C U  D O  W N A    M O C    B A  J E K 



Cudowna moc bajek

     Kochani rodzice i wychowawcy ,czy pamiętacie bajki ze swojego dzieciństwa?

     Cudownie jest wspominać chwile kiedy słuchaliśmy bajek jako dzieci. Wiążą się  z tym cudowne wspomnienia., które nasza pamięć zachowała do dziś. Pamiętając o tych cudownych chwilach chciejmy stworzyć i naszym dzieciom świat bajkowych wspomnień.

     Dziś dzieci często oglądają telewizję. Jest łatwiejsza i w pewien sposób bardziej atrakcyjna. Wszystko miga, rusza się, atakuje nowością i kolorami. Dzieci nie mogą oderwać wzroku od ekranu, siedzą nieruchomo, nie musza myśleć. Telewizja, komputer, wciąga, wystarczy nacisnąć guziczek.

     Z książka jest inaczej. Trzeba wybrać jedna z nich – nie można przecież oglądać kilku jednocześnie. Potem trzeba ją zdjąć z półki, przewracać strony, oglądać, porównywać strony, czasem wrócić do początku. To wszystko oznacza pewien wysiłek. Obrazki nie zawsze są atrakcyjne, a już na pewno się nie poruszają i nie mówią.

     Dlaczego więc tak ważne jest, żeby dzieci lubiły czytać?

     Tradycyjna książka zmusza do aktywności, wymaga wysiłku, zarówno dzieci jak i rodziców. Rozwija samodzielność i umiejętność szukania potrzebnych informacji. Wzbogaca słownictwo dziecka, pomaga w rozwoju pamięci słuchowej i wzrokowej. Ważna rolę pełnią także ilustracje, które można bez końca komentować, opowiadać i zachwycać się nimi.

     Dziecko ćwiczy spostrzegawczość, wychwytuje szczegóły. Książeczki i czasopisma zawierają zagadki, łamigłówki i różnorodne ćwiczenia, które w znakomity sposób rozwijają logiczne myślenie oraz dają nam chwile wspólnego i osobistego spędzania czasu. Małe dzieci oczekują pomocy rodzica, nauczyciela, a taki kontakt jest kopalnią wiedzy o dziecku. Książka staje się źródłem satysfakcji, zaspakajania potrzeb i sprawdzenia siebie. Uczy dbałości i estetyki, bo szanowanie każdej kartki, którą przewraca dziecko to nie tylko wysiłek sprawności małej rączki, ale i szacunek.

     Czas wspólnego czytania to zarazem czas rozmów, wyjaśniania trudnych i niezrozumiałych spraw.  Zawsze można przecież przerwać, wrócić do początku. Nawet trudne i straszne historie: czarownice, smoki i potworki, są mniej przerażające kiedy blisko siedzi mama lub pani z przedszkola. Zawsze dziecko może zadawać pytania, wyjaśnić  i rozwiewać swoje małe rozterki. Każda lektura, niezależnie czy to bajka, opowiadanie czy wiersz, pobudza do myślenia i rozwija wyobraźnię. Dziecko ma sposobność tworzyć świat o którym słyszy lub o którym czyta.

     Wiek przedszkolny to najlepszy czas, by zarażać dziecko czytanie, rozbudzać jego miłość do książki. Oczywiście, że wymaga to od nas dorosłych poświęcenia czasu na wyłączność dziecka. Lecz nieco później, kiedy dzieci stają się już samodzielne i radzą sobie z czytaniem ten czas spędzony z książką w dzieciństwie zaprocentuje. Ważne jest by dobierać książki kierując się wiekiem i poziomem rozwoju dziecka.

     Oto kilka przykładów:

--- 1-2  latka- sprawdzają się książeczki w twardych okładkach, z dużymi wyraźnymi rysunkami, tekst w tym wieku nie  jest niezbędny, bo dziecko uczy się mówić, będzie rozmawiać z dorosłymi, o tym co widzi.

--- 3-4 latka- to czas, by zarazić dziecko miłością do książki, dzieci uwielbiają książki o życiu codziennym, zawierające dużo szczegółów, jest to również wiek bajek i baśni. Można je czytać wiele razy, w bajkach dzieci otrzymują cenne lekcje o sprawiedliwości i prawach obowiązujących w świecie. Poprzez bajkę wszystko łatwiej zrozumieć. Pamiętać tez należy o wierszach, dzieci 4-6 letnie lubi bawić się słowami, chwyta melodię języka, dowcip i wdzięk wierszy.

--- 5-7 lat- Uwaga dziecko zaczyna czytać!!! Najlepiej wtedy sprawdzają się teksty krótkie, ale interesujące. Dziecko jest zainteresowane światem, chce czerpać samodzielnie wiedzę. Trzeba dziecko zachęcić dając możliwość osiągnięcia sukcesu w samodzielnym czytaniu.
Wiele w ostatnim czasie słyszymy o akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. W Sosnowieckich przedszkolach była i jest szeroko propagowana. Warto zapraszać chętnych rodziców lub innych gości na chwile czytania zbiorowego. Dzieci lubią wszelkie odmiany w codziennych zwyczajach. Jest wiele ciekawych wydań z niezwykłymi kolorowymi ilustracjami, z których można czerpać, ciesząc się, że dorastające pokolenie chce obcować z książką.

 Anna Małysa

 

 
 
Copyright © 2013-23 przedszkole56.edu.pl || Wszelkie prawa zastrzeżone.                   Powered by Grupa VSC