziecko wskazuje na 5. Gdy wypadnie, np. 5 oczek  na jednej kostce, a na drugiej zaklejona część (czyli nic), to również zadajemy pytanie. W tej zabawie utrwalamy pojęcia: więcej, mniej, tyle samo.  
 
5. Ćwiczenia graficzne Łopata:
Dziecko rysuje ołówkiem lub kredką drewnianą (nie świecową) po śladzie. 
http://www.supercoloring.com/pl/lamiglowki/rysowanie-po-sladzie-i-kolorowanie-lopata
 
6. Zabawy ruchowe z nietypowymi przyborami. Wykonajcie wspólnie wybrane ćwiczenia ruchowe.
https://www.youtube.com/watch?v=1JE_-hP1omo
 
7. Po południu:
- obejrzycie bajkę edukacyjną W kontakcie z naturą  https://www.youtube.com/watch?v=zleExE18fqQ
- zróbcie Wiosenne porządki. Dziecko wykonuje drobne prace porządkowe: podlewa z mamą kwiaty, obrywa zeschnięte liście, wyciera kurz z liści wilgotną ściereczką. 
 



21.04.2020r. (wtorek)
 
Temat: Wypoczynek nad wodą
 
1. Wprowadzenie w dzisiejszą tematykę – wypowiedź dziecka nt. czystej i brudnej wody. 
Potrzebne będą: dwa słoiki, brązowa lub czarna farbka, ewentualnie trochę ziemi. 
Rodzic nalewa do słoików wody. W jednym słoiku woda jest czysta, w drugim brudna (zabarwiona farbą lub zabrudzona ziemią). Dziecko ogląda wodę w słoikach. Zastanawia się, gdzie jest czysta woda, a gdzie brudna. Rodzic zadaje pytanie: Z którego słoika napiłabyś/napiłbyś się wody? Dlaczego? W której wodzie wykąpałabyś się/wykąpałbyś się? Dlaczego?
Obejrzyjmy teraz obrazki przedstawiające czystą i brudną wodę w przyrodzie.
 
2. Rozmowa na podstawie obrazków przedstawiających zanieczyszczoną wodę.
Dziecko wypowiada się na temat obrazków (swoich odczuć) i zastanawia się, co mogło być przyczyną zanieczyszczeń wody.
(slajd nr 1, 3, 4, 7, 11)
https://www.edukator.pl/zanieczyszczenia-wody,presentation,bccefbad25f5ee5225dddc0cca800035f06bf60e.html
 
3. Oglądanie obrazków przedstawiających czystą wodą: 
https://www.national-geographic.pl/galeria/10-najpiekniejszych-jezior-w-polsce/10-najpiekniejszych-jezior-w-polsce
http://www.apartament-mielno.eu/pl/galeria/20-baltyk.html
https://pl.depositphotos.com/57593991/stock-photo-rzeka-grska-rzeka-dunajec-woda.html
Rozmowa nt. Jak myślisz, dlaczego tak ważne jest, aby woda była czysta? Myślisz, że zwierzęta potrzebują czystej wody?
Czy musimy oszczędzać wodę? Dlaczego?
 
4. Ćwiczenia oddechowe z wykorzystaniem wody:
Potrzebne będą: słomka, miska lub butelka z wodą.
Dziecko siada przy stole. Otrzymuje miskę z wodą i słomkę. Według instrukcji Rodzica dziecko próbuje zrobić fale na wodzie
(dmucha delikatnie na powierzchnię wody) lub 
puszcza bąbelki (zanurza słomkę i dmucha).
 
5. Osłuchanie z piosenka Zielona trawa, zielony mech:
https://www.youtube.com/watch?v=qoAwQ9WCWSM
Podczas refrenu piosenki, dziecko naśladuje żabkę. 
 
6. Po południu proponuje:
- ćwiczenia relaksacyjne – słuchanie szumu wody: https://www.youtube.com/watch?v=YqKonyEqs7I
- oglądanie i omówienie obrazków, wybranie jednego z nich i pokolorowanie go:https://www.mpwik.com.pl/download.php?id=803
 
 

 
20.04.2020r. (poniedziałek)
 
 
Temat: Segregujemy śmieci 

 
1. Rodzicu, przeczytaj dziecku zagadkę: 
O porządek trzeba dbać, wiedzą o tym także dzieci. 
Do odpowiednich worków każdy wrzuca… (śmieci)
 
Powiedz dziecku, że dzisiaj będziemy mówić o segregowaniu śmieci. 
 
2. Przeczytaj, dziecku opowiadanie E. Stadtmüller Smok Segregiusz. 
 
Smok Segregiusz był sympatycznym bajkowym smokiem. Uwielbiał bawić się tym, co inni uwa¬żali za śmieci. Kartonowe pudełka zamieniał w domki dla lalek albo zamki. Plastikowe butelki oklejał błyszczącą folią i wykorzystywał jako wieże albo robił z nich rakiety. Kolorowe zakrętki ustawiał jako pionki w grach planszowych, które sam wymyślał. Z puszek robił grzechotki, ze starych rę¬kawiczek – maskotki… Nigdy się nie nudził! Zazwyczaj chodził uśmiechnięty, a gdy wpadał na jakiś ko¬lejny pomysł – podskakiwał z radości. Jednego Segregiusz nie mógł zrozumieć. Gdy widział powyrzucane byle gdzie papierowe torebki, puszki czy reklamówki, w jego oczach pojawiał się smutek!
– Czemu ludzie wyrzucają takie wspaniałe zabawki? – myślał. – Jeśli już nie chcą się nimi bawić, to przecież są pojemniki na papier, metal czy szkło. Na pewno ktoś wie, jak takie skarby wykorzystać…O, znów ktoś pomylił trawnik ze śmietnikiem i park nie jest już taki ładny jak był. Czy naprawdę tak trudno trafić papierkiem do kosza?
– Czy myślisz o tym samym co ja? – spytała wróżka Gwiazduszka, która pojawiła się nie wiadomo skąd i przysiadła obok smoka, na ławeczce.
Segregiusz spojrzał na porozrzucane wszędzie śmieci i westchnął ciężko.
– Wymyśl jakąś zabawę, która nauczy wrzucania papierków do kosza – zaproponowała Gwiazduszka – a ja postaram się, aby ten pomysł przyśnił się jakiemuś dziecku.
– Spróbujmy – zgodził się smok. 
– Tato, tato! – zawołał Olek, gdy tylko otworzył oczy. – Śniło mi się, że wygrałem wielki turniej.
– Rycerski? – zainteresował się tato.
– Jasne, że rycerski – kiwnął głową Olek. – Miałem na sobie srebrną zbroję, hełm z pióropuszem i walczy¬łem… ze śmieciami. 
– Z czym? – oczy taty zrobiły się okrągłe ze zdumienia.
– Te śmieci chciały zasypać cały świat, a ja im na to nie pozwoliłem – oświadczył dumnie rycerz z przed¬szkolnej grupy Zajączków. 
– Jestem z ciebie dumny – oświadczył tato i uścisnął Olkowi rękę.
– Ten bałagan na trawnikach to rzeczywiście problem – rozmyślał, jadąc do pracy. Tata Olka akurat projektował nową szkołę, a jego kolega – architekt krajobrazu – myślał nad tym, jak urządzić plac zabaw dla przedszkolaków i park pełen atrakcji sportowych dla starszych  dzieci.
– Tylko pamiętaj o koszach na śmieci! – przypomniał tato koledze. Pan Zbyszek kiwnął głową i po paru godzinach przyniósł gotowe szkice. Kosze w kształcie smoków, rakiet, wież fantastycznie pasowały do sportowych boisk i huśtawek.
– Niech dorosłych uczą dzieci, gdzie wyrzucać trzeba śmieci! – podsumował jego pracę tato Olka. 
 
3. Porozmawiaj z dzieckiem nt. opowiadania i dbania o przyrodę:
- Co lubił robić smok Segregiusz?
- Co smuciło smoka?
- Jaki sen miał Olek?
- Dlaczego należy wyrzucać śmieci do kosza? Pokaż dziecku kolorowe kosze: http://drytac.pl/segregowanie-smieci-jestem-za/
- W jaki sposób możemy chronić przyrodę?(należy wyrzucać śmieci do odpowiednich koszy, możemy wykorzystać rzecz, którą chcemy wyrzucić do czegoś innego, np. zakrętki to pionki do gry). 
 
4. Zabawa ruchowo – naśladowcza  Jesteśmy lwami. https://www.youtube.com/watch?v=BEu1WLjOokY
 
5. Zabawa Segregujemy klocki:
Rodzic rozkłada na podłodze klocki (parę klocków w różnych kolorach, np. 5 czerwonych, 3 zielone, 2 niebieskie, 2 żółte, 1 pomarańczowy, 4 czarne). Mówi, że to będą śmieci. Dziecko segreguje klocki wg koloru. Rodzic mówi: Popatrz na te śmieci. Jest ich dużo. Jak myślisz, których śmieci jest najwięcej? (dziecko wskazuje palcem i mówi kolor). Których śmieci jest najmniej? (dziecko wskazuje palcem i mówi kolor). A jak myślisz, których śmieci jest tyle samo? (dziecko wskazuje palcem i mówi kolory). Następnie Rodzic, wskazuje na klocki i mówi: Zobacz, tych klocków (śmieci) jest najwięcej, tych jest najmniej, a tu mamy tyle samo. 
 
6. Ćwiczenia grafomotoryczne Ptaszek:
Potrzebne będą: kartka papieru, ołówek. Rodzicu, otwórz plik z kartami na stronie 9: https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/oia-a-kp-cz2.pdf  (nie trzeba drukować karty pracy).   Odrysuj cztery ptaszki wg wzoru. Zapytaj dziecko, czego brakuje ptaszkom. Powiedz mu, aby dorysowało to, czego im brakuje. 
 
7. Po południu, obejrzyjcie wspólnie bajkę edukacyjną Śmieci: https://www.youtube.com/watch?v=RV5IBJGAypY Rodzicu, wyjaśnij dziecku niezrozumiałe słowa, np. recykling. 
 


W dniach od 14.04. – 17.04.2020r. zaplanowałam tematykę "Wiosna na wsi"
 

17.04.2020r. (piątek)
 
Temat: Na wsi jest wesoło, tyle zwierząt wkoło!
 
 
1. Rozwiazywanie zagadek słownych o zwierzętach z wiejskiego podwórka: 
- Kolorowe ma piórka, woła: kukuryku i mieszka z kurami w kurniku. (kogut)
- Mieszka w chlewiku i głośno kwiczy: kwiku, kwiku. (świnia)
- Znosi jajka i, choć nie szczerozłote, to właśnie do niej idziesz, gdy na jajecznicę masz ochotę. (kura)
- Ciężko pracuję na wsi cały dzień. Odpoczywam w stajni i nie jestem leń. (koń)
- Dobre ma zwyczaje – ludziom mleko daje. ...(krowa)
- Tak cichutko chodzi, że go nikt nie słyszy, i dlatego bardzo boją się go myszy. ...(kot)
 
2. Ćwiczenia oddechowe Piórko 
Dziecko dmucha na piórko tak, aby nie spadło na podłogę. Jeśli nie mają Państwo piórka, dziecko trzyma w ręce chusteczkę higieniczną i dmucha na nią – raz mocnym, a raz lekkim strumieniem powietrza. 
 
3. Zabawa Kto nam to dał? 
Rodzic kładzie na stole, np. mleko, ser, jajko, wełnę, piórko, szynkę. Dziecko bierze do ręki 1 produkt/rzecz i próbuje zgadnąć, od jakiego zwierzątka pochodzi. 
 
4. Praca plastyczna: Konik lub Owieczka (do wyboru):
- owieczka –potrzebne będą: kartka papieru, płatki kosmetyczne, papier kolorowy, klej, kredki. Praca wg wzoru: 
https://www.pinterest.de/pin/614037730415112634/
- konik- potrzebne będę: kolorowanka przedstawiająca konie, suche pastele lub kredki, wełna pocięta na kawałki, klej. Dziecko paluszkiem rozciera pastele (jeśli nie mają Państwo pasteli, dziecko koloruje konie kredkami), następnie smaruje klejem ogon i grzywę konia, i nakleja kawałki wełny.https://www.e-kolorowanki.eu/zwierzeta/maly-i-duzy-kon-kolorowanka/
http://www.supercoloring.com/pl/kolorowanki/kon
 
5. Zabawy ruchowe kształtujące prawidłową postawę ciała:  
https://www.youtube.com/watch?v=2BQCcIjudZ8
 
6. Po południu, proponuje:
-  oglądanie bajki pt. Trzy świnkihttps://www.youtube.com/watch?v=gwBCOr24nuo
- utrwalenie zdobytych wiadomości poprzez pracę w książeczce dla 3 – latka https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/oia-a-kp-cz2.pdf  Rodzicu, otwórz plik z kartami na stronie 12 i 13. Wykonaj z dzieckiem zadania (bez konieczności drukowania kart pracy). Na zakończenie, poproś dziecko o recytację wiersza – Kurki trzy.  
 



16.04.2020r. (czwartek)
 
Temat: Co słychać na wsi? 
 
 
1. Oglądanie bajki edukacyjnej Gdzie ja mieszkam? 
Poznawanie nazw domów, w których mieszkają zwierzęta z gospodarstwa domowego
https://www.youtube.com/watch?v=1PD3jNhefUA
 
2. Zabawa – Kto gdzie mieszka?
Rodzic pyta dziecko: Gdzie mieszka …?  Dziecko nazywa dom zwierzątka. Np. Gdzie mieszka kura? W kurniku.
Jeśli macie w domu grę edukacyjną ze zwierzętami wiejskimi, pograjcie w nią wieczorem. 
 
3. Rozwiązywanie zagadek słuchowych. Czyj to głos? 
Dziecko słucha odgłosu zwierzątka z gospodarstwa domowego i zgaduje, czyj to głos
.https://www.youtube.com/watch?v=tj2ccM-9kF0 
Dziecko ogląda prezentację po rozwiązaniu zagadek.
 
4. Zabawa muzyczno – ruchowa do piosenki Zygzaki fajne są https://www.youtube.com/watch?v=Twc7suv_Om0
 
5. Praca plastyczna Krówka.
http://www.kreatywniewdomu.pl/2015/08/o-rigami.html
 
6. Po południu, proponuje:
- przeczytanie dziecku bajki pt. Brzydkie kaczątko
-  zabawę konstrukcyjną na dywanie z wykorzystaniem plastikowych lub pluszowych zwierzątek. Zadanie: zbuduj domy dla zwierzątek.
- utrwalanie wierszyka Kurki trzy.

 
 

15.04.2020r. (środa)
 
Temat: Zwierzęta na wsi 
 
1. Przeczytaj dziecku bajkę ortofoniczną:  W zagrodzie Małgosi - E. Michałowskiej
Rodzic czyta dziecku bajkę. Następnie mówi mu, że przeczyta bajkę raz jeszcze… Tym razem nie będzie naśladować głosu zwierzątka. To będzie robić dziecko. 
 
Wieczorem w zagrodzie cioci Małgosi, 
każde zwierzątko o jedzenie prosi:
Piesek szczeka: Hau, hau, hau.
Kotek miauczy: Miau, miau, miau.
Kura gdacze: Ko, ko, ko.
Kaczka kwacze: Kwa, kwa, kwa.
Gąska gęga: Gę, gę, gę.
Ona też chce najeść się.
Owca beczy: Be, be, be.
Koza meczy: me, me, me.
Indor gulgocze: Gul, gul, gul.
Krowa ryczy: Mu, mu, mu.
Konik parska: Prr, prr, prr.
A pies warczy: Wrr, wrr, wrr.
I tak gra orkiestra ta gra,
aż Małgosia jeść im da.
 
2. Rodzicu, obejrzyj z dzieckiem książki tematycznie związane ze zwierzętami żyjącymi na wsi. Nazywajcie dorosłe i młode zwierzęta. Jeśli nie macie takich książek, obejrzycie krótką prezentację:https://www.youtube.com/watch?v=JGtV5J4C9PM
 
3. Zabawa ruchowa Konik – kura - pies
Dziecko naśladuje zwierzątka i ich głosy. Konik- kląskanie, dziecko biega, na chwilę staje – uderza kopytkiem – nogą o podłogę, kurka – ko,ko,ko, dziecko kuca, ręce zgięte w łokciach (skrzydełka), pies – szczekanie, dziecko chodzi na czworakach.
 
4. Zabawa Ile dzieci ma…?
Rodzicu, pokaż dziecku kolorowanki. Zapytaj dziecko, ile dzieci ma świnka, owieczka, kura i klacz. Następnie, zapytaj: kto ma najwięcej, a kto najmniej dzieci?
https://miastodzieci.pl/kolorowanki/swinki/
https://miastodzieci.pl/kolorowanki/owce/
https://miastodzieci.pl/kolorowanki/kury/
https://miastodzieci.pl/kolorowanki/klacz-i-zrebie/
Jeśli dziecko ma plastikowe, czy gumowe zwierzątka gospodarstwa domowego poproś je, aby posegregowało zwierzątka wg rodzaju. Następnie, powiedz, żeby policzyło zwierzątka z każdego rodzaju. Po południu, dziecko może pokolorować wybraną kolorowankę.
 
5. Zabawy ruchowe z wykorzystaniem poduszekhttp://www.kreatywniewdomu.pl/2020/03/zabawy-ruchowe-w-domu.html
 

 
 

 
14.04.2020r. (wtorek)
 
 
Temat: Zwierzęta na wsi 
 
1. Oglądanie bajki edukacyjnej o zwierzętach gospodarstwa domowego
:https://www.youtube.com/watch?v=hyPhZrWjbGA
 
2. Rozmowa nt. bajki:
- jakie zwierzęta możemy spotkać na wsi?
- powiedz mi, jaki odgłos wydaje krowa (muu)? Rodzicu, podaj dziecku kilka przykładów zwierząt, np. kura (ko, ko), kaczka (kwa, kwa), pies (chał, chał) itd.
 
3. Zabawa muzyczno – ruchowa do piosenki Jedna rączka, druga rączka.
 https://www.youtube.com/watch?v=RPt24yOqJ0w
 
4. Zabawa Ile nóg ma…? 
Rodzic pyta dziecko: Ile nóg ma koń? Dziecko odpowiada: cztery. Rodzic podaje kilka nazw zwierząt.  Jeśli dziecko ma problem z odpowiedzią na pytanie, proszę pokazać mu obrazek zwierzątka. Dziecko paluszkiem pokazuje nogi zwierzątka i głośno je liczy. (mówimy: "jeden, dwa", a nie "raz, dwa"). Dzieci , które mają problem z mówieniem, pokazują na paluszkach odpowiedź. 
 
5. Ćwiczenia graficzne Piesek/Kotek – kolorowanie wybranego obrazka kredkami drewnianymi. Rodzicu, zwróć uwagę na prawidłowe trzymanie kredki i właściwą pozycję podczas rysowania.  Do wyboru:
https://www.e-kolorowanki.eu/zwierzeta/piesek-kolorowanka/
https://www.e-kolorowanki.eu/zwierzeta/kotek-kolorowanka-dla-dziecka/
 
6. Po południu, proponuję naukę wierszyka Kurki trzy:
Były sobie kurki trzy, co na spacer sobie szły.
Jedna - gruba, druga- chuda, a ta trzecia - oczkiem mruga. (pokazujemy na paluszkach)
I tak sobie kurki trzy, tupiąc głośno na spacer szły.
 
 






W dniach od 06.04. – 10.04.2020r. zaplanowałam tematykę "Nadchodzi Wielkanoc"


10.04.2020r. (piątek)
 
Temat: Wielkanocne motywy 
 
1. Co związane jest z Wielkanocą? - rozwiązywanie zagadek słownych
 
- Upieczony w piekarni, pachnący i świeży. Mama go pokroi, masłem posmaruje i pyszne kanapki z niego przygotuje. (chleb)
- Leży w koszyczku obok baranka malowana we wzorki świąteczna... (pisanka)
- Idą dzieci z kościoła przez wąskie uliczki. Uśmiechają się do siebie, bo niosą wielkanocne....(koszyczki)
- Piesek wesoło przy koszyczku hasa, lecz nic z tego nie będzie. Nie dla psa... (kiełbasa)
- Stoi bielutki obok pisanek nasz wielkanocny... (baranek)
 
2. Jajko na łyżce – zabawa ruchowa 
Potrzebne będą: łyżka, jajko ugotowane na twardo. Rodzic wyznacza miejsce startu i mety (np. od drzwi do okna).
Dziecko ma przenieść jajko na łyżce tak, aby nie spadło ono z łyżki. 
 
3. Ćwiczenia logopedyczne usprawniające narządy mowy. Rodzic demonstruje ćwiczenia, a dziecko go naśladuje.  Powiedz dziecku: 
Zrób – Jajko ze swojej buzi – dziecko otwiera i zamyka wargi, układa je tak, aby były zaokrąglone jak jajko, 
Narysuj językiem jajeczko– dziecko rysuje językiem kółeczka, przesuwając jego czubek po górnej i po dolnej wardze.
Twój język to skaczące jajeczko – dziecko naśladuje kląskanie (konika)
 
4. Pisanka – praca plastyczna, przestrzenna. 
Potrzebne będą: jajko ugotowane na twardo, farby lub flamastry. 
Dziecko otrzymuje jajko ugotowane na twardo. Maluje na nim wzorki farbami lub flamastrami. 
 
5. Zabawa muzyczno – ruchowa  do muzyki poważnej - Taniec kurcząt w skorupkach M. Musorgski. 
Naśladowanie kurczaczków wg własnego pomysłu lub z filmu. https://www.youtube.com/watch?v=_tIGCNJWqVw
 
6. Po południu, proponuje:
- wykonanie doświadczenia Gumowe jajko  https://www.youtube.com/watch?v=8ywdW2eRyTE Dzieci bardzo lubią to doświadczenie:)
Rodzicu, powiedz dziecku, że nie wolno jeść tego jajka. Postaw kubek z jajkiem wysoko, żeby dziecko nie miało możliwości dotykania go. 


 

 
 
Zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych  życzą:  P. Dyrektor, P. Ola, P. Justyna i P. Monika :-)






09.04.2020r. (czwartek)
 
Temat: Wielkanocne świętowanie 
 
1. Rodzicu, przeczytaj dziecku wiersz B. Szelągowskiej Wielkanocny stół. 
 
Nadchodzi Wielkanoc.
Czas wielkiej radości!
Już stół wielkanocny
czeka na swych gości.
Pełno na nim potraw:
kiełbaska i żurek,
baba lukrowana,
tuż obok ciasto - mazurek…
Dom pachnie czystością,
porządki skończone.
Czas na odpoczynek.
Wszystko już zrobione!
Koszyczek na stole,
a spośród pisanek,
jak każe tradycja,
wystaje baranek!
 
2. Porozmawiaj z dzieckiem na temat utworu i zbliżających się świąt:
- Jakie potrawy znajdują się na wielkanocnym stole?
- Dlaczego ludzie sprzątają przed świętami w domach?
 
3. Pobaw się z dzieckiem, wykonajcie wybrane ćwiczenia ruchowe. Zachęcam do zabawy tatusiów :)
https://www.youtube.com/watch?v=FacAJxiIzh4&feature=emb_rel_end

 
4. Zaproponuj dziecku wspólne wykonanie Zajączka. Rodzic wycina odrysowaną rękę. Możecie zrobić kilka kolorowych zajączków
i później bawić się w teatrzyk. https://www.youtube.com/watch?v=A8agxSu4hNs&feature=youtu.be
 
5. Po południu, zachęcam do zabawy przy piosence  Jedna rączka, druga rączka. Śpiewaliśmy ją w przedszkolu, dziecko powinno pamiętać ruchy. Jeśli coś zapomniało, wymyślcie nowe:)
https://www.youtube.com/watch?v=RPt24yOqJ0w

 


08.04.2020r. (środa)
 
Temat: Zwierzęta z wielkanocnego koszyka
 
 
1. Rozmowa nt.: Co znajduje się w koszyczku wielkanocnym?
 
Rodzic pokazuje dziecku zdjęcie przedstawiające koszyczek wielkanocny. Dziecko mówi, co znajduje się w koszyku. Propozycje:
https://www.radiozet.pl/Co-gdzie-kiedy-jak/Swieconka-co-wlozyc-do-koszyczka-wielkanocnego-i-co-symbolizuje-swieconka
https://dolnoslaskie.naszemiasto.pl/koszyczek-wielkanocny-co-powinno-znalezc-sie-w-swieconce/ar/c8-3338237
 
2. Zabawa Zwierzęta z wielkanocnego koszyka 
 
Dziecko naśladuje głosy i ruchy zwierząt, które mówi Rodzic. Kurczątko: pi, pi, pi – kuca i porusza ugiętymi w łokciach rękami jak skrzydełkami, baranek: bee, bee, bee – czwora¬kuje, zajączek – skacze, ręce przyłożone do głowy, dłonie wyprostowane – to będą uszy. 
 
3. Zabawa Co to za figura? 
 
- Rodzic wycina żółte koła – małe i duże.  Pyta dziecko: co to za figura? Następnie mówi: Pokaż mi duże koła, a teraz małe. Policz, ile jest dużych kół (liczymy liczebnikami głównymi – jeden, dwa, trzy, cztery), ile jest małych kół? Jak myślisz, których kół jest więcej - małych, czy dużych?
- Rozejrzyj się po pokoju, czy widzisz tu przedmioty w kształcie koła? Dziecko wskazuje palcem lub nazywa przedmioty w kształcie koła. 
 
4. Praca plastyczna Kurczaczek wielkonocny - origiami z kół.
 
Potrzebne będą: żółte koła (małe i duże), zielone koła (dla chętnych), kartka papieru (najlepiej niebieska), kredki. Rodzic wycina koła dla siebie i dziecka.
Proponuje, aby Rodzic i dziecko równocześnie wykonywali kurczątko. Dziecko będzie naśladować Rodzica. Dziób, oko i nóżki – rysujemy kredkami. Na koniec, doklejamy trawę– zginamy koła na pół – lub rysujemy ją kredkami.
https://ekodziecko.com/kurczatko-kartka-wielkanocna
http://www.origami.art.pl/kartki-wielkanocne
 
5. Po południu, proponuje krótkie bajki edukacyjne o higienie: Jak prawidłowo myć zęby? oraz Jak dokładnie myć ręce?
 
https://www.youtube.com/watch?v=rTB9z-pOtmw
https://www.youtube.com/watch?v=fxxx2myt_eI
 





07.04.2020r. (wtorek)
 
Temat: Pisanki
 
 
1. Rodzicu, obejrzyj wspólnie z dzieckiem teledysk  Pisanki, pisanki.  Wyjaśnij dziecku, co to jest pisanka.

https://www.youtube.com/watch?v=OTPObfVuHCY

 
2. Porozmawiaj z dzieckiem o pisankach z teledysku:
 
- Czy pamiętasz, jakie kolory miały pisanki? 
- Co było namalowane na niektórych pisankach? (kogucik, słońce, laleczka, kwiatuszki, gwiazdki)
- Jak myślisz, co można jeszcze namalować na pisankach? (rozwijanie wyobraźni dziecka)
 
3. Pobawcie się wspólnie przy piosence Głowa, ramiona, kolana, pięty
https://www.youtube.com/watch?v=30BVfTvlsrE
 
4. Kolorowanie wielkanocnego obrazka kredkami. Proszę zbierać prace do teczki lub koszulki. Do wyboru:

http://www.supercoloring.com/pl/kolorowanki/zajac-biegnie-z-koszykiem-jajek-wielkanocnych?tag=58332
http://www.supercoloring.com/pl/kolorowanki/wielkanocny-koszyk-i-zajac?tag=58332

Po południu :
- zajęcia przyrodnicze: Obserwujemy wzrost rzeżuchy. Przypomnienie dziecku, czego potrzebują rośliny, żeby rosnąć. Jeśli nie założyli Państwo hodowli rzeżuchy, to zachęcam do jej założenia - Rodzic i dziecko układają delikatnie watę na talerzyku, wysypują nasiona i je podlewają. Umieszczają talerzyk z nasionami na parapecie okna. Rodzic przypomina dziecku o regularnym podlewaniu rzeżuchy. Codziennie obserwujemy z dzieckiem wzrost rzeżuchy.
- przypomnienie dziecku piosenki Maszeruje wiosna i wierszyka Jaskółeczka.
 

 
 
06.04.2020r. (poniedziałek)
 
Temat: Koszyczek wielkanocny 
 
 
1. Rodzicu, obejrzyj wspólnie z dzieckiem teatrzyk pt. Wielkanoc  https://www.youtube.com/watch?v=wNJRYPiQk6M
 
2.Porozmawiaj z dzieckiem nt. przedstawienia:
 
- Jakie zwierzątka występowały w przedstawieniu? (baranek, zajączek, kurczątko)
- Zajączek chciał włożyć do wielkanocnego koszyka marchewkę, sałatę i pomidora. Czy miał rację? 
- Co powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym?
- Jak nazywają się święta, które niedługo nadejdą? 
 
3. Zabawa muzyczno – ruchowa przy piosence Kto jak skacze?. Dziecko naśladuje ruchy dzieci. 
https://www.youtube.com/watch?v=LNouuY9zrKQ&list=PLH0R4k_MeIc9n2vdTRq--Gc_DqKwP94_g
 
4. Wielkanocne jajka – wycinanie nożyczkami sylwet jajek.  Rodzicu, narysuj dziecku na kartce z bloku rysunkowego 4 jajka średniej wielkości. Ozdób je według własnego pomysłu kredkami (każde inaczej), np. jedno jajko w paski, drugie w serca, trzecie w kwiatki, czwarte w autka. Powiedz dziecku, że pierwsze jajko jest w paski, drugie w serca itd. Policzcie wspólnie jajka –pierwsze, drugie, trzecie, czwarte (utrwalajcie liczebniki porządkowe). Następnie poproś dziecko, żeby wycięło jajka. Zwróć uwagę na prawidłowe trzymanie nożyczek i bezpieczeństwo dziecka podczas wycinania. Nie pomagaj dziecku wycinać, pokaż, jak ma trzymać nożyczki, jeśli sobie nie radzi. Wycięte jajka możecie nakleić na kartkę albo schować do teczki. Miłej zabawy!
 
5. Po południu, zachęcam do zabawy Czarodziejskie pudełko. Potrzebne będą: zabawki, pudełko lub worek. Rodzic kładzie na dywanie małe zabawki lub przedmioty, np.: klocek, samochód, piłkę, misia, kredkę, książkę, plastikowy kubek. Dziecko ogląda przedmioty. Następnie Rodzic wkłada je do pudełka lub worka. Dziecko zamyka oczy i za pomocą dotyku stara się rozpoznać zabawkę po kształcie. Dziecko wyciąga przedmiot z pudełka dopiero wtedy, gdy poda jego nazwę. 
 





W dniach od 30.03. – 03.04.2020r. zaplanowałam tematykę "Wiosenne powroty"

03.04.2020r. (piątek)
 
Temat: Ptasie trele
 
1. Utrwalanie słów piosenki Maszeruje wiosna. 
 
2.Rozwiązywanie zagadek:
 
Ma długie czerwone nogi, długi dziób. 
Choć żabek nie lubi, to czasem je zje. (bocian) 
 
Śpiew tego ptaka leci wysoko do słonka, 
bo właśnie wołamy na wiosnę... (skowronka) 
 
Ptaszek ten nie jest duży i choć, nie wiem czemu, 
robi kółka, wiadomo, że to... (jaskółka) 
 
Ptaszek, o którym myślę, boi się huku, 
a oprócz tego często woła: kuku, kuku. (kukułka)
 
3.Naśladowanie głosów ptaków – cicho i głośno.
 
Bocian (kle, kle), skowronek (ćwir, ćwir), kukułka (ku, ku). Gdy rodzic podniesie rękę, dziecko głośno naśladuje np. klekotanie bociana. Gdy ją opuści – cicho klekocze.
 
4.Praca plastyczna Pan Bocian.

Dziecko otrzymuje kolorowankę przedstawiającą bociana, czerwoną plastelinę i czarną kredkę. Wykleja plasteliną dziób i nogi, maluje na czarno odpowiednią część skrzydła. Dziecko może wykonać pracę inną techniką plastyczną.

Kolorowanki: 
https://www.printoteka.pl/ql/materials/item/2200
http://www.supercoloring.com/pl/kolorowanki/mrugajacy-bocian-rysunek?tag=58204
 
5.Po południu, zachęcam do utrwalania słów wierszyka Jaskółeczka.
 
Jaskółeczka czarno – biała z ciepłych krajów przyleciała.
Krąży sobie nad domami, pewnie się pobawi z nami!
 

 


02.04.2020r. (czwartek)
 
Temat: Kto do nas wraca na wiosnę?
 
1. Rodzicu, przeczytaj dziecku wiersz B. Szelągowskiej Wiosenne powroty. 
 
Przyszła wiosna, a tuż za nią
ptaki przyleciały.
Teraz będą jak co roku
gniazda zakładały.
Bocian lubi patrzeć z góry –
dom ma na topoli.
Za to żuraw wśród mokradeł
mieszkać woli.
A jaskółka gdzieś pod dachem
gniazdko swe zakłada.
Zaś kukułka swoje jajka
niesie do sąsiada.
Tyle ptaków powróciło
do nas razem z wiosną!
 
2. Porozmawiaj z dzieckiem nt. wiersza, wyjaśnij niezrozumiałe zwroty (mokradła, topola), pokaż ilustracje przedstawiające:
bociana, żurawia, jaskółkę i kukułkę. 

 
- Jakie ptaki są wymienione w wierszu?
- Kto ma dom na topoli?
- Gdzie zakłada gniazdo jaskółka?
- Co robi z jajkami kukułka?
 
3. Zabawa muzyczno – ruchowa przy piosence Maszeruje wiosna. Ilustracja ruchowa piosenki. Nauka trzeciej zwrotki piosenki. 
 
Wiosno, wiosno nie zapomnij o nas (kiwanie palcem wskazującym na boki)
Każda trawka chce być już zielona (pokazanie rączkami na trawę)
Gdybyś zapomniała, inną droga poszła (ręka wyciągnięta do przodu, naśladowanie "węża" – to będzie droga)
Zima by została mroźna. (grożenie palcem wskazującym)
 
4. Ćwiczenia logopedyczne usprawniające narządy mowy – język, wargi, żuchwę.
 
Potrzebne będzie lusterko dla dziecka. Rodzic najpierw pokazuje dziecku prawidłowe wykonanie ćwiczenia, potem dziecko patrząc w lusterko wykonuje je. Rodzic mówi: Twój języczek będzie teraz:   
Fruwającym ptakiem – będzie siadać raz na gałęzi drzewa, a raz na ziemi. Dziecko dotyka czubkiem języka górnych i dolnych zębów.
Dzióbkiem ptaka – dziecko wypycha wargi do przodu, zamyka je i otwiera.
Wysiadywał jajeczka – język przykleja się do podniebienia, nie ruszamy nim przez chwilę
Dzięciołem – dziecko czubkiem języka uderza za górnymi zębami.
 
5. Po południu, proponuję wykonanie eksperymentów plastycznych pt. Jak powstają kolory wiosny? Zachęcam do zabawy tatusiów ;)
 
Potrzebne będą: farby plakatowe (żółta, niebieska, czerwona), pędzle, biała kartka z bloku technicznego. Rodzic łączy farby ze sobą (na kartce) i miesza pędzelkiem. Dziecko obserwuje doświadczenie i podaje propozycje tego, co można namalować w danym kolorze:
- z połączenia żółtej i niebieskiej farby otrzymujemy kolor zielony, 
- po połączeniu żółtej i czerwonej farby powstaje kolor pomarańczowy,
- a z połączenia niebieskiej i czerwonej farby po¬wstaje kolor fioletowy. 
Wykonanie doświadczenia przez dziecko. Malowanie farbami nt. dowolny.
 
 
 
 
 
01.04.2020r. (środa)
Temat: Wiosenne kwiaty
 
1.Zabawa ruchowa na powitanie – Gra w zielone. Dziecko i rodzic muszą rozejrzeć się po pokoju i szybko dotknąć przedmiotu w kolorze zielonym. Rodzic pyta: Grasz w zielone? Dziecko odpowia¬da: Gram! Rodzic: Masz zielone? Dziecko: Mam! W tym momencie, dziecko i rodzic szybko dotykają przedmiotu. Ciekawe, kto wygra?;) Jeśli zabawa spodoba się dziecku to można zmieniać kolory, np. Grasz w czerwone?
 
2.Zabawa matematyczna Sadzimy wiosenne kwiaty. Potrzebne będą: kwiatki (sztuczne albo wycięte z papieru, jednokolorowe),
np. 4 czerwone, 4 żółte, 4 pomarańczowe, 4 niebieskie. Kwiatki można zastąpić klockami albo paskami wyciętymi z kolorowego papieru. Celem zabawy jest utrwalenie kolorów i przeliczanie kwiatków w zakresie 4 liczebnikami porządkowymi (pierwszy, drugi, trzeci, czwarty). 
Dziecko ogląda kwiatki (klocki), nazywa kolory. Rodzic prosi: posegreguj mi te kwiatki (klocki) wg koloru. Następnie mówi: Zobacz, tu mamy czerwone kwiatki (klocki). Sprawdźmy, ile ich jest. Dziecko zapewne powie, że 4. Pochwal dziecko i powiedz, że dziś policzmy je w inny sposób. Rodzic pokazuje palcem czerwone kwiatki (klocki) i liczy: pierwszy, drugi, trzeci, czwarty. Tak samo liczy kwiatki (klocki) żółte, pomarańczowe i niebieskie. Następnie mówi: Spróbuj w taki sam sposób policzyć czerwone kwiatki, a teraz policz kwiatki (klocki) żółte. Gratulujemy dziecku poprawnie wykonanego zadania.  
 
Na koniec zabawy prosimy dziecko, aby ułożyło (na stole lub na podłodze) wiosenny dywan z kwiatów (klocków) wg własnego pomysłu. 
 
3.Nauka wierszyka Jaskółeczka. Rodzicu, przypomnij dziecku, jak wygląda jaskółka.
 
Jaskółeczka czarno – biała z ciepłych krajów przyleciała.
Krąży sobie nad domami, pewnie się pobawi z nami!
 
4.Ćwiczenia oddechowe "Piórka"
Dziecko stoi na dywanie, w ręce trzyma piórko. Dmucha na piórko tak, aby nie spadło na dywan. Jeśli nie mają Państwo piórka, proszę dać dziecku apaszkę lub pasek bibuły – dziecko dmucha tak, aby apaszka ruszała się.  
 
5.Po południu, podczas poobiedniego odpoczynku zachęcam do wysłuchania bajki Czerwony Kapturek. Jest to ulubiona bajka dzieci!:) W przedszkolu słuchaliśmy tej wersji: https://www.youtube.com/watch?v=PP4v3OREaZk
 
 






31.03.2020r. (wtorek)
Temat: Żabki i bocian
 
1. Rodzicu, przypomnij dziecku piosenkę "Maszeruje wiosna". Wspólnie ilustrujcie ruchem pierwszą zwrotkę i refren piosenki. Spróbujcie nauczyć się drugiej zwrotki piosenki. Oto moja propozycja:
Nosi wiosna dżinsową kurteczkę (pokazanie na bluzkę), Na ramieniu małą torebeczkę (pokazanie na ramię, naśladowanie trzymania torebki), Chętnie żuje gumę i robi balony (pokazanie balona – wyciągnij ręce do przody, trzymaj się za dłonie i teraz "zrób koło" – lekko zegnij ręce w łokciach)
A z nich każdy jest zielony (dalej pokazujemy balona).
 
2. Przeczytaj dziecku wierszyk "Zielona wiosna"
 
Nad brzegiem rzeki żabki siedziały
i coś do ucha sobie szeptały:
Kum, kum, kum, kum.
Przyleciał bociek, usiadł na płocie
i do drugiego boćka klekoce:
Kle, kle, kle, kle.
Wszystko usłyszał mały wróbelek
i przetłumaczył na ptasie trele:
Ćwir, ćwir, ćwir, ćwir.
Wiosna,znów przyszła wiosna!
 
3. Porozmawiaj z dzieckiem o wierszyku:
- Kto siedział nad brzegiem rzeki? (żabki) 
- Jak ze sobą rozmawiały żabki, co mówiły? (kum, kum) 
- Kto przyleciał do żabek? (bociek) Co mówił jeden bociek do drugiego? (kle, kle)
- Kto usłyszał rozmowę żabek i bocianów? Naśladuj mowę wróbelka. 
 
4. Obejrzyjcie wspólnie ilustracje bociana i żaby. Wykorzystaj książki przyrodnicze z domowej biblioteczki albo zajrzyj na stronę: 
https://zielonyogrodek.pl/abc-ogrodnika/aktualnosci-z-branzy/11692-bociany-kto-je-lubi-a-kto-nie
https://www.ekologia.pl/srodowisko/przyroda/zaba-smieszka-opis-wystepowanie-i-zdjecia-plaz-zaba-smieszka-ciekawostki,23855.html
 
Porozmawiaj z dzieckiem o wyglądzie żaby i bociana. Zwróć uwagę na kolory. Powiedz dziecku, czym żywią się bociany (Bociany jedzą  żaby tylko w ostateczności, gdy wokół trudno o inny pokarm. Chętnie spożywają owady, dżdżownice, cienkie węże, małe ryby i gryzonie)
 
5. Zabawa ruchowo – naśladowcza „Bocian i żabka” 
Rodzic mówi: Pokaż, jak skacze żabka (dziecko naśladuje żabkę i mówi: kum, kum), a teraz: Pokaż, jak chodzi bocian i klekoce albo Pokaż, jak bocian stoi na 1 nodze i klekoce. Zabawę powtarzamy 3x. 
 
6. Zabawa konstrukcyjna z wykorzystaniem różnorodnych klocków. Zadanie: zbuduj domek (gniazdo) dla ptaszka. 
 
7. Po południu, podczas poobiedniego odpoczynku zachęcam do obejrzenia bajki dla dzieci pt. Dlaczego mam dobre zdanie o bocianie?
https://www.youtube.com/watch?v=NA25xYZ-fJY
 


30.03.2020r. (poniedziałek)
 
Temat: Powroty ptaków
 
1. Rodzicu, przeczytaj dziecku opowiadanie A. Widzowskiej Powrót bociana
 
Olek pojechał na kilka dni do babci i dziadka. Pogoda była piękna, a w powietrzu czuło się zapach nad¬chodzącej wiosny. Nadchodził czas powrotu ptaków, które odleciały do ciepłych krajów.
– Widzisz, co jest na dachu stodoły u sąsiada? – zapytał dziadek.
– Jakieś gałęzie. Dlaczego są tak wysoko? – zapytał chłopiec.
– To jest gniazdo bociana.
– Dziadku, tam nikogo nie ma.
– Jego mieszkańcy na pewno są teraz na łące i szukają pożywienia.
– Szkoda, że nie mamy wysokiej drabiny. Ja bym tam wszedł – powiedział chłopiec.
– Mogłyby się nas wystraszyć i opuścić gniazdo. Nie wolno przeszkadzać ptakom.
– Nie widać ani jednego bociana. Może zostały w Afryce?
– Z pewnością wróciły. Wkrótce z jajek wyklują się małe bocianiątka. A może nawet już się wykluły.
– I one też kiedyś odlecą?
– Tak, kiedy trochę podrosną i nabiorą sił.
– Ja bym tak nie umiał, chociaż już urosłem – stwierdził Olek.
– Ja też nie – odparł ze śmiechem dziadek. – Brakuje nam skrzydeł.
– I dziobów – dodał chłopiec.
Po drodze dziadek opowiadał Olkowi o ptakach, które odlatują przed nastaniem zimy, i wymienił jerzyki, słowiki, szpaki, skowronki, żurawie, jaskółki i bociany.
– Jerzyki? – zdziwił się chłopiec. – Przecież jeże nie latają!
– Jerzyki to gatunek ptaków. Tylko nazwa jest podobna, choć inaczej się ją zapisuje.
Nagle nad ich głowami przeleciał bocian, a potem drugi. Wylądowały prosto w gnieździe.
 – Miałeś rację, dziadku! – zachwycił się Olek. – Już są! Skąd wiedziałeś?
– Wczoraj słyszałem ich klekotanie: kle, kle, kle.
– Kle, kle, kle! – powtórzył Olek.
Po powrocie do domu babcia poczęstowała ich pysznym ciastem, a kiedy usłyszała historię o bocianach, od razu znalazła kolorową książkę i przeczytała Olkowi wierszyk:
Kle, kle…
Klekotaniem zbudził bociek
całe gniazdo swoich pociech.
Kle, kle dzwoni w ptasich główkach
niczym głośna ciężarówka!
– Znowu tatko tak klekoce,
że zarywa boćkom noce?
Czemu tatuś nasz kochany
taki dziś rozklekotany?
Bocian skrzydłem dziób zasłania,
sen miał nie do wytrzymania!
– Ach, obudźcie mnie już, błagam,
bo was chciała połknąć żaba!
 
2. Rozmowa nt. opowiadania:
 
- Dokąd pojechał Olek?
- Gdzie miał swoje gniazdo bocian?
- Po czym dziadek poznał, że przyleciały bociany?
 
3. Prezentowanie zdjęć wybranych ptaków powracających do nas wiosną, np. jerzyk, skowronek, jaskółka, bocian. 
 
Zachęcam do wykorzystania książek przyrodniczych z domowej biblioteczki. Rodzic pokazuje zdjęcia ptaków i podaje ich nazwy. 
Zdjęcia ptaków znajdą Państwo również na stronach: 
https://www.medianauka.pl/jerzyk
https://www.medianauka.pl/skowronek
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jask%C3%B3%C5%82kowate
https://www.medianauka.pl/bocian-bialy
 
4. Jak wygląda ptak? - omówienie budowy ptaka. Rodzic pokazuje zdjęcie bociana i wskazuje: głowę, dziób, oko, tułów, skrzydła (zwrócenie uwagi na pióra), ogon, nogi. Następnie dziecko samo nazywa części ptaka. 
 
5. Bocian - zabawa ruchowa. Dziecko stoi na jednej nodze, drugą podnosi do góry, zgiętą w kolanie. Ręce wyprostowane w bok. Zabawę powtarzamy 3x
 
6. Ptaszek - ćwiczenia grafomotoryczne. Dziecko rysuje ołówkiem lub kredką drewnianą (nie świecową) po śladzie. Pamiętamy o prawidłowym trzymaniu kredki. 
http://www.supercoloring.com/pl/lamiglowki/rysowanie-po-sladzie-i-kolorowanie-ptak





W dniach od 23.03. – 27.03.2020r. zaplanowałam tematykę "Wiosenne przebudzenie"


27.03.2020r (piątek)

Temat: Co słychać w gnieździe wiosną ?

 
1. Zabawa na powitanie  Maszeruje wiosna – przypomnienie słów piosenki
 
2. Rozmowa na temat: Co się kryje w gnieździe ptaka? Tym razem zachęcam do wykorzystania książek dla dzieci i encyklopedii przyrodniczych.  
Rodzic ogląda wraz z dzieckiem zdjęcia ptaków i czyta informacje o ich życiu, budowaniu gniazd, składaniu jaj i wykluwaniu się piskląt. 
Zachęcam też do odwiedzenia stron:
https://www.youtube.com/watch?v=9qTkJ6xJtuM
https://www.youtube.com/watch?v=L5-kQIpl32g
 
3. Zabawa badawcza Co znajdziemy w skorupce jajka spożywczego? Wykonanie doświadczenia z jajkiem surowym, ugotowanym na twardo i na miękko. W trakcie tej zabawy pamiętamy o myciu rąk.  
 
Dziecko sprawdza, co znajduje się w skorupce jajek. Rodzic pyta: Jak myślisz, co znajduje w tym jajku (pokazuje surowe), dziecko odpowiada. Rodzic rozbija jajko na talerzyk, dziecko sprawdza paluszkiem konsystencje, Rodzic mówi, co jest w środku (białko, żółtko). Następnie bierze jajko ugotowane na twardo (rozbija skorupkę - Rodzicu pozwól dziecku obrać jajko, dzięki temu ćwiczy paluszki – wyjaśnia, że to jajko było gotowane w wodzie, tak długo aż żółtko się ścięło) i jajko ugotowane na miękko (wyjaśnia, że gotowało się tak długo aż białko się ścięło, ale żółtko nie). 
 
Wspólne wykonanie drugiego śniadania z jajkami w roli głównej :) Smacznego!
 
4. Zabawa muzyczno - ruchowa Skaczemy, biegniemy. 
 
Dziecko naśladuje ruchy dzieci.  https://www.youtube.com/watch?v=OZTYeTEZ2wA
 
5.Kolorowanka Ptaki 
 
Na zakończenie zajęć, dziecko otrzymuje kolorowankę (do wyboru kilka propozycji). Proszę zwrócić uwagę na prawidłowe trzymanie kredki i odpowiednią pozycję podczas rysowania.  
https://www.e-kolorowanki.eu/wiosna-kolorowanki/wiosna-kolorowanka-29/
https://www.e-kolorowanki.eu/kolorowanki-ptaki/darmowe-malowanki-do-wydruku-ptaki/
https://www.e-kolorowanki.eu/kolorowanki-ptaki/ptaki-kolorowanka-29/
 
6.Po południu, podczas poobiedniego odpoczynku zachęcam do słuchania muzyki relaksacyjnej: i wykonania ćwiczeń oddechowych:
https://www.youtube.com/watch?v=BzpheDcdgzg
Rodzic daje dziecku pasek bibuły lub chusteczkę higieniczną. Dziecko trzyma chusteczkę i dmucha na nią: najpierw lekko, a później mocno. Rodzic, przypomina o prawidłowym torze oddechowym: wciąganie powietrza nosem, a wypuszczanie ustami.
 

 

 
26.03.2020r. (czwartek)
Temat: Wiosenny ogródek
 
 
1. Przypomnienie piosenki Maszeruje wiosna 
Nauka pierwszej zwrotki i refrenu piosenki - fragmentami, metodą ze słuchu. Rodzic puszcza dziecku piosenkę, dziecko powtarza słowa i próbuje ilustrować ją ruchem zgodnie z tekstem piosenki (Rodzicu pomóż dziecku w tej ruchowej ilustracji piosenki), np. 
Tam daleko, gdzie wysoka sosna (wspięcie na palce, wyprostowanie się),
maszeruje drogą mała Wiosna (maszerowanie w miejscu), 
ma spódniczkę mini, sznurowane butki i jeden warkoczyk krótki – pokazanie na spódniczkę (spodnie), buciki (wysunięcie jednej stopy do przodu, potem drugiej), wskazanie na włosy. 
 
Podczas refrenu piosenki dziecko maszeruje po pokoju, naśladuje lecące ptaki (maszeruje i macha rączkami), maszerując - unosi do góry rękę i udaje, że trzyma w niej kwiat. 
 
2. Rodzicu, przeczytaj dziecku wiersz K. Datkun-Czerniak Wiosna.
 
Wiosna w zielonej sukience
nogami bosymi stąpa.
I gdzie stopę stawia,
tam… to chyba czary –
wiosenny kwiat zostawia.
Po spacerze wiosny
świat zmienia się cały.
Ptaki wśród zieleni
radośnie śpiewają,
motyle fruwają,
świerszcze cicho grają.
Kwiaty kolorowe
wśród traw zakwitają.
Gdyby nie ty, wiosno,
i te twoje czary,
to świat byłby pewnie
i smutny, i szary.
 
3. Rozmowa nt. wiersza:
- Jak zmieniał się świat po spacerze Wiosny? 
- Jaki byłby świat, gdyby nie było wiosny? 
 
4. Kwiatek - zabawa matematyczna.
 
Rodzic rysuje na kartce dużego kwiatka bez płatków. Pyta: Czego mu brakuje? Dziecko odpowiada: płatków. Rodzic dorysowuje 2 płatki. Pyta: Ile płatków ma kwiatek? Następnie dorysowuje kolejne płatki, a dziecko je przelicza (Rodzicu pamiętaj - mówimy: jeden, dwa, trzy… a nie raz, dwa, trzy). Na koniec  Rodzic pyta: Ile płatków ma ten kwiatek? 
 
Po skończonej zabawie Rodzic wyjaśnia dziecku, jak zbudowany jest kwiat, wskazuje na łodygę, liście, płatki, korzenie. Pyta: Jak myślisz, co jest potrzebne temu kwiatuszkowi, żeby rósł? (światło - słońce, woda lub ziemia, powietrze).
 
Na zakończenie zabawy dziecko maluje kwiatka farbami lub wypełnia jego kontury, np. bibułą, plasteliną (technika dowolna). Dziecko dorysowuje ziemię. 
 
5. Zabawa twórcza Czerwony jak...
 
Rodzic podaje nazwę koloru, a dziecko – przykład czegoś, co kojarzy mu się z tym kolorem (np. czerwony jak... serce, zielony jak... trawa).
 
6. Zabawa ruchowa kształtująca prawidłową postawę ciała – Kwiaty rosną na wiosnę. Dziecko siedzi skulone na dywanie. Gdy Rodzic go dotknie, dziecko powoli prostuje się. Ręce ma wzniesione ku górze, wspięcie na palce. 

7. Po południu zachęcam do zabawy Gdzie jest kwiatek? (określanie położenia przedmiotów w przestrzeni, stosowanie pojęć: na, pod, za, w, obok, przed)
 
Rodzic ustawia kwiatek (najlepiej sztuczny) w różnym położeniu, a dziecko określa, gdzie się on znajduje, np. bierzemy krzesełko, siadamy obok dziecka, krzesełko przed Wami. Kładziemy kwiatka na krzesełku – pytamy: Gdzie jest kwiatek? (na krzesełku), następnie kładziemy kwiatka pod krzesełkiem, obok, za, przed. Następnie dajemy dziecku kwiatka i mówimy mu, gdzie ma położyć kwiatka (np. połóż kwiatka pod krzesełkiem). 
 
7. Zachęcam do poczytania dzieciom Bajki o Królu Wirusie i dobrej kwarantannie (podczas poobiedniego odpoczynku). http://dorotabrodka.pl/blog/ Proszę wejść na Blog.
 

 
25.03.2020r. (środa)

 
Temat: Kolory wiosny

 
1. Słuchanie piosenki Maszeruje wiosna. 
https://www.youtube.com/watch?v=LFPthrmErcY
 
2. Zabawa Kolory wiosny. 
Rodzic pyta dziecko: "Z jakimi kolorami kojarzy Ci się wiosna?". Dziecko wymienia kolory. Następnie Rodzic pyta: "Czy w naszym mieszkaniu znajdziemy kolory wiosny?", "Przynieś mi zatem coś w kolorze czerwonym" (wymieniamy kilka kolorów). 
 
3. Zabawa Liczenie nasion (stosowanie pojęć: mniej, więcej). Potrzebne będą nasiona, np. grochu, fasoli. Drogi Rodzicu, powiedz dziecku, że nie wolno wkładać tych nasion do buzi. Teraz przechodzimy do zabawy.
 
część 1 zabawy: 
Rodzic rozsypuje na stoliku wymieszane nasiona: 4 nasiona grochu i 2 nasiona fasoli.
 
Dziecko rozdziela je wg rodzaju, wspólnie z Rodzicem opisuje różnice w ich wyglądzie -  zwracamy uwagę na wielkość, kolor, kształt. Następnie Rodzic pyta: "Czego jest więcej? Grochu, czy fasoli?", dziecko odpowiada. Rodzic znowu pyta: "Których nasion jest mniej?". Rodzic pokazuje: Tu jest więcej, a tu jest mniej. Następnie Rodzic i dziecko próbą połączyć nasiona w pary. Rodzic pyta: "Ile nasionek nie ma pary?". Rodzic stwierdza: "Zobacz, więcej jest nasionek grochu."
 
część 2 zabawy: 
Rodzic daje dziecku: 4 nasiona grochu i 4 nasiona fasoli. Dla siebie też bierze: 4 nasiona grochu i 4 nasiona fasoli. Będziemy układać rytmy. 
 
Rodzic układa: groch – fasola – groch – fasola – groch – fasola – groch – fasola. Następnie mówi do dziecka: "Zobacz, jak ułożyłam nasionka. Pokazuje palcem i głośno mówi: groch – fasola – groch – fasola – groch – fasola – groch – fasola. Spróbuj ułożyć to samo". Rodzic gratuluje dziecku poprawnie wykonanego zadania i układa kolejny rytm, np. groch –groch – fasola – fasola – groch – groch –fasola- fasola. Rodzicu wymyśl dla dziecka jeszcze jeden rytm. Na zakończenie zabawy, ułóżcie z Waszych nasion obrazek. 
 
4. Zabawa ruchowa Słońce świeci – deszczyk pada. Rodzic mówi: Słońce - dziecko swobodnie spaceruje po pokoju, a kiedy powie: Deszcz, dziecko kuca.
 
5. Grzechotki. Po południu, zachęcam Rodziców i dzieci do wykonania grzechotek. Potrzebne będą: plastikowa butelka po napojach, kilka nasion (np. grochu, fasoli). 
 
Dziecko wsypuje nasiona do butelki. Rodzic mocno zakręca butelkę. Dziecko potrząsa butelką z ziarnami i słucha, jakie dźwięki wydaje grzechotki. Dziecko może zagrać do piosenki na grzechotce do piosenki Maszeruje wiosna.
 
 

 



24.03.2020r.
 
Temat: Przyroda wiosną
 
1. Osłuchanie z piosenką Maszeruje wiosna:
https://www.youtube.com/watch?v=LFPthrmErcY
 
2. Rozmowa nt. piosenki.
- Kto maszeruje wiosną?
- Jak wygląda Pani Wiosna? W co jest ubrana?
- Co Wiosna trzyma w ręce?
 
3. Nauka refrenu piosenki Maszeruje wiosna połączona z ilustracją ruchową. Dziecko maszeruje, następnie naśladuje lecące ptaki (maszeruje i macha rączkami), na koniec maszerując -unosi do góry rękę i udaje, że trzyma w niej kwiat. 
 
4. Oglądanie filmu edukacyjnego Dźwięki i kolory przyrody https://www.youtube.com/watch?v=07tsNO76hiw
 
5. Założenie wiosennej hodowli np. rzeżuchy, cebuli, fasoli. 
 
6. Ćwiczenia grafomotoryczne Słońce. Po południu, dziecko może rysować po śladzie Słońce: 
http://www.supercoloring.com/pl/lamiglowki/rysowanie-po-sladzie-i-kolorowanie-slonce

 

 
23.03.2020r. 
 
Temat: Oznaki wiosny
 
1. Słuchanie opowiadania E. Stadtmüller Witaj, wiosno!
 
– Kiedy ta wiosna w końcu przyjdzie – marudziła Ada. – W przedszkolu już dawno śpiewamy o niej piosen¬ki, wycinamy kolorowe motylki i kwiatki, a ona nic.
– Jak to: nic – oburzył się tato. – Wiosna pracuje pełną parą, aby wybuchnąć zielenią, gdy tylko spadnie pierwszy ciepły deszcz.
– Jakoś tej pracy nie widać – skrzywił się Olek. – Wszędzie szaro, buro i ponuro…
– Chyba ktoś tu nie umie patrzeć uważnie… – pokręcił głową tato. – Jeśli ubierzecie się w pięć minut, to zabiorę was do parku na wyprawę. Będziemy szukać śladów wiosny. Zgoda?
– Zgoda! – zawołali bardzo zgodnie Ada i Olek.
Trzeba przyznać, że parkowe alejki we mgle nie wyglądały najlepiej. Odrapane ławki, pusty plac zabaw, błoto pod nogami.
Olek już miał zaproponować powrót do domu, gdy tato zawołał: – STOP! Na prawo patrz!
– Ale na co patrz? – nie zrozumiała Ada.
Tato bez słowa wskazał parasolem na parkową sadzawkę. Na wierzbo¬wych gałązkach bieliły się najprawdziwsze na świecie…
– Bazie! – wrzasnął Olek. – Zobaczyłem je pierwszy, punkt dla mnie! 
Ada była niepocieszona. Na szczęście sokole oko taty dojrzało kolejny znak wiosny.
Podczas gdy Olek wypatrywał ptaków na drzewach, tato dyskretnie przytrzymał Adę za kapturek kurtki i oczami wskazał ścieżkę. Ada pobiegła nią i po chwili wszyscy usłyszeli jej radosny okrzyk:
– Mam! Mam drugi znak wiosny! Remis!
Teraz dopiero Olek zauważył malutkie żółte kwiatuszki, których rozczochrane główki pojawiły się nad ziemią.
– To podbiał – wyjaśnił dzieciom tato. – Bardzo pożyteczna, lecznicza roślinka.
– A co ona leczy? – chciała wiedzieć Ada.
– Wiosenne katarki, chrypki i kaszelki… – odparł tato. – Oj, chyba zbiera się na deszcz, więc lepiej wracajmy, żebyśmy nie musieli się nią kurować. 
Droga do domu – niby taka sama – okazała się pasmem radosnych odkryć.
– Pąki na gałązkach! – meldował Olek.
– Zielony listek, o tu – krzewie! – nie dawała za wygraną Ada.
– Przebiśniegi!!! – wykrzyknęli równocześnie na widok ślicznych białych kwiatuszków rosną¬cych na trawniku, tuż obok ich własnego domu.
– Jak widzicie, wiosna wcale się nie leni – uśmiechnął się tato. – Trzeba tylko umieć patrzeć!
 
2. Rozmowa na podstawie opowiadania
 
- Na co narzekały dzieci?
- Jaką propozycję złożył tata Adzie i Olkowi?
- Co dzieci zauważyły w parku – jakie zwiastuny wiosny?
 
3. Zabawa ruchowa kształtująca prawidłową postawę ciała – Kwiaty rosną na wiosnę.
 
Dziecko siedzi skulone na podłodze. Na hasło: "Rośnij kwiatuszku" powoli się prostuje. Ręce ma wzniesione ku górze. Zabawę powtarzamy 3x.
 
4. Oglądanie filmu edukacyjnego: https://www.youtube.com/watch?v=Wjo_Q1OYTmY
 
5. Ćwiczenia logopedyczne usprawniające narządy mowy – język, wargi, żuchwę.
 
- Wąchanie kwiatków – dziecko nabiera powietrze nosem, a wypuszcza ustami, naśladując wąchanie kwiatków.
 
- Podlewamy kwiatki – pompujemy wodę do konewki, dziecko unosi język do góry, w stronę nosa, opusz¬czają go w stronę brody,
a następnie obie wargi wysuwa do przodu.

 
- Bocian – dziecko wysuwa wargi mocno do przodu, naśladują dziób bociana, następnie otwiera sze¬roko wargi i je zamyka. 
 
- Żaba – żaba schowała się przed bocianem pod liściem i uśmiecha się szeroko – dziecko szeroko rozciąga wargi, potem uśmiecha się
i ściąga wargi. 

 
- Kukułka – dziecko ściąga wargi do przodu i naśladuję kukułkę – mówi: ku, ku, ku, ku.
 
- Wiosenne porządki – przy szeroko otwartej jamie ustnej język wymiata wszelkie zakamarki: wędruje za górne i za dolne zęby.
 
6. Zabawa Sylaby 

Dzielenie nazw wybranych obrazków na sylaby. Dziecko wspólnie z rodzicem wyklaskuje słowa, np.  bo –cian, kro- kus.

Zachęcam do wykorzystania obrazków z prezentacji, która znajduje się na stronie:
https://www.slideshare.net/spjenin/zwiastuny-wiosny-17111771
 
 
 

 

W dniach od 16.03. – 20.03.2020r. zaplanowałam tematykę „Marcowa pogoda”


20.03.2020r. 

 
Temat: Zabawa z wiosną
 
 
1.Słuchanie fragmentu wiersza J. Kulmowej Deszczowa muzyka. 
 
Co to za dzwony?
Czy to w tej rynnie?
Dudni po dachach, jakby na bębnach.
Dudni ulewa taka... wiosenna.
Tłucze o szyby wesołym deszczem.
Bębni kroplami wciąż jeszcze… jeszcze…
I na listeczkach gra z całej duszy,
aż rozśpiewane skowronki głuszy!!!
 
2.Zabawa – Deszczowa muzyka.

Dziecko otrzymuje gazetę (lub kartkę papieru), mały woreczek, bębenek (lub dwa klocki). Rodzic prosi, aby dziecko: delikatnie uderzało palcami o kartkę papieru (spadają krople deszczu), szeleściło woreczkiem (szumi ulewa) i grało na bębenku lub klockach (jest burza) 
 
3.Zabawa Chmury – oglądanie chmur przez okno. Rodzic pyta: "Co przypomina Ci ta chmura?" (rozwijanie wyobraźni dziecka)
 
4.Praca plastyczna Chmury – naklejanie małych i dużych chmur - z waty lub płatków kosmetycznych - na niebieską kartkę. 
 



19.03.2020r. 

 
Temat: Marcowa pogoda
 
1.Oglądanie wspólnie z dzieckiem prognozy pogody w telewizji. Rozmowa nt. tego, co dziecko usłyszało i widziało. Pokazanie dziecku termometrów do mierzenia: temperatury za oknem i temperatury ciała. Pytanie dziecka, czy wie, do czego służą te termometry, czym się różnią. 

2.Rozwiązywanie zagadek:
 
Widzisz je za dnia na pogodnym niebie, za to w dzień pochmurny chmurka chowa je za siebie. (słońce)
 
Gdy jest ciemna, to już wiesz, że lada moment spadnie z niej deszcz. (chmura)
 
Mówimy, że coś jest białe jak... (śnieg)
 
Spada z chmury na ziemię – kapu-kap. Gdy tak się dzieje, parasolkę złap! (deszcz)
 
Gdy niebo się chmurzy, a czasem w czasie burzy pojawia się nagle jasny znak na niebie – musisz wtedy uważać na mnie i na siebie! (piorun)
 
Szumi wokół nas, nawet tam, gdzie las, szszszszsz... (wiatr)
 
3.Utrwalenie słów pierwszej zwrotki piosenki Pada deszczyk.  Ilustrowanie piosenki ruchem. https://miastodzieci.pl/piosenki/pada-deszczyk/




18.03.2020r. 

 
Temat: Kolorowe parasole
 
1.Nauka pierwszej zwrotki piosenki Pada deszczyk.  https://miastodzieci.pl/piosenki/pada-deszczyk/
 
2.Zabawa Kolorowe parasole. Rodzic rysuje 4 parasolki (każda w innym kolorze) i wycina je. Dziecko liczy parasolki (liczebnikami głównymi: jeden, dwa, trzy, cztery), rozpoznaje i nazywa kolory. Następnie Rodzic prosi dziecko o zamknięcie oczu. Rodzic chowa jedną parasolkę, dziecko zgaduje: "Jaki kolor miała parasolka, która zniknęła?"
 
3.Parasolka w kropki – praca indywidualna. Rodzic rysuje dziecku jedną parasolkę. Dziecko rysuje na parasolce 4 kropki. 
 

 


17.03.2020r. 

Temat: Wesoły deszczyk
 
1. Kończenie przez dziecko zdania Deszcz jest…

2. Słuchanie piosenki Pada deszczyk.Rozmowa nt. piosenki. Piosenka znajduje się na stronie:https://miastodzieci.pl/piosenki/pada-deszczyk/

3. Ćwiczenie sprawności manualnej "Kałuże" – dziecko otrzymuje kartkę, na której Rodzic narysował małe i duże kałuże. Dziecko wycina kałuże. (Nauka prawidłowego trzymania nożyczek, zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo dziecka).

4. Zabawa ruchowa „W czasie deszczu. Dziecko chodzi po pokoju. Kiedy Rodzic powie: Pada deszcz, dziecko kuca. Po chwili powoli wstaje (aż do wspięcia na palcach) – tak jak rosnące rośliny. Zabawę powtarzamy 3x.

5. Zabawa badawcza Co pływa, a co tonie? Potrzebne będą:miska z wodą, kilka lekkich przedmiotów (np.: zakrętka, łupinka orzecha) i cięższych przedmiotów (np.: łyżeczka, drewniany klocek). Dziecko wrzuca do miski z wodą kolejne przedmioty i wspólnie z Rodzicem zastanawia się, dlacze­go część z nich tonie, a część nie. (zwrócenie uwagi na posługiwanie się pojęciami: "ciężkie – lekkie") 




 
16.03.2020r. 

Temat: W marcu jak w garncu
 
1. Słuchanie opowiadania A. Widzowskiej "Marcowa pogoda"
 
– Tato, twoja zupa jest najpyszniejsza na świecie! – powiedział Olek, prosząc o dokładkę.
– Bardzo się cieszę, że ci smakuje – odparł tata, mieszając w wielkim garze.
– Nauczysz mnie gotować taką jarzynkową zupę?
– Proszę bardzo. Potrzebne będą warzywa: marchewka, seler, por, korzeń pietruszki, kalafior lub brokuł, zielony groszek…
– Ojej! Aż tyle? – zdziwił się chłopiec.
– Tak. To dzięki warzywom zupa jest taka pyszna.
– I zdrowa – dodał Olek.
– A na drugie danie będą dzisiaj twoje ulubione naleśniki z masą jabłkową – tata uśmiechnął się do synka.
– Mniam!
Tego dnia Ada z mamą pojechały w odwiedziny do cioci, więc po obiedzie i krótkiej zabawie Olek poprosił tatę o wyjście na spacer.
– Dobrze, ale musimy się ciepło ubrać, bo pogoda zmienia się z minuty na minutę – odparł tata.
– Przecież świeci słońce. Nie chcę żadnej kurtki i czapki – stwierdził Olek, wyglądając przez okno. – Jest wiosna.
– Synku, jest dopiero marzec i może nawet spaść śnieg.
– Śnieg? Tato, przecież za chwilę przylecą bociany. Nie może im napadać do gniazda! – oburzył się Olek.
– Jest takie przysłowie o pogodzie: „W marcu jak w garncu”, czyli w garnku – wyjaśnił tata.
Chłopiec nie bardzo rozumiał, co to znaczy. Samodzielnie zasznurował buty, bo nauczył się tego w przed­szkolu. Nie chciał jednak założyć ani kurtki, ani czapki.
Na dworze świeciło ciepłe słońce. Ptaszki świergotały radośnie i przenosiły w dziobkach gałązki, puch i su­chą trawę do budowy gniazd. Olek z tatą dotarli na plac zabaw, ale w tej samej chwili na niebie pojawiły się ciemne chmury. Momentalnie zrobiło się zimno, wiatr rozkołysał drzewa i huśtawki, a krople deszczu zaczęły bębnić po zjeżdżalni dla dzieci. Na szczęście tata miał w torbie kurtkę i czapkę Olka i szybko ubrał synka. Schowali się pod daszkiem, czekając na poprawę pogody. Deszcz jednak zrobił im psikusa i zamie­nił się w… kulki.
– Tato, z nieba spadają lody! – zawołał chłopiec, kładąc na rączce zimną kuleczkę.
– To jest grad – wyjaśnił tata. – Lodowe kulki. Musimy to przeczekać.
Po pewnym czasie niebo znów zrobiło się błękitne, słońce wystawiło promyczki i ogrzało zmarznięte bu­zie.
– Widzisz, mówiłem! „W marcu jak w garncu”, czyli pogoda pełna niespodzianek: raz słońce, raz grad, raz spokój, raz wiatr… Do wyboru, do koloru – zaśmiał się tata.
– Zupełnie jak w garnku z twoją zupą. Groszek i marchewka, seler i…
– Rzodkiewka! – dokończył rymowanie tata.
A wieczorem, kiedy Ada z mamą wróciły do domu i usłyszały o przygodzie z gradem, mama wymyśliła wesołą piosenkę:
Zupa z jarzynek dobra na wszystko.
Bocian już wrócił, stoi nad miską.
I w swoim gnieździe woła radośnie:
– Nalejcie zupy zmarzniętej Wiośnie!

2. Rozmowa nt. opowiadania:

-Co tata przygotował na obiad?
-Dokąd poszli po obiedzie tata i Olek?
-Czy Olek ubrał się właściwie, gdy wychodzili na spacer?
-Jaka niespodzianka spotkała Olka i jego tatę na spacerze?
-Co zrobił tata?
-Co znaczą słowa: „W marcu jak w garncu”?
 
3. Obserwacja pogody przez okno – określanie "Jaka jest pogoda?" (nazywanie elementów pogody)
 
4. Zabawa ruchowo – naśladowcza "Pogoda zmienna jest" (dziecko pokazuje, jak wieje wiatr, świeci słońce, pada deszcz)
 
5. Rysowanie Słońca, chmurek, deszczu kredkami.


 


 
W co się bawić z dzieckiem?
 
• Pobawić się w sklep
• Układać puzzle
• Zabawa "Mamo, mamo ile kroków do ciebie?"
• Pobawić się w teatrzyk
• Zbudować zamek z klocków
• Pobawić się w kalambury 
• Pobawić się w grę "Skojarzenia"
• Stworzyć własną grę planszową
• Pobawić się w teatrzyk cieni
• Zrobić namiot 
• Wykonać pieczątki z ziemniaków
• Zrobić porządki w kąciku z książkami
• Zrobić dyskotekę
• Pobawić się w zabawę "Ciepło – zimno"
• Zrobić figurki z masy solnej
• Poskakać na skakance
• Pobawić się z "Magiczne pudło" 
• Zrobić bańki mydlane
• Powycinać wybrane elementy
• Zrobić eksperymenty np. z kryształków soli lub cukru
• Zabawa w piknik
• Upiec babeczki z rodzicami
• Wykonać domowe instrumenty
• Pokolorować ulubione rysunki
• Zrobić ulubiony deser
• Pobawić się w "Zamianę ról"
• Wykonać własny karmnik dla ptaków
• Zabawa w "Tor przeszkód"
• Odbijać nasze dłonie/stopy
• Pobawić się w "Lekarza"
• Pobawić się w "Fryzjera
• Zrobić domek z kartonu
• Wykonać własnoręczne ozdoby
• Zrobić pióropusz lub koronę
• Zrobić pompony z włóczki / tiulu
• Zrobić korale z  makaronu
• Wyciąć własną serwetkę z papieru kolorowego
• Ułożyć domek z kart
• Zrobić akwarium z butelki i plasteliny
• Zrobić szaszłyki owocowe
• Zrobić bransoletki z muliny lub włóczki
• Pobawić się piaskiem kinetycznym
• Założyć hodowlę rzeżuchy
• Pobawić się w piratów
• Zrobić talet show
• Wykonać obserwację pogody
• Wykonać aerobik do dowolnej muzyki
• Pobawić się w "Resteurację"
• Pobawić się w "Karaoke"
• Pomalować farbami obraz
• Zrobić kukiełki
• Pobawić się w "Chowanego"
• Założyć hodowlę fasoli

 
 

Zabawa ruchowa Słońce świeci – deszczyk pada. Rodzic mówi: Słońce - dziecko swobodnie spaceruje po pokoju, a kiedy powie: Deszcz, dziecko kuca.
 
 
Copyright © 2013-24 przedszkole56.edu.pl || Wszelkie prawa zastrzeżone.                   Powered by Grupa VSC