...:: WYDARZENIA

WIGILIA

Święta Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dni w roku, na który czekamy i przeżywamy.
W naszym przedszkolu dzieci każdego roku poznają tradycje i zwyczaje świąteczne
a także uczestniczą w przygotowaniach.
Dnia 22 grudnia 2020r. we wszystkich grupach wiekowych panowała radosna i żywa atmosfera.
Przedszkolaki w galowych strojach pięknie podkreślały wyjątkowy nastrój jaki panował w całej placówce.
Każda grupa wspólnie kolędowała, podzieliła się opłatkiem i zjadła wigilijny obiad. Nie zabrakło wyjątkowej Gwiazdki, która przybyła do dzieci aby wręczyć im prezenty.
Atmosfera tego dnia była prawdziwie rodzinna, pełna życzliwości i serdeczności.
Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie niespodzianek  dla dzieci jesteśmy bardzo wdzięczni.
Zachęccamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości.

MIKOŁAJ

Dnia 07 grudnia 2020r. do naszego przedszkola z dalekiej Laponii przybył Święty Mikołaj.
Odwiedził każdą grupę, wysłuchał pięknych wierszy i piosenek.
Przedszkolaki piękne prezenty dostały i kolejny, długi rok będą na niego czekały.

"Wszystkie dzieci Mikołaja kochają

Wszystkie dzieci na Niego czekają.

Moc prezentów każdemu przyniesie,

Każe dziecko z prezentów się cieszy..."

BARBÓRKA W PRZEDSZKOLU -  4 GRUDNIA

Grudzień to miesiąc wielu świąt, jednym z nich jest Barbórka - święto wszystkich górników. Spotkania barbórkowe to okazja do prezentacji górniczego munduru, poznawania zawodu górnika i ciekawych historii z pracy pod ziemią.
To także ważny element edukacji regionalnej realizowanej w przedszkolu.
Jednak w tym roku, ze względu na panującą epidemię wizyta górnika w przedszkolu nie odbyła się. Mimo, to  aby umożliwić dzieciom poznawanie zawodu górnika i ciekawostek z nim związanych, przygotowałyśmy  tematyczne kolorowanki, zgadywanki i wierszyki.
Przedszkolaki dowiedziały się jak ciężka i odpowiedzialna jest praca pod ziemią.  Poznały wiele ciekawostek na temat górniczego stroju, usłyszały legendę o Skarbniku – dobrym duchu kopalni, oraz dowiedziały się, dlaczego święto górników to Barbórka.
Ponadto zapoznały się z takimi pojęciami jak czako, kupla, sztygar, kilof czy perlik. Wszyscy nasi wychowankowie w ramach zajęć artystycznych wykonały różnorodne prace związane z omawianą tematyką.
Na zakończenie zajęć radośnie odśpiewały piosenkę pt.: W kopalni.
Mamy nadzieję, że nasze przedszkolaki  bliżej poznały podziemny świat, tradycje górnicze i legendy.

ANDRZEJKI W MOTYLKACH

Koniec listopada to czas nierozerwalnie związany z wróżbami i magią. Wszystko za sprawą obchodzonych w nocy z 29 na 30 listopada andrzejek. Z tej okazji w grupie Motylki nauczycielki zaproponowały dzieciom zabawę andrzejkową.
I tak w atmosferze magii, w przygotowanej sali, w której panował półmrok, przy gdzieniegdzie zapalonych  świecach zapachowych, rozwieszonych  nietoperzach wyciętych z kartonu i ustawionej na biurku magicznej kuli, rozpoczęły się wróżby andrzejkowe.
Przedtem odbyła się krótka pogadanka z dziećmi dotycząca andrzejek.
Nasi wychowankowie dowiedzieli się o tradycji obchodzenia tego święta, która w Polsce jest bardzo długa. O ile współcześnie Andrzejki są raczej pretekstem do zabaw i imprez, to jeszcze kilkadziesiąt lat temu bardzo poważnie podchodzono do wróżb odprawianych w tę szczególną noc.

Wspólne wróżby andrzejkowe w naszej grupie rozpoczęliśmy od najbardziej popularnej – lania wosku.  Wcześniej, w małym rondelku roztopiłam świece i z niego wylewałam wosk. Każde dziecko otrzymało pewną formę, która powstała na powierzchni wody i już w domu, wspólnie z rodzicami, zastanowiło się, co może ona symbolizować…? Podpowiedziałam dzieciom, że przy interpretacji można wspomóc się cieniem, który rzuca dany kształt. Taflę zastygłego wosku należy ustawić przed źródłem światła i dziecko próbuje podać swoje skojarzenia do konturu, który pojawi się na ścianie.

Druga wróżba – to rzut monetą. Do przeprowadzenia tej wróżby każdy Motylek potrzebował monety o dowolnym nominale. Dzieci ustawiły się w rzędzie i każde z nich musiało pomyśleć życzenie, a następnie rzucić monetę tak, by trafiła do ustawionego przez nas wcześniej wiadra z wodą. Jeśli się uda, życzenie na pewno się spełni.
Och, jakie były emocje…

Kolejną wróżbą była wróżba z kubeczkami. Zaprosiłam dzieci do odkrywania kubeczków-
I tak:
- pierścionek – wyjazd do krainy złota (Eldorado)
- domek – nowy, piękny dom
- pieniądze – bogactwo
- cukier- słodkie i wesołe życie.

Ostatnią zabawą, którą zaproponowałam dzieciom , było - ustawianie butów.
Wszystkie dzieci zdjęły lewe buty. Następnie ustawialiśmy je jeden za drugim w najbardziej odległym od wejścia kącie sali.
Kiedy już wszystkie buty zostały ustawione, właściciele przekładali swoje buty po kolei na początek aż do momentu, kiedy jeden
z butów dotknie progu. Osoba, do której należy taki but, jako pierwsza weźmie ślub.
Był to dzień przesiąknięty magią i wróżbami, było wiele emocji i niezapomnianych wzruszeń.

Pokus-pokus, mary- dary,
                              Niech się spełnią andrzejkowe czary!!!

A jak się bawiliśmy w tym dniu, zapraszamy Państwa do naszej Galerii - zakładka – Andrzejki 2020.

Dzień Pluszowego Misia

Dnia 25.11.2020r.  w naszym przedszkolu obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. W tym dniu przedszkolaki poznały historię powstania pluszowego misia a także starały się rozpoznać bajkowe misie.
Każda grupa świetnie się bawiła przy przy misiowych piosenkach, uczestniczyła w bajkowym quizie a na koniec przedszkolaki wykonywały różnorodne prace plastyczne z misiem w roli głównej.
Ten dzień był wyjątkowy i na pewno zostanie nam na długo w pamięci.

Szkoła do hymnu

W dniu 10.11.2020r. Nasze Przedszkole wzięło udział w akcji "Szkoła do hymnu"
pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Przedszkolaki z wszystkich grup pięknie odśpiewały Mazurek Dąbrowskiego.
Każda grupa wykonała wspaniałe prace plastyczne, które były zwieńczeniem tego pięknego dnia.