...:: REHABILITACJA RUCHOWA

wtorek, piątek:  8.00 - 15.30

Zajęcia prowadzi:

Rehabilitant ruchu - mgr Janusz Hołyński

W naszym przedszkolu w Oddziale Specjalnym - „Misie”– prowadzone są zajęcia z rehabilitacji ruchowej.

Rehabilitacja ruchowa ma na celu wyrównanie lub zmniejszenie zaburzeń uwarunkowanych uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego, minimalizowanie trudności rozwojowych dziecka, wspomaganie jego rozwoju psychomotorycznego, korygowanie wad postawy i ewentualnych zaburzeń w rozwoju funkcji percepcyjno-motorycznych.

Podczas zajęć stosowane są różnorodne metody wspierające rozwój dzieci. Dzieci z dysfunkcjami ruchowymi (np. mózgowe porażenie dziecięce) usprawniane są metodą N.D.T. – Bobach. U dzieci z wadami postawy, zaburzeniami integracji sensomotorycznej (SI) wykorzystuje się w trakcie terapii elementy metod reedukacji posturalnej oraz koncepcji integracji sensomotorycznej. Zajęcia przeprowadza się również (w miarę możliwości) w formie gier i zabaw grupowych.

Stosowane podczas zajęć oddziaływania dobierane są do indywidualnych potrzeb i możliwości psychofizycznych dzieci. Zajęcia prowadzone są na sali gimnastycznej z bogatym wyposażeniem. Dzieci w trakcie usprawniania korzystają ze sprzętu terapeutycznego, jak: wałki, piłki Bobathów, drabinki, materace oraz ze sprzętu umożliwiającego przeprowadzenie zabaw ruchowych.

Co pół roku odbywają się spotkania z rodzicami w trakcie, których rodzice i terapeuta mogą wymieniać informację na temat postępów dziecka (w jego rozwoju posturalnym i motorycznym) w celu modyfikacji usprawniania. Wyżej wymienione spotkania odbywają się częściej, gdy wymaga tego potrzeba.

Co roku dzieci z grupy „Misie” biorą udział w Sosnowieckiej Olimpiadzie dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo, na której (w ostatnich dwóch latach) zdobyły drużynowo – I miejsce.