...:: WYDARZENIA


 


 


OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

29 września w naszym pzredszkolu obchodziliśmy Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, w nawiązaniu do zainaugurowanej przez Fundację ABCXXI kampanii "Cała Polska czyta dzieciom". Celem akcji jest promowanie głośnego czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej. W ramach tej akcji w każdej grupie nauczycielki czytały wybrane przez dzieci pozycje książkowe. Wszystkie przedszkolaki w skupieniu i zaciekawieniu słuchały bajkowych opowieści oraz z wielką ochotą oglądały kolorowe ilustracje. Okazji do czytania dzieciom jest wiele i powinniśmy robić to jak najczęściej zarówno w domu, jak i w pzredszkolu.DZIEŃ JABŁKA 


Zielone, czerwone, okrągłe, pachnące a jako przekąska niezwykle sycąca...
Jabłko - pełne witaminek dla chłopaków i dziewczynek.
Wszyscy jabłka chętnie jemy i DZIEŃ JABŁKA świętujemy
!!!Dnia 28.09.2021r. grupa "Tygryski" i "Misie" świętowały Dzień jabłka.
Celem zajęć i wspólnej zabawy była integracja dzieci oraz zachęcanie ich do spożywania owoców, a w szczególności jabłek i to pod różnymi postaciami z powodu jego walorów zdrowotnych i odżywczych. Dzieci poszerzały swoją wiedzę o jabłkach. Zdobywały wiadomości na temat potraw i przetworów z jabłek. Na sam koniec wykonały pracę plastyczną z wykorzystaniem metody dziesięciu palców "Czerwone Jabłuszko".


DZIEŃ CHŁOPAKA

Święto wszystkich chłopaków obchodzone jest tradycyjnie 30 września każdego roku. To właśnie wtedy mężczyzni, zarówno Ci więksi, jak i Ci mniejsi mają okazję do świętowania. Z tej okazji w naszym przedszkolu odbyły się zabawy, dziewczynki śpiewały chłopcom tradycyjne "sto lat", wręczyły drobne upominki. Dzień upłynął w atmosferze życzliwości przy wspólnym słodkim poczęstunku.20 września to wyjątkowy dzień - Dzień Przedszkolaka

Przedszkole to ważny etap w życiu każdego dziecka. To tutaj najmłodsi uczą się społecznych zachowań i poznają otaczający świat, tutaj nawiązują się pierwsze przyjaznie. W tym dniu przedszkolaki spędziły czas na aktywnej zabawie, tańcach i konkursach.

WIRUSOOCHRONA

W dniach 11.03.2021r., 12.03.2021r. i 15.03.2021r. nauczyciele w poszczególnych grupach wiekowych przeprowadzili zajęcia w ramach akcji informacyjno – edukacyjnej „Wirusoochrona”, podczas których poruszono następujące zagadnienia:
- Prawidłowa higiena rąk,
- Podstawowe zasady postępowania w czasie wzrostu zachorowań na choroby zakaźne oraz podczas epidemii koronawirusa, 
- Podstawowe zasady zdrowego stylu życia – prawidłowe odżywianie, aktywność fizyczna,
- Inne zasady higieniczne (np. dostosowanie ubrania do warunków pogodowych). 
 
Dzieci wykazały się dużym zasobem wiedzy, prawidłowo odpowiadały na pytania tj.: co to są wirusy? jak możemy się nimi zarazić? jak możemy chronić się przed wirusami? co należy zrobić, gdy zauważymy, że jesteśmy chorzy? dlaczego powinniśmy jeść warzywa i owoce? itd.
Dzieci wspólnie z nauczycielami rozwiązywały krzyżówkę, słuchały wiersza: "Grypo nie chcemy Cię w domu!" oraz "Katar" J. Brzechwy, omawiały nadesłane plakaty np. "Wirusoochrona" i "Kiedy myć ręce?", śpiewały piosenkę "My zdrowe dzieciaki", a także kolorowały kolorowankę i wykonały plakaty: "Walka z wirusami" i "Myję ręce". Szczególną uwagę poświecono zasadom bezpieczeństwa i higieny podczas pandemii: dystans, mycie rąk i noszenie maseczki. Nauczyciele pokazali dzieciom, jak należy prawidłowo myć ręce.
Następnie dzieci pod okiem osób dorosłych miały zajęcia praktyczne w łazience.  
Podczas zajęć nie zabrakło też tematu zdrowego odżywiania oraz znaczenia ruchu dla zdrowia człowieka. Dzieci chętnie spożywały zdrową żywność. Dowiedziały się też, jak ważne są szczepienia ochronne. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach. 
KAMPANIA "MOGĘ! Zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech".
 
W  ramach kampanii "MOGĘ! Zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech", dniach od 01.03.2021- 05.03.2021 zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjno- informacyjne  we wszystkich grupach wiekowych. 
Podczas zajęć edukacyjnych dzieci słuchały bajki pt. "Bajka o księciu i złym Smogu", uczyły się piosenki "Czyste powietrze, Ekologa znak", zapoznały się z tablicą informującą o stanie jakości powietrza oraz obejrzały bajkę animowaną pt. "Książę i Smog". 
Przyswojenie nowych treści ułatwił dzieciom zestaw materiałów  edukacyjnych dla każdego  z nich, które wykorzystały podczas przeprowadzanych zajęć. WIGILIA

Święta Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dni w roku, na który czekamy i przeżywamy.
W naszym przedszkolu dzieci każdego roku poznają tradycje i zwyczaje świąteczne
a także uczestniczą w przygotowaniach.
Dnia 22 grudnia 2020r. we wszystkich grupach wiekowych panowała radosna i żywa atmosfera.
Przedszkolaki w galowych strojach pięknie podkreślały wyjątkowy nastrój jaki panował w całej placówce.
Każda grupa wspólnie kolędowała, podzieliła się opłatkiem i zjadła wigilijny obiad. Nie zabrakło wyjątkowej Gwiazdki, która przybyła do dzieci aby wręczyć im prezenty.
Atmosfera tego dnia była prawdziwie rodzinna, pełna życzliwości i serdeczności. 
Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie niespodzianek  dla dzieci jesteśmy bardzo wdzięczni.
Zachęccamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości.
MIKOŁAJ

Dnia 07 grudnia 2020r. do naszego przedszkola z dalekiej Laponii przybył Święty Mikołaj. 
Odwiedził każdą grupę, wysłuchał pięknych wierszy i piosenek.
Przedszkolaki piękne prezenty dostały i kolejny, długi rok będą na niego czekały. 


"Wszystkie dzieci Mikołaja kochają
 
    Wszystkie dzieci na Niego czekają.
 
     Moc prezentów każdemu przyniesie,
 
        Każe dziecko z prezentów się cieszy..."

BARBÓRKA W PRZEDSZKOLU -  4 GRUDNIA 

 
Grudzień to miesiąc wielu świąt, jednym z nich jest Barbórka - święto wszystkich górników. Spotkania barbórkowe to okazja do prezentacji górniczego munduru, poznawania zawodu górnika i ciekawych historii z pracy pod ziemią.
To także ważny element edukacji regionalnej realizowanej w przedszkolu. 
Jednak w tym roku, ze względu na panującą epidemię wizyta górnika w przedszkolu nie odbyła się. Mimo, to  aby umożliwić dzieciom poznawanie zawodu górnika i ciekawostek z nim związanych, przygotowałyśmy  tematyczne kolorowanki, zgadywanki i wierszyki. 
Przedszkolaki dowiedziały się jak ciężka i odpowiedzialna jest praca pod ziemią.  Poznały wiele ciekawostek na temat górniczego stroju, usłyszały legendę o Skarbniku – dobrym duchu kopalni, oraz dowiedziały się, dlaczego święto górników to Barbórka.
Ponadto zapoznały się z takimi pojęciami jak czako, kupla, sztygar, kilof czy perlik. Wszyscy nasi wychowankowie w ramach zajęć artystycznych wykonały różnorodne prace związane z omawianą tematyką. 
Na zakończenie zajęć radośnie odśpiewały piosenkę pt.: W kopalni.  
Mamy nadzieję, że nasze przedszkolaki  bliżej poznały podziemny świat, tradycje górnicze i legendy. 
 ANDRZEJKI W MOTYLKACH
 
Koniec listopada to czas nierozerwalnie związany z wróżbami i magią. Wszystko za sprawą obchodzonych w nocy z 29 na 30 listopada andrzejek. Z tej okazji w grupie Motylki nauczycielki zaproponowały dzieciom zabawę andrzejkową.
I tak w atmosferze magii, w przygotowanej sali, w której panował półmrok, przy gdzieniegdzie zapalonych  świecach zapachowych, rozwieszonych  nietoperzach wyciętych z kartonu i ustawionej na biurku magicznej kuli, rozpoczęły się wróżby andrzejkowe.
Przedtem odbyła się krótka pogadanka z dziećmi dotycząca andrzejek.
Nasi wychowankowie dowiedzieli się o tradycji obchodzenia tego święta, która w Polsce jest bardzo długa. O ile współcześnie Andrzejki są raczej pretekstem do zabaw i imprez, to jeszcze kilkadziesiąt lat temu bardzo poważnie podchodzono do wróżb odprawianych w tę szczególną noc.

 
Wspólne wróżby andrzejkowe w naszej grupie rozpoczęliśmy od najbardziej popularnej – lania wosku.  Wcześniej, w małym rondelku roztopiłam świece i z niego wylewałam wosk. Każde dziecko otrzymało pewną formę, która powstała na powierzchni wody i już w domu, wspólnie z rodzicami, zastanowiło się, co może ona symbolizować…? Podpowiedziałam dzieciom, że przy interpretacji można wspomóc się cieniem, który rzuca dany kształt. Taflę zastygłego wosku należy ustawić przed źródłem światła i dziecko próbuje podać swoje skojarzenia do konturu, który pojawi się na ścianie.
 
Druga wróżba – to rzut monetą. Do przeprowadzenia tej wróżby każdy Motylek potrzebował monety o dowolnym nominale. Dzieci ustawiły się w rzędzie i każde z nich musiało pomyśleć życzenie, a następnie rzucić monetę tak, by trafiła do ustawionego przez nas wcześniej wiadra z wodą. Jeśli się uda, życzenie na pewno się spełni. 
Och, jakie były emocje…
 
Kolejną wróżbą była wróżba z kubeczkami. Zaprosiłam dzieci do odkrywania kubeczków- 
I tak:
- pierścionek – wyjazd do krainy złota (Eldorado)
- domek – nowy, piękny dom
- pieniądze – bogactwo
- cukier- słodkie i wesołe życie.
 
Ostatnią zabawą, którą zaproponowałam dzieciom , było - ustawianie butów.
Wszystkie dzieci zdjęły lewe buty. Następnie ustawialiśmy je jeden za drugim w najbardziej odległym od wejścia kącie sali.
Kiedy już wszystkie buty zostały ustawione, właściciele przekładali swoje buty po kolei na początek aż do momentu, kiedy jeden
z butów dotknie progu. Osoba, do której należy taki but, jako pierwsza weźmie ślub.
Był to dzień przesiąknięty magią i wróżbami, było wiele emocji i niezapomnianych wzruszeń. 
 
                      Pokus-pokus, mary- dary,
                              Niech się spełnią andrzejkowe czary!!!
 
A jak się bawiliśmy w tym dniu, zapraszamy Państwa do naszej Galerii - zakładka – Andrzejki 2020.
 
Dzień Pluszowego Misia

Dnia 25.11.2020r.  w naszym przedszkolu obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. W tym dniu przedszkolaki poznały historię powstania pluszowego misia a także starały się rozpoznać bajkowe misie.
Każda grupa świetnie się bawiła przy przy misiowych piosenkach, uczestniczyła w bajkowym quizie a na koniec przedszkolaki wykonywały różnorodne prace plastyczne z misiem w roli głównej.
Ten dzień był wyjątkowy i na pewno zostanie nam na długo w pamięci.

Szkoła do hymnu


W dniu 10.11.2020r. Nasze Przedszkole wzięło udział w akcji "Szkoła do hymnu"
pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. 

Przedszkolaki z wszystkich grup pięknie odśpiewały Mazurek Dąbrowskiego.
Każda grupa wykonała wspaniałe prace plastyczne, które były zwieńczeniem tego pięknego dnia.

 
 

            
   
 
 
 
Copyright © 2013-18 przedszkole56.edu.pl || Wszelkie prawa zastrzeżone.                   Powered by Grupa VSC